Výrazakord, pochádzajúci z angličtiny, je v súčasnosti bežne používaný v hudobnej terminológii na celom svete. Hoci pôvodne mnohé hudobné termíny pochádzali z taliančiny, angličtina sa stala dominantným jazykom v populárnej hudbe a hudobnej teórii, čo prinieslo so sebou aj adaptáciu mnohých anglických výrazov. Pre gitaristov a hudobníkov je znalosť tohto termínu a konceptu, ktorý reprezentuje, absolútne kľúčová.
Čo je to vlastne akord? Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o zložitý pojem, ale v podstate je to pomerne jednoduché. Akord jesúzvuk troch alebo viacerých tónov, ktoré znejú súčasne. Tieto tóny sú usporiadané podľa určitých pravidiel a vytvárajú harmonický celok. Predstavte si, že na gitare zahráte tri struny naraz – to je základný akord. Alebo na klavíri stlačíte tri klávesy súčasne – opäť akord. Samozrejme, existuje nekonečné množstvo kombinácií tónov, ktoré môžeme hrať naraz, ale nie všetky z nich sa považujú za akordy v hudobnom zmysle slova. Prečo? Pretože akordy majú špecifickú štruktúru a funkciu v hudbe.
Aby sme pochopili, ako sa akordy stavajú, musíme sa najprv pozrieť naintervaly. Interval jevzdialenosť medzi dvoma tónmi. Tieto vzdialenosti sa merajú v poltónoch a tónoch. Najzákladnejšie intervaly súprima (žiadna vzdialenosť – ten istý tón),sekunda (malá a veľká),tercia (malá a veľká),kvarta (čistá, zväčšená, zmenšená),kvinta (čistá, zväčšená, zmenšená),sexta (malá a veľká),septima (malá a veľká) aoktáva (čistá – osem stupňov). Práve intervaly tercia a kvinta sú kľúčové pre stavbu základných akordov.
Konkrétne, akordy sa často stavajú pomocoutercií. Tercia je interval, ktorý zodpovedá dvom tónom stupnice – napríklad od tónu C po tón E je tercia. Existujúmalé a veľké tercie. Malá tercia je interval troch poltónov (napríklad C-Eb), veľká tercia je interval štyroch poltónov (napríklad C-E). Kombináciou malých a veľkých tercií môžeme vytvárať rôzne typy akordov.
Najjednoduchšie akordy, ktoré sú zároveň základom pre zložitejšie akordy, sa nazývajútriády. Triáda jeakord zložený z troch tónov: základného tónu (príma), tercie a kvinty. Existujú štyri základné typy triád:
Triády sú základom pre harmóniu v mnohých hudobných žánroch. Sú jednoduché, ale zároveň veľmi efektívne a expresívne.
Ak k triáde pridáme ešte jeden tón, konkrétneseptimu (interval siedmeho stupňa stupnice), dostanemeseptakord. Septakordy súštvorzvuky a sú bohatšie a komplexnejšie ako triády. Existuje viacero typov septakordov, v závislosti od kombinácie tercií a septím:
Septakordy dodávajú hudbe hĺbku a komplexnosť. Sú bežné v jazze, blues, populárnej hudbe a klasickej hudbe.
Akordy sa dajú hrať v rôznychinverziách. Inverzia znamená, ženajnižší tón akordu nie je základný tón, ale iný tón z akordu (tercia, kvinta, septima atď.). Napríklad C dur akord v základnej polohe je C-E-G. V prvej inverzii je to E-G-C (tercia je najnižšie), v druhej inverzii G-C-E (kvinta je najnižšie). Inverzie nemenia typ akordu (stále je to C dur), ale menia jeho zvukový charakter a basovú linku.
Pre gitaristov je dôležité poznať rôznehmatníkové tvary akordov. Jeden akord sa dá zahrať na gitare v mnohých rôznych pozíciách na hmatníku. Tieto pozície sa nazývajú hmatníkové tvary. Poznanie rôznych tvarov umožňuje plynulejšie prechody medzi akordami a flexibilnejšie hranie.
Akordy sa v hudbe zriedka používajú izolovane. Zvyčajne sa spájajú doakordových postupov aleboprogresií. Akordový postup jesekvencia akordov, ktoré nasledujú po sebe. Progresie vytvárajú harmonický rámec skladby a udávajú jej náladu a smerovanie. Niektoré akordové postupy sú veľmi bežné a používajú sa v mnohých piesňach a žánroch. Napríklad postupI-IV-V-I (tonika-subdominanta-dominanta-tonika) je jedným z najzákladnejších a najpoužívanejších postupov v populárnej hudbe.
Harmónia je náuka o akordoch a ich vzájomných vzťahoch. Harmónia sa zaoberá tým, ako akordy fungujú v kontexte tóniny, ako sa prepájajú, a aký emočný a estetický efekt vytvárajú. Pochopenie harmónie je kľúčové pre kompozíciu, aranžovanie a improvizáciu.
Okrem základných triád a septakordov existuje množstvorozšírených akordov. Tie sa tvoria pridaním ďalších intervalov nad septimu – napríkladnóny (9),undecimy (11) atridecimy (13). Rozšírené akordy sú bežné v jazze a modernej populárnej hudbe a dodávajú harmónii ešte väčšiu farebnosť a komplexnosť.
Alterované akordy sú akordy, v ktorých sú niektoré tóny (zvyčajne tercia, kvinta alebo septima)alterované, teda zvýšené (♯) alebo znížené (♭). Napríkladalterovaný dominantný septakord (alt7) obsahuje alterovanú kvintu a/alebo alterovanú nónu. Alterované akordy sa často používajú na vytvorenie napätia a disonancie, a sú obľúbené v jazze a blues.
Akordy sa zapisujú rôznymi spôsobmi. Najbežnejšia jeakordová symbolika, ktorá používa písmená (C, D, E, F, G, A, B) na označenie základného tónu a symboly (maj, min, 7, dim, aug atď.) na označenie typu akordu. Napríklad "Cmaj7" označuje C durový septakord, "Am" označuje A mol akord, "G7" označuje G dominantný septakord.
Vklasickej hudbe sa často používarímska číselná analýza, kde sa akordy v tónine označujú rímskymi číslicami (I, II, III, IV, V, VI, VII) a typ akordu sa označuje symbolmi (napríklad malé písmená pre molové akordy, symbol "°" pre zmenšené akordy, symbol "+" pre zväčšené akordy,7 pre septakordy atď.). Rímska číselná analýza umožňuje pochopiť funkciu akordov v tónine a ich harmonické vzťahy.
Použitie akordov sa líši v závislosti od hudobného žánru. Vklasickej hudbe sa často používajú komplikované akordové postupy a funkčná harmónia. Vpopulárnej hudbe sú akordové postupy zvyčajne jednoduchšie a opakujúce sa.Jazz je známy pre svoje komplexné akordy, rozšírené akordy, alterované akordy a sofistikované harmónie.Blues používa charakteristické bluesové akordové postupy a bluesové stupnice.Rocková hudba často používa silové akordy (power chords), ktoré sú zjednodušené verzie akordov bez tercie (obsahujú len základný tón a kvintu), a jednoduché durové a molové akordy s charakteristickými gitarovými riffmi.
Pre gitaristov a hudobníkov je znalosť akordov absolútne nevyhnutná. Umožňuje:
Pre gitaristov je dôležité učiť sa akordy postupne, začať so základnými durovými a molovými akordmi, a postupne rozširovať svoj akordový slovník. Cvičenie rôznych hmatníkových tvarov, inverzií a akordových postupov je kľúčom k zlepšeniu gitarovej hry a hudobných schopností. Existuje množstvo online zdrojov, kníh a kurzov, ktoré pomáhajú s učením akordov. Dôležité je byť trpezlivý a pravidelne cvičiť.
Svet akordov je rozsiahly a fascinujúci. Čím viac sa do neho ponoríte, tým hlbšie pochopíte hudbu a tým viac možností sa vám otvorí ako hudobníkovi.
tags: #Akord