Spišské divadlo, kultúrna inštitúcia s hlbokými koreňmi v srdci Spiša, si v roku 2025 pripomína pozoruhodné výročie. Hoci presný počet rokov existencie pod súčasným názvom sa môže zdať relatívne krátky, história profesionálneho divadelníctva v Spišskej Novej Vsi siaha oveľa hlbšie, až do roku 1957. Toto jubileum tak nie je len oslavou existencie divadla s menom Spišské divadlo od roku 1992, ale predovšetkým pripomienkoubohatej a nepretržitej tradície profesionálneho divadelného umenia v meste a regióne, ktorá formovala kultúrny život generácií.
V súčasnosti je Spišské divadlojediným profesionálnym zájazdovým divadlom na Slovensku s prioritným zameraním na detského a mladého diváka. Táto špecifická profilácia ho výrazne odlišuje od ostatných divadelných inštitúcií v krajine a zároveň mu dáva jedinečné poslanie. Namiesto tradičnej stacionárnej scény, Spišské divadlo cestuje za svojím publikom, prinášajúc divadelné umenie do rôznych kútov Slovenska, najmä do menších miest a obcí, kde je prístup ku kultúrnej ponuke často obmedzený. Táto zájazdová forma umožňuje divadlu osloviťširoké spektrum divákov a zohrávať nenahraditeľnú úlohu v kultúrnej osvete a výchove mladej generácie.
Repertoár Spišského divadla jerozmanitý a starostlivo zostavený, aby oslovil divákov rôznych vekových kategórií a záujmov. Okrem inscenácií pre deti a mládež, ktoré tvoria ťažisko jeho tvorby, divadlo ponúka aj predstavenia pre dospelých. V jeho repertoári nájdememonodrámy, komédie, rozprávky, ale aj inscenácie s vážnejšími témami. Dôraz sa kladie nakvalitu umeleckého spracovania, aktuálnosť tém a zrozumiteľnosť pre rôzne cieľové skupiny, od detí predškolského veku až po náročnejších divadelných fajnšmekrov.
Spišské divadlo sídli vhistorickej budove Reduty na Radničnom námestí v Spišskej Novej Vsi. Táto budova, postavená v roku 1902, sama o sebe predstavujevýznamnú kultúrnu pamiatku a s divadlom je neodmysliteľne spojená. Hoci Reduta slúži ako administratívne a technické zázemie divadla, predstavenia sa odohrávajú predovšetkým na zájazdových scénach po celom Slovensku.
Písanie histórie Spišského divadla sa neodmysliteľne začína rokom 1957. Práve v tomto roku sa v Spišskej Novej Vsi usadiloprvé slovenské profesionálne divadlo. Išlo oreorganizovaný druhý súbor Dedinského divadla, ktorý sa stal základom pre vznikŠtátnej zájazdovej scény so sídlom v Redute.Stá premiéra v roku 1957 v Redute sa tak stala symbolickýmotvorením brán profesionálneho divadelníctva v meste a celom regióne Spiša.
Už o dva roky neskôr, v roku 1959, sa súbor osamostatnil a prijal názovKrajové divadlo. Toto obdobie bolo charakteristickébudovaním vlastnej umeleckej identity aupevňovaním pozície na divadelnej mape Slovenska. Krajové divadlo pôsobilo do roku 1963, kedy prešlo ďalšou reorganizáciou.
V roku 1963 došlo krozdeleniu pôvodného Krajového divadla na päť súborov, z ktorých postupne vznikli dva samostatné divadlá, detašované do Trnavy a Spišskej Novej Vsi. V Spišskej Novej Vsi vznikloŠtátne divadlo, ktoré pokračovalo v tradícii profesionálneho divadelníctva v regióne. Názov Štátne divadlo niesla inštitúcia až do roku 1992.
Rok 1992 predstavujeprelomový moment v histórii divadla. Práve v tomto roku saŠtátne divadlo premenovalo na Spišské divadlo. Tento krok bol nielen zmenou názvu, ale ajsymbolickým návratom ku koreňom a regionálnej identite. Názov Spišské divadlo jasne deklarujeúzemnú príslušnosť a poslanie divadla slúžiť regiónu Spiša. Od roku 1992 pôsobí Spišské divadlo pod týmto názvom v budove Reduty, pokračujúc v tradícii profesionálneho divadelníctva v Spišskej Novej Vsi a naďalej sa profilujúc akozájazdové divadlo s orientáciou na deti a mládež.
Je dôležité zdôrazniť, že hoci sa názov divadla menil a prechádzalo rôznymi organizačnými štruktúrami,kontinuita profesionálneho divadelníctva v Spišskej Novej Vsi bola zachovaná nepretržite od roku 1957. Jubileum, ktoré Spišské divadlo oslavuje, je takoslavou takmer sedemdesiatročnej tradície profesionálneho divadelného umenia v meste, ktoré prešlo mnohými premenami, alevždy si zachovalo svojho ducha a poslanie prinášať kultúru a umenie divákom.
Budova Reduty, v ktorej Spišské divadlo sídli, má sama o sebevýznamnú historickú hodnotu. Bola postavená v roku 1902 staviteľom Kálmanom Gezsterom pre spoločnosť Imre Halmaiho Straussa. Od svojho vzniku slúžila akokultúrne a spoločenské centrum mesta, hostila rôzne podujatia, koncerty, plesy a divadelné predstavenia.Architektonicky zaujímavá budova Reduty jedominantou Radničného námestia a neodmysliteľne patrí k panoráme Spišskej Novej Vsi.
Reduta prešla v priebehu rokovmnohými úpravami a rekonštrukciami, aby vyhovovala meniacim sa potrebám kultúrneho života. Jej priestory boliprispôsobené pre divadelné predstavenia, koncerty a iné kultúrne podujatia. V súčasnosti je Reduta nielenadministratívnym sídlom Spišského divadla, ale ajdôležitým kultúrnym priestorom, ktorý sa aktívne využíva na rôzne podujatia.
Spojenie Spišského divadla s budovou Reduty jesymbolické a hlboké. Reduta predstavujefyzický aj symbolický domov divadla, miesto, kde sa stretáva história s súčasnosťou, tradícia s inováciou.Atmosféra historickej budovy dodáva divadelným predstaveniamšpecifickú atmosféru a čaro, a zároveň pripomína divákombohaté kultúrne dedičstvo mesta Spišská Nová Ves.
Spišské divadlo zohrávanezastupiteľnú úlohu v kultúrnom živote Spišskej Novej Vsi a celého regiónu Spiša. Ako jediné profesionálne divadlo v regióne, jehlavným nositeľom divadelnej kultúry akultúrnej osvety. Jeho zájazdová činnosť mámimoriadny význam pre menšie obce a mestá, kde je prístup ku profesionálnemu divadlu často obmedzený. Spišské divadlo takprináša kultúru aj do vzdialenejších kútov regiónu aprispieva k vyrovnávaniu kultúrnych rozdielov medzi mestom a vidiekom.
Zameranie nadeti a mládež je ďalšímvýznamným aspektom poslania Spišského divadla. Divadlo si uvedomujedôležitosť kultúrnej výchovy mladej generácie a prostredníctvom svojich predstaveníformuje vkus, rozvíja fantáziu a kritické myslenie mladých divákov. Inscenácie pre deti a mládež sústarostlivo vyberané a spracované, aby bolizábavné, poučné a zároveň umelecky hodnotné. Spišské divadlo takinvestuje do budúcnosti kultúry avychováva si nové generácie divadelných divákov.
Okrem divadelných predstavení sa Spišské divadlo aktívnezapája do kultúrneho života mesta a regiónu aj prostredníctvomrôznych sprievodných podujatí, workshopov a vzdelávacích aktivít. Spolupracuje sškolami, kultúrnymi inštitúciami a občianskymi združeniami, čímposilňuje svoju komunitnú funkciu aprispieva k rozvoju kultúrneho prostredia v regióne.
Spišské divadlo ježivým a dynamickým organizmom, ktoré saneustále vyvíja a prispôsobuje meniacim sa potrebám doby. Hoci si ctí svojubohatú históriu a tradície, zároveňhľadá nové cesty a formy divadelného vyjadrovania. Jehozájazdová forma, zameranie na detského a mladého diváka a aktívne zapojenie do regionálneho kultúrneho života ho robiajedinečnou a nenahraditeľnou inštitúciou, ktorá si zaslúžiuznanie a podporu.
Pri príležitosti svojho jubilea, Spišské divadlopripravuje pre divákov rôzne podujatia a prekvapenia. Toto výročie jepríležitosťou na rekapituláciu bohatej histórie, oslavu súčasných úspechov a načrtnutie vízií do budúcnosti. Spišské divadlohrdo kráča vpred, sodhodlaním pokračovať v napĺňaní svojho poslania aprinášať divadelné umenie divákom všetkých vekových kategórií v Spišskej Novej Vsi a po celom Slovensku.
tags: #Divadlo