Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre, s bohatou históriou siahajúcou až k Západoslovenskému bábkovému divadlu, si dlhodobo buduje reputáciu nielen vďaka tradičným predstaveniam pre deti, ale aj vďaka inovatívnemu prístupu k bábkovému divadlu a jeho presahu k dospelému publiku. Jedným z takýchto počinov je aj obnovená inscenáciaTrója, hudobného eposu čerpajúceho z gréckych bájí.
Trója sa vracia na javisko Starého divadla Karola Spišáka v Nitre s cieľom osloviť divákov rôznych vekových kategórií. Predstavenie sa zameriava na známe príbehy antického sveta, vrátane Heleny, trójskeho koňa, hrdinov a bohov, a predovšetkým na lásku, ktorá rozpútala jednu z najväčších vojen v mytológii. Táto inscenácia nie je prvým spracovaním témy Tróje v slovenskom divadle, no jej špecifickosť spočíva v jej prístupnosti pre detského diváka, no zároveň zachováva komplexnosť a hĺbku pôvodného mýtu.
PredstavenieTrója sa snaží oživiť známe postavy a udalosti pre nové publikum. Príbeh je spracovaný formou hudobného eposu, čo umožňuje divadlu využiť rôzne výrazové prostriedky, ako sú hudba, spev, tanec a vizuálne efekty. Tvorcovia sa zamerali na to, aby bol príbeh zrozumiteľný aj pre mladších divákov, pričom sa nesnažia vyhnúť ani náročnejším témam, ako sú vojna, zrada a obeta.
Obnovená premiéra sa môže pochváliť angažovaním celého hereckého súboru divadla, vrátane riaditeľa a dvoch hosťujúcich hercov, čo svedčí o dôležitosti, ktorú divadlo tomuto projektu prikladá. Režisérka Mariana Cibulková sa zameriava na dynamické spracovanie príbehu, s cieľom udržať pozornosť divákov počas celého predstavenia.
Z dostupných informácií vyplýva, že predstavenieTrója sa stretáva s pozitívnymi ohlasmi u divákov. Generálku predstavenia si pozreli žiaci vo veku 10 až 14 rokov, čo naznačuje, že predstavenie je vhodné a prispôsobené pre túto vekovú kategóriu. Pozitívne reakcie naznačujú, že tvorcom sa podarilo úspešne skĺbiť náročnosť témy s prístupnou formou.
Silné stránky predstavenia:
Možné slabé stránky:
Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre si zaslúži uznanie za svoju dlhodobú snahu o inováciu a rozvoj bábkového divadla. Okrem tradičných predstavení pre deti sa divadlo venuje aj experimentálnym projektom a inscenáciám pre dospelých. Súčasťou divadla je aj Galéria Foyer, ktorá pravidelne hostí rôzne výstavy, čím prispieva k rozmanitosti kultúrneho života v Nitre.
Divadlo má za sebou 70 rokov existencie, počas ktorých si vybudovalo silnú pozíciu v slovenskom divadelnom prostredí. Medzi jeho najznámejšie predstavenia patria okremTróje ajŠiroký a Bystrozraký,Stvorenie,Prízraky,Prdiprášok doktora Proktora,Gašpariáda,Najmenší cirkus,Legenda o Svoradovi a Benediktovi,Kráska a zviera,Stretnutie s Veľkou Moravou aČarodejník z krajiny OZ. Táto široká ponuka svedčí o rôznorodosti repertoáru divadla a jeho schopnosti osloviť široké spektrum divákov.
PredstavenieTrója bolo obnovené v januári 2025 a naďalej je súčasťou repertoáru Starého divadla Karola Spišáka. Informácie o termínoch predstavení a vstupenkách sú dostupné na webovej stránke divadla. Je pravdepodobné, že predstavenie bude naďalej oslovovať nové generácie divákov a prispievať k popularizácii gréckej mytológie na Slovensku.
Staré divadlo Karola Spišáka plánovalo 2. júla (rok nie je uvedený) usporiadať podujatie na Ulici 7. pešieho pluku v Nitre, kde si návštevníci mohli pozrieť a odfotografovať sa so scénickými dekoráciami z inscenáciíKráska a zviera,Čarodejník z krajiny Oz aTrója. Takéto aktivity prispievajú k propagácii divadla a k interakcii s divákmi.
tags: #Divadlo