Ctibor Filčík (15. august 1920, Dolné Plachtince – 21. november 1986, Bratislava) bol významný slovenský herec, ktorý si vďaka svojmu talentu a osobitému hereckému prejavu získal uznanie nielen u divákov, ale aj u odbornej kritiky. Jeho prínos slovenskému divadelnému a filmovému umeniu bol ocenený titulom národný umelec.

Raný život a začiatky kariéry

Ctibor Filčík sa narodil v obci Dolné Plachtince v okrese Veľký Krtíš. Predtým, ako sa naplno venoval herectvu, prešiel rôznymi zamestnaniami. Pracoval ako robotník, cestár a dokonca aj ako dozorca na colnom úrade v Bratislave. Tieto skúsenosti z rôznych oblastí života mu neskôr pomohli stvárňovať autentické a presvedčivé postavy na javisku aj pred kamerou.

Zlom v jeho živote nastal počas Slovenského národného povstania (SNP), ktorého sa aktívne zúčastnil. Počas povstania sa stretol s Andrejom Bagarom, vtedajším riaditeľom Slovenského komorného divadla v Martine. Bagar rozpoznal Filčíkov talent a ponúkol mu angažmán v divadle. Táto ponuka znamenala začiatok jeho profesionálnej hereckej kariéry.

Pôsobenie v Slovenskom komornom divadle v Martine

V Slovenskom komornom divadle v Martine pôsobil Ctibor Filčík od roku 1944. Počas svojho pôsobenia tu vytvoril viac ako štyridsať rôznorodých postáv. Toto obdobie bolo pre neho dôležité z hľadiska získavania skúseností a formovania jeho hereckého štýlu. V Martine mal možnosť spolupracovať s významnými režisérmi a hercami, čo prispelo k jeho umeleckému rastu.

Prechod do Bratislavy a pôsobenie v divadlách

Po niekoľkých rokoch pôsobenia v Martine sa Ctibor Filčík presťahoval do Bratislavy. V roku 1948 sa stal členom Novej scény, kde pokračoval vo svojom hereckom rozvoji. Neskôr, v roku 1951, sa stal členom činohry Slovenského národného divadla (SND), kde pôsobil až do konca svojho života. SND sa tak stalo jeho konečnou a najvýznamnejšou hereckou zastávkou.

Významné divadelné postavy

Počas svojho pôsobenia v SND stvárnil Ctibor Filčík množstvo významných postáv z domáceho aj svetového dramatického repertoáru. Medzi jeho najvýznamnejšie role patria:

  • Hamlet (William Shakespeare): Filčíkov Hamlet bol charakteristický hlbokým psychologickým ponorom do postavy a precíznym stvárnením jeho vnútorného konfliktu.
  • Revízor (Nikolaj Vasilievič Gogoľ): V tejto komédii Filčík exceloval v stvárnení Chlestakova, ktorého hral s ľahkosťou a vtipom, no zároveň s hlbším pochopením pre jeho charakter.
  • Bačova žena (Ivan Stodola): V slovenskej klasike Bačova žena sa Filčík predstavil ako Ondrej, ktorého zahral s citom a presvedčivosťou, čím prispel k úspechu inscenácie.

Okrem týchto postáv stvárnil mnoho ďalších, ktoré svedčili o jeho hereckej všestrannosti a schopnosti stvárniť rôznorodé charaktery. Jeho herecký prejav bol vždy presvedčivý, emocionálne bohatý a intelektuálne podnetný.

Filmová tvorba

Okrem divadelnej tvorby sa Ctibor Filčík výrazne presadil aj vo filme. Jeho filmografia je rozsiahla a zahŕňa množstvo významných slovenských a československých filmov. Jeho herecké majstrovstvo sa prejavilo aj na filmovom plátne, kde dokázal stvárniť rôznorodé postavy s rovnakou presvedčivosťou ako na divadelných doskách.

Významné filmové role

Medzi jeho najvýznamnejšie filmové role patria:

  • Kapitán Dabač (réžia Paľo Bielik, 1959): V tomto filme stvárnil postavu kapitána Dabača, veliteľa partizánskej jednotky počas SNP. Jeho herecký výkon bol oceňovaný pre svoju autentickosť a hĺbku.
  • Boxer a smrť (réžia Peter Solan, 1962): V tomto filme si zahral postavu väzňa Komínka. Film patrí ku klenotom slovenskej kinematografie a Filčíkov herecký výkon bol jedným z jeho pilierov.
  • Drak sa vracia (réžia Eduard Grečner, 1967): V tomto filme si Filčík zahral postavu Martina Lepša. Ide o ďalší film, ktorý patrí do zlatého fondu slovenskej kinematografie.

Okrem týchto filmov účinkoval v mnohých ďalších, ako napríkladSlnko v sieti,Živý bič,Adam Šangala a ďalších. Jeho filmová tvorba je rozsiahla a svedčí o jeho neustálej aktivite a záujme o filmové umenie.

Rozhlasová tvorba

Ctibor Filčík bol tiež významným rozhlasovým hercom. V rozhlase vytvoril množstvo postáv v rozhlasových hrách a inscenáciách. Jeho hlas bol charakteristický a ľahko rozpoznateľný, čo ho predurčovalo na účinkovanie v rozhlasových hrách. Rozhlas mu poskytoval ďalšiu platformu na uplatnenie svojho hereckého talentu a na oslovenie širokého publika.

Pedagogická činnosť

Ctibor Filčík sa venoval aj pedagogickej činnosti. Pôsobil ako pedagóg na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave, kde odovzdával svoje skúsenosti a vedomosti mladým hereckým talentom. Jeho pedagogická činnosť bola dôležitou súčasťou jeho umeleckého pôsobenia a prispela k výchove novej generácie slovenských hercov.

Osobný život

Ctibor Filčík bol známy svojou skromnosťou a nenápadnosťou v osobnom živote. Aj keď bol verejne známa osobnosť, snažil sa žiť pokojným a vyrovnaným životom. Je známe, že mal blízky vzťah s herečkou Marínou Kráľovičovou, ako aj s Magdalénou Husákovou Lokvencovou, manželkou Gustáva Husáka.

Ocenenia a uznania

Za svoju umeleckú činnosť získal Ctibor Filčík množstvo ocenení a uznaní. Medzi najvýznamnejšie patrí titul zaslúžilý umelec, ktorý mu bol udelený v roku 1967, a titul národný umelec, ktorý získal v roku 1982. Tieto ocenenia sú dôkazom jeho mimoriadneho prínosu slovenskému divadelnému a filmovému umeniu.

Štýl herectva

Filčíkov herecký štýl sa vyznačoval hlbokým ponorom do postavy, precíznym stvárnením jej psychológie a emocionálnou autenticitou. Bol známy svojou schopnosťou stvárniť rôznorodé postavy s rovnakou presvedčivosťou a hĺbkou. Jeho herecký prejav bol vždy intelektuálne podnetný a emocionálne bohatý, čo ho robilo jedným z najvýznamnejších slovenských hercov 20. storočia.

Vplyv na slovenskú kultúru

Ctibor Filčík mal významný vplyv na slovenskú kultúru. Jeho herecké výkony v divadle, filme a rozhlase oslovili široké publikum a prispeli k rozvoju slovenského divadelného a filmového umenia. Jeho pedagogická činnosť prispela k výchove novej generácie slovenských hercov. Je považovaný za jednu z najvýznamnejších osobností slovenskej kultúry 20. storočia.

Dedičstvo

Ctibor Filčík zanechal po sebe bohaté umelecké dedičstvo. Jeho herecké výkony v divadle, filme a rozhlase sú dodnes obdivované a inšpirujú nové generácie hercov. Je považovaný za jednu z najvýznamnejších osobností slovenskej kultúry a jeho prínos slovenskému divadelnému a filmovému umeniu je nezmazateľný.

Ctibor Filčík bol pochovaný v obci Pôtor. Jeho hrob je miestom, kde si jeho obdivovatelia a kolegovia môžu uctiť jeho pamiatku a spomínať na jeho významný prínos slovenskej kultúre.

tags: #Umelec

Similar pages: