Meno Adama Mareca sa v slovenskom hudobnom kontexte spája s virtuozitou, inováciou a hlbokým pochopením klasickej gitary. Nie je len interpretom, ktorý s bravúrou ovláda svoj nástroj, ale aj skladateľom, ktorý aktívne prispieva k rozvoju gitarového repertoáru. Jeho prínos spočíva v komplexnom prístupe k hudbe, kde sa snúbi interpretačná zručnosť s kreatívnym skladateľským myslením.
Marec sa pohybuje na scéne klasickej hudby s prirodzenou eleganciou a erudíciou. Jeho koncerty nie sú len prezentáciou technickej dokonalosti, ale aj hlbokým ponorom do emočného a intelektuálneho sveta hudby. Svedčí o tom aj záznam z Rádia Devín z 17. novembra, kde bol Marec hosťom v relácii Ars Musica. Táto udalosť sama o sebe potvrdzuje jeho významné postavenie v slovenskom hudobnom prostredí, keďže Rádio Devín je známe svojím zameraním na kvalitnú klasickú hudbu a prezentáciu významných umelcov.
V rámci relácie Ars Musica zazneli v premiére dve skladby, ktoré Adam Marec prezentoval na Koncerte na radnici vo februári 2022. Uvedenie jeho diel v rozhlasovej premiére je dôležitým momentom, ktorý podčiarkuje jeho skladateľskú činnosť a jej uznanie v odborných kruhoch. Koncert na radnici, z ktorého tieto skladby pochádzajú, naznačuje, že Marec aktívne vystupuje na významných kultúrnych podujatiach a oslovuje široké publikum.
Jeho meno sa objavuje aj v kontexte významných slovenských festivalov. Účasť Adama Mareca na 41. Gitarovom festivale J. K. Mertza v Bratislave v roku 2016 je ďalším príkladom jeho aktívneho pôsobenia na domácej scéne. Tento festival, venovaný pamiatke významného gitarového skladateľa 19. storočia Johanna Kaspara Mertza, je prestížnym podujatím, ktoré každoročne priťahuje popredných gitarových umelcov a nadšencov. Marec tu vystúpil v Koncertnej sieni Klarisky a interpretoval dielo Jána Králika "Prelúdium a fúga" z cyklu "Zbierka tónov" v premiérovom uvedení na Slovensku. Jeho spoluúčinkovanie s Invention Quartet a ďalšími hudobníkmi ako Eva Cáhová (klavír), Róbert Ragan (kontrabas) a Peter Solárik (bicie) poukazuje na jeho schopnosť spolupracovať s rôznorodými hudobnými zoskupeniami a žánrami, čím prekračuje hranice klasickej gitarovej interpretácie.
Festivalová aktivita Adama Mareca pokračuje aj v Prešove. Prešovské dni klasickej gitary, ktoré sa konajú v priestoroch PKO Čierny orol a Židovskej ortodoxnej synagógy, sú ďalším dôležitým míľnikom v jeho umeleckej dráhe. Jeho účasť v rokoch 2019 a 2024 potvrdzuje jeho pravidelnú prítomnosť na tomto významnom regionálnom festivale, ktorý má ambíciu spájať slovenskú a medzinárodnú gitarovú scénu. V roku 2024 sa na Prešovských dňoch klasickej gitary stretli umelci z Poľska, Česka a Slovenska, vrátane Lukáša Sommera, Martina Krajča a samotného Adama Mareca. Toto medzinárodné obsadenie festivalu zdôrazňuje Marecovu schopnosť etablovať sa v širšom, stredoeurópskom kontexte klasickej gitary.
Z kontextu Prešovských dní klasickej gitary je zrejmé, že Adam Marec sa venuje aj pedagogickej činnosti, alebo má blízky vzťah k vzdelávaniu mladých hudobníkov. Motto festivalu, ktoré hovorí, že "z každého žiaka nemusí byť gitarový virtuóz, no každý môže objaviť čaro gitary, ktoré ho bude sprevádzať po celý život," rezonuje s prístupom, ktorý klade dôraz na radosť z hudby a jej prínos pre osobný rozvoj, a nie len na technickú virtuozitu. Jeho pôsobenie na Akadémii umení v Banskej Bystrici, ako je spomenuté v kontexte Prešovských dní klasickej gitary v roku 2019, naznačuje, že sa aktívne podieľa na výchove novej generácie hudobníkov.
Spomienka na Adama Mareca v kontexte Fakulty muzických umení naznačuje jeho prepojenie s touto významnou vzdelávacou inštitúciou. Fakulta muzických umení zabezpečuje vzdelávanie v oblasti hudby, vrátane výchovy koncertných umelcov, skladateľov a pedagógov. Je pravdepodobné, že Adam Marec je absolventom, alebo pedagógom tejto fakulty, čo by ďalej posilňovalo jeho kredibilitu a odborné zázemie. Fakulta poskytuje vzdelanie v bakalárskom, magisterskom a doktorandskom stupni, čo naznačuje, že Marec mohol dosiahnuť aj najvyšší stupeň hudobného vzdelania.
Adam Marec teda nie je len menom na koncertných plagátoch a festivalových programoch. Je komplexnou osobnosťou slovenskej hudobnej scény, ktorá sa aktívne angažuje v oblasti interpretácie, kompozície a pedagogiky. Jeho koncerty sú udalosťou, jeho skladby sú prínosom a jeho pedagogická činnosť je investíciou do budúcnosti slovenskej hudby. Jeho prístup k hudbe je hlboko premyslený a reflektuje pochopenie hudby ako komplexného jazyka, ktorý komunikuje na rôznych úrovniach – od technickej brilantnosti až po emocionálnu hĺbku a intelektuálnu stimuláciu.
V kontexte súčasnej hudobnej scény je Adam Marec príkladom umelca, ktorý sa nebojí experimentovať a hľadať nové cesty pre klasickú gitaru. Jeho záujem o premiérové uvedenia diel súčasných skladateľov, ako aj jeho vlastná skladateľská činnosť, svedčia o jeho otvorenosti voči novým hudobným impulzom a o jeho ambícii posúvať hranice gitarového repertoáru. Zároveň si však zachováva hlboký rešpekt k tradícii a majstrovstvu klasickej gitarovej interpretácie, čím vytvára jedinečný a komplexný umelecký profil.
Jeho meno sa tak stáva synonymom pre kvalitu, inováciu a oddanosť hudbe. Adam Marec nie je len virtuóz gitary a skladateľ – je umelcom, ktorý svojou prácou prispieva k obohateniu slovenskej kultúry a k rozvoju klasickej gitarovej hudby v širšom kontexte.
tags: #Gitara