Belorítka obyčajná (Delichon urbicum), známa aj ako belorítka domová, je malý, nenápadný, ale veľmi zaujímavý vták z čeľade lastovičkovité (Hirundinidae). Jej prítomnosť v blízkosti ľudských obydlí je bežná, a preto si ju mnohí ľudia obľúbili. Tento článok sa zameriava na komplexný pohľad na život belorítky obyčajnej, od jej charakteristického spevu až po jej životné návyky a ekologický význam.

Taxonómia a rozšírenie

Belorítka obyčajná patrí do roduDelichon, ktorý zahŕňa aj ďalšie druhy belorítok. Jej vedecký názovDelichon urbicum odkazuje na jej preferenciu hniezdenia v mestskom prostredí. Tento druh je rozšírený v Európe, severozápadnej Afrike, Malej Ázii a južnej Sibíri až po Tichý oceán. Na Slovensku hniezdi v obciach a horských chatách po celom území. Belorítka je sťahovavý vták, ktorý zimuje v subsaharskej Afrike. Na naše územie prilieta od druhej polovice marca, pričom ťah vrcholí začiatkom apríla.

Vzhľad a identifikácia

Belorítka obyčajná meria približne 16 – 18 cm a jej rozpätie krídel dosahuje 12,5 cm. Hmotnosť sa pohybuje medzi 18 a 20,5 g. Samček a samička majú podobné sfarbenie: hlavu, chrbát, krídla a chvost sú modrastočierne, s výnimkou trtáča, ktorý je biely. Spodná časť tela je biela. Chvost je mierne vykrojený. Mláďatá majú matnejšie sfarbenie s hnedým nádychom na vrchnej i spodnej časti tela. Pre laika je belorítku ľahké zameniť s lastovičkou, ale biele sfarbenie trtáča je spoľahlivým identifikačným znakom.

Spev a hlasové prejavy

Spev belorítky obyčajnej je charakteristický a pomerne tichý. Skladá sa z cvrlikavých a švitorejúcich zvukov, ktoré často počuť v blízkosti hniezd. Spev slúži na komunikáciu medzi jedincami, na označenie teritória a na lákanie partnera. Belorítky používajú aj rôzne varovné signály, napríklad pri prítomnosti predátora.

Hniezdenie a rozmnožovanie

Belorítka obyčajná je známa svojimi hniezdami, ktoré si stavia z blata na vonkajších stenách budov, pod strechami, na balkónoch a iných chránených miestach. Hniezdo má tvar takmer uzavretej misky s malým vchodom. Na stavbe hniezda sa podieľajú obaja partneri. Používajú blato, ktoré zmiešavajú so slinami a upevňujú na stenu. Stavba hniezda trvá niekoľko dní až týždňov. Vnútro hniezda je vystlané perím a suchou trávou. Belorítky hniezdia dva až trikrát do roka. Samička znáša 3 až 5 bielych vajec, na ktorých sedia obaja rodičia približne 14 až 16 dní. Mláďatá kŕmia obaja rodičia hmyzom. Po približne 22 až 30 dňoch mláďatá opúšťajú hniezdo. Po vyletení z hniezda sa ešte niekoľko dní vracajú do hniezda na noc.

Potrava a lov

Belorítka obyčajná sa živí hmyzom, ktorý loví v lete počas letu. Medzi jej obľúbenú potravu patria muchy, komáre, osy, mravce a iný drobný hmyz. Belorítka je vynikajúci letec a dokáže obratne manévrovať vo vzduchu pri love koristi. Často loví v skupinách, čo zvyšuje efektivitu lovu.

Správanie a sociálna štruktúra

Belorítky sú spoločenské vtáky, ktoré často hniezdia v kolóniách. Kolónie môžu pozostávať z niekoľkých až desiatok hniezd. Belorítky sú aktívne počas dňa. Počas hniezdenia sú teritoriálne a bránia svoje hniezdo pred cudzími jedincami. Mimo hniezdenia sa zoskupujú do väčších kŕdľov a spoločne hľadajú potravu.

Vzťah k človeku a ochrana

Belorítka obyčajná je vďaka svojej prítomnosti v blízkosti ľudských obydlí obľúbeným druhom. Mnohí ľudia jej hniezdenie podporujú osádzaním umelých hniezd z drevobetónu. Belorítka je zákonom chránený druh. Jej populácia je stabilná, ale ohrozujú ju faktory ako strata hniezdnych lokalít, používanie pesticídov, ktoré znižujú dostupnosť potravy, a zmena klímy. Dôležité je chrániť hniezdne lokality belorítok a podporovať ich hniezdenie osádzaním umelých hniezd.

Význam v ekosystéme

Belorítka obyčajná zohráva dôležitú úlohu v ekosystéme. Ako hmyzožravec reguluje populáciu hmyzu, čím prispieva k udržiavaniu rovnováhy v prírode. Jej prítomnosť je indikátorom zdravého životného prostredia. Belorítka je tiež dôležitou súčasťou potravinového reťazca, pretože slúži ako potrava pre dravé vtáky.

Mýty a symbolika

V minulosti boli belorítky spájané s rôznymi mýtmi a poverami. V niektorých kultúrach sa verilo, že belorítky prinášajú šťastie a ochraňujú dom pred zlými silami. V iných kultúrach boli považované za poslov jari a symbol obnovy. Ich prítomnosť v blízkosti domov bola vnímaná ako pozitívny znak.

Zaujímavosti

  • Belorítky sa vracajú na to isté miesto hniezdenia každý rok.
  • Sú schopné preletieť tisíce kilometrov počas sťahovania.
  • Ich hniezda sú veľmi pevné a môžu vydržať niekoľko rokov.
  • Belorítky sú veľmi čistotné a pravidelne odstraňujú trus z hniezda.
  • Sú schopné rozpoznať svojich potomkov podľa hlasu.

tags: #Spev

Similar pages: