Bábkové divadlo Nitra, dnes známe ako Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre, zohráva kľúčovú rolu v dejinách slovenského bábkového divadelníctva. Jeho príbeh je prepletený s vývojom divadelnej kultúry v Nitre a s formovaním profesionálneho bábkového umenia na Slovensku.
Korene Bábkového divadla Nitra siahajú do roku 1951. Vtedy, 1. januára, vznikol profesionálny Bábkový súbor pri Krajovom divadle v Nitre (dnes Divadlo Andreja Bagara). Tento moment predstavoval formálny začiatok inštitucionalizovaného bábkového divadla v meste. Vznik súboru bol impulzom pre rozvoj tohto žánru a pre systematickú prácu s bábkami a bábkovým herectvom.
Hoci rok 1951 je oficiálnym dátumom vzniku, je dôležité si uvedomiť, že bábkové divadlo na území Slovenska malo svoju dlhšiu históriu. Už v 19. storočí pôsobili na našom území kočovné bábkové divadlá, často z Rakúska a Nemecka, ktoré prinášali predstavenia pre deti aj dospelých. Tieto kočovné súbory položili základy pre záujem o bábkové umenie. V období medzi dvoma svetovými vojnami sa objavovali ochotnícke bábkové súbory, ktoré sa snažili o rozvoj slovenskej bábkarskej tvorby. V roku 1950 vzniklo Bábkové divadlo Žilina, ako prvé profesionálne bábkové divadlo na Slovensku. Jeho vznik bol predzvesťou vzniku ďalších divadiel, vrátane toho v Nitre.
Po svojom vzniku sa Bábkové divadlo Nitra začalo formovať ako profesionálne teleso. Kľúčovou postavou v tomto období bol režisér a dramatik Jozef Romanovský. Romanovský vypracoval tzv. "bábkovodičskú školu" – systém technického ovládania javajok (bábok ovládaných zhora). Tento systém výrazne prispel k profesionalizácii súboru a k zvýšeniu kvality predstavení. Romanovského prístup sa zameriaval na prepojenie bábkohereckého prejavu s novými divadelnými prostriedkami, čím sa posúvali hranice bábkového divadla.
Okrem Jozefa Romanovského sa na formovaní Bábkového divadla Nitra podieľalo množstvo ďalších významných osobností. Boli to herci, výtvarníci, dramaturgovia a režiséri, ktorí svojou prácou prispeli k rozvoju divadla a k jeho umeleckému profilu. Ich prínos spočíval v tvorbe inscenácií pre deti aj dospelých, v experimentovaní s rôznymi bábkovými technikami a v hľadaní nových výrazových prostriedkov.
Repertoár Bábkového divadla Nitra bol od začiatku zameraný na tvorbu pre deti a mládež. Inscenácie sa vyznačovali vysokou umeleckou úrovňou, nápaditou scénografiou a kvalitným hereckým prejavom. Divadlo sa snažilo oslovovať divákov rôznych vekových kategórií a prinášať im nielen zábavu, ale aj poučenie a podnetné myšlienky. V repertoári divadla sa objavovali klasické rozprávky, moderné dramatické texty, ale aj pôvodné hry, ktoré vznikali priamo pre Bábkové divadlo Nitra.
Divadlo sa špecializovalo na inscenácie pre najmenších divákov, predškolákov a školákov. Predstavenia pre najmenších boli zamerané na rozvoj fantázie, na poznávanie sveta a na emocionálny rozvoj detí. Inscenácie pre staršie deti sa dotýkali zložitejších tém, ako sú priateľstvo, odvaha, spravodlivosť a zodpovednosť. Divadlo sa snažilo prostredníctvom svojich inscenácií prispievať k výchove mladej generácie a k formovaniu ich hodnotového systému.
Bábkové divadlo Nitra využívalo širokú škálu bábkových techník. Medzi najčastejšie používané patrili javajky, marionety, maňušky a plošné bábky. Divadlo experimentovalo aj s rôznymi materiálmi a s netradičnými bábkovými technikami, čím sa snažilo o inovatívny prístup k bábkovému umeniu. Vizuálny štýl inscenácií bol vždy premyslený a zohľadňoval charakter hry a cieľovú skupinu divákov. Scénografia, kostýmy a hudba vytvárali komplexný umelecký zážitok.
Divadlo sa nebálo experimentovať s novými výrazovými prostriedkami a s netradičnými bábkovými technikami. V inscenáciách sa objavovali prvky pohybového divadla, objektového divadla a vizuálneho divadla. Divadlo sa snažilo o dialóg s moderným divadelným umením a o posúvanie hraníc bábkového divadla.
Bábkové divadlo Nitra zohrávalo dôležitú úlohu v kultúrnom živote Nitry a celého regiónu. Divadlo pravidelne hosťovalo na festivaloch bábkového divadla na Slovensku aj v zahraničí. Jeho inscenácie získavali ocenenia a uznanie odbornej kritiky aj divákov. Divadlo sa aktívne zapájalo do vzdelávacích aktivít pre deti a mládež, organizovalo tvorivé dielne, besedy a prednášky o bábkovom divadle.
Inscenácie Bábkového divadla Nitra boli úspešné aj na medzinárodnej scéne. Divadlo hosťovalo na festivaloch v Európe, Ázii a Amerike. Jeho inscenácie získavali ocenenia za réžiu, herecké výkony, scénografiu a hudbu. Medzinárodné úspechy prispeli k šíreniu dobrého mena slovenského bábkového divadla vo svete.
V roku 2009 došlo k zmene názvu Bábkového divadla Nitra na Staré divadlo Karola Spišáka. Táto zmena názvu bola spojená s novou etapou v histórii divadla a s uctením si pamiatky významného slovenského bábkara Karola Spišáka, ktorý pôsobil v Nitre. Zmena názvu symbolizovala prepojenie s tradíciou a zároveň otvorenie sa novým výzvam.
Karol Spišák bol významný slovenský bábkar, režisér a pedagóg. Jeho tvorba sa vyznačovala originalitou, invenciou a hlbokým porozumením pre detskú dušu. Spišák sa zasadzoval o rozvoj slovenského bábkového divadla a o jeho uznanie ako plnohodnotného umeleckého žánru. Jeho meno je spojené s kvalitnou tvorbou pre deti a s výchovou nových generácií bábkarov.
Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre pokračuje v tradícii kvalitnej bábkarskej tvorby pre deti a mládež. Divadlo sa snaží o inovatívny prístup k bábkovému umeniu a o dialóg s moderným divadelným svetom. V repertoári divadla sa objavujú klasické rozprávky, moderné dramatické texty a pôvodné hry, ktoré vznikajú priamo pre Staré divadlo Karola Spišáka. Divadlo sa aktívne zapája do kultúrneho života Nitry a celého regiónu a hosťuje na festivaloch bábkového divadla na Slovensku aj v zahraničí.
Divadlo sa v súčasnosti zameriava na tvorbu inscenácií, ktoré oslovujú divákov rôznych vekových kategórií a prinášajú im nielen zábavu, ale aj podnetné myšlienky. Divadlo sa snaží o inovatívny prístup k bábkovému umeniu a o experimentovanie s novými výrazovými prostriedkami. Víziou divadla je byť moderným a progresívnym bábkovým divadlom, ktoré oslovuje divákov na Slovensku aj v zahraničí a prispieva k rozvoju bábkového umenia.
Bábkové divadlo Nitra, dnes Staré divadlo Karola Spišáka, zohráva kľúčovú úlohu v dejinách slovenského bábkového divadelníctva. Divadlo prispelo k profesionalizácii bábkového umenia na Slovensku, k rozvoju bábkových techník a k tvorbe kvalitných inscenácií pre deti a mládež. Jeho pôsobenie v regióne a na Slovensku prispelo k šíreniu povedomia o bábkovom divadle a k jeho uznaniu ako plnohodnotného umeleckého žánru. Divadlo vychovalo množstvo významných osobností slovenského bábkového divadla a inšpirovalo nové generácie bábkarov.
Odkaz Bábkového divadla Nitra, dnes Starého divadla Karola Spišáka, je trvalý a inšpiratívny. Divadlo je príkladom toho, ako sa s poctivou prácou, umeleckou invenciou a odhodlaním dá vytvoriť kvalitné a úspešné bábkové divadlo, ktoré oslovuje divákov a prispieva k rozvoju kultúry a umenia na Slovensku.
tags: #Divadlo