Divadlo Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove je významnou kultúrnou inštitúciou nielen pre mesto samotné, ale aj pre celú rusínsku komunitu na Slovensku. Jeho história je úzko spätá s povojnovým vývojom a snahou o zachovanie a rozvoj rusínskej kultúry a jazyka.

Založenie a Prvé Kroky (1945 - 1960)

História divadla sa datuje do roku 1945. Konkrétne 24. novembra 1945, kedy bolo na základe rozhodnutia Ukrajinskej národnej rady v Prešove založené Ukrajinské národné divadlo. Toto divadlo, ktoré sa neskôr premenovalo na Divadlo Alexandra Duchnoviča, malo v povojnovom období zásadnú úlohu v kultúrnom živote rusínskej menšiny na Slovensku. Pôvodne fungovalo na družstevnom základe a jeho cieľom bolo vytvárať a šíriť divadelné diela s osobitným zameraním na rozvoj kultúrneho života Rusínov žijúcich na území Slovenska. Prvou premiérou divadla bola hudobná dráma Michaila Starického "Oj, nechoď, Hricko, na priadky" (Oj, ne chody Hrycju...) v ukrajinskom jazyku. Táto inscenácia odrážala snahu o nadviazanie na ukrajinské kultúrne korene a zároveň oslovenie širokého publika. V prvých rokoch svojej existencie sa divadlo opieralo o entuziazmus niekoľkých profesionálnych hercov a najmä o talentovaných amatérov, ktorí sa s nadšením zapojili do tvorby a prezentácie divadelných hier. Bohužiaľ, štatúty a zakladajúce listiny divadla z tohto obdobia sa nezachovali, čo sťažuje rekonštrukciu presných detailov jeho vzniku a fungovania.

Obdobie Transformácie a Stabilizácie (1960 - 1990)

V roku 1962 nastal pre divadlo dôležitý míľnik, keď sa presťahovalo do priestorov bývalého Slovenského katolíckeho kruhu, ktoré boli po zoštátnení majetku cirkvi v roku 1948 upravené pre potreby profesionálneho divadla. Tento krok znamenal zlepšenie materiálnych podmienok pre fungovanie divadla a prispel k jeho stabilizácii. Od roku 1969 do 31. decembra 1997 bolo divadlo riadené Ministerstvom kultúry SR. Toto obdobie prinieslo istú mieru stability a štátnej podpory, čo umožnilo divadlu rozvíjať svoju umeleckú činnosť a oslovovať širšie publikum. Repertoár divadla sa v tomto období rozšíril o diela rusínskych, ukrajinských a slovenských autorov, ale aj o preklady svetovej klasiky. Dôraz sa kládol na inscenácie, ktoré reflektovali život a kultúru Rusínov na Slovensku, ale zároveň oslovovali divákov aj s univerzálnymi témami. Divadlo sa tiež aktívne zapájalo do rôznych divadelných festivalov a prehliadok, čím prispievalo k propagácii rusínskej kultúry v širšom kontexte.

Divadlo v Novej Dobe (Po roku 1990)

Po roku 1990, v období spoločenských a politických zmien, prešlo divadlo ďalšími transformáciami. Od 1. januára 1998 do 31. marca 2002 bol zriaďovateľom divadla Krajský úrad v Prešove a od 1. apríla 2002 Prešovský samosprávny kraj. Tieto zmeny vo vlastníckej štruktúre a riadení divadla odrážali decentralizáciu verejnej správy a prenesenie zodpovednosti za kultúru na regionálnu úroveň. Zmena názvu na Divadlo Alexandra Duchnoviča bola symbolickým krokom, ktorý odrážal snahu o posilnenie identity divadla a jeho prepojenie s významnou osobnosťou rusínskej kultúry. Alexander Duchnovič (1803-1865) bol významný buditeľ, spisovateľ, pedagóg a gréckokatolícky kňaz, ktorý sa zaslúžil o rozvoj rusínskeho jazyka a kultúry. Jeho dielo a myšlienky sú dodnes inšpiráciou pre rusínsku komunitu na Slovensku. Dnes má divadlo Alexandra Duchnoviča na Slovensku ojedinelé postavenie. Jeho činnosť je zameraná na rozvoj a šírenie kultúry Rusínov na Slovensku, preto pôsobí najmä ako zájazdové divadlo. Každý rok Divadlo Alexandra Duchnoviča hosťuje na scénach po celom Slovensku a zúčastňuje sa mnohých domácich i zahraničných prehliadok. Toto zájazdové pôsobenie umožňuje divadlu oslovovať široké publikum aj mimo Prešova a prispievať k zachovávaniu a rozvoju rusínskej kultúry v rôznych regiónoch Slovenska. Repertoár divadla je pestrý a zahŕňa diela rôznych žánrov a autorov, s dôrazom na inscenácie, ktoré reflektujú súčasné problémy a výzvy rusínskej komunity, ale aj univerzálne témy, ktoré oslovujú divákov bez ohľadu na ich národnosť alebo kultúrne zázemie.

Kultúrne Dedičstvo a Význam DAD

Divadlo Alexandra Duchnoviča je neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho dedičstva Prešova a celého Slovenska. Jeho činnosť prispieva k zachovávaniu a rozvoju rusínskej kultúry a jazyka, k podpore kultúrnej identity Rusínov a k dialógu medzi rôznymi kultúrami a národnosťami. Divadlo zohráva dôležitú úlohu v kultúrnom živote Prešova a prispieva k jeho atraktivite ako centra kultúry a umenia. Jeho predstavenia sú obľúbené medzi divákmi rôznych vekových kategórií a národností a prispievajú k rozvoju kultúrneho povedomia a kritického myslenia. Okrem toho, divadlo sa aktívne zapája do vzdelávacích aktivít a organizuje rôzne workshopy, besedy a prednášky pre študentov a verejnosť. Tieto aktivity prispievajú k rozvoju kultúrneho povedomia a k podpore záujmu o divadlo a umenie. Divadlo Alexandra Duchnoviča je teda nielen kultúrnou inštitúciou, ale aj dôležitým aktérom v oblasti vzdelávania a kultúrnej politiky.

Budúcnosť Divadla

Budúcnosť Divadla Alexandra Duchnoviča závisí od jeho schopnosti prispôsobiť sa meniacim sa spoločenským a kultúrnym podmienkam, od jeho schopnosti oslovovať nové publikum a od jeho schopnosti udržať si kvalitu a relevantnosť svojej umeleckej činnosti. Je dôležité, aby divadlo naďalej rozvíjalo svoju spoluprácu s inými kultúrnymi inštitúciami, s mimovládnymi organizáciami a s miestnou komunitou. Je tiež dôležité, aby divadlo aktívne využívalo moderné technológie a sociálne siete na propagáciu svojej činnosti a na komunikáciu s divákmi. V neposlednom rade je dôležité, aby divadlo naďalej podporovalo tvorbu nových divadelných diel a aby dávalo priestor mladým talentovaným umelcom. Len tak si Divadlo Alexandra Duchnoviča môže udržať svoje významné postavenie v kultúrnom živote Prešova a celého Slovenska a prispievať k zachovávaniu a rozvoju rusínskej kultúry aj v budúcnosti. Podpora od štátu, Prešovského samosprávneho kraja, a sponzorov je tiež kľúčová pre zabezpečenie finančnej stability a rozvoja divadla.

tags: #Divadlo

Similar pages: