Divadlo Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove je významnou kultúrnou inštitúciou s bohatou a spletitou históriou, ktorá siaha hlboko do minulosti mesta. Jeho súčasná podoba je výsledkom dlhého vývoja a transformácií, ktoré odrážajú kultúrne a spoločenské zmeny v regióne.
Divadelná činnosť v Prešove má korene už v 17. storočí. V tom období sa divadelné predstavenia konali v rôznych jazykoch, vrátane latinčiny, maďarčiny, nemčiny, slovenčiny a dokonca aj v šarištine. Tieto skoré formy divadla boli často spojené so školskými predstaveniami alebo s aktivitou rôznych kultúrnych spolkov. Boli dôležitým prvkom kultúrneho života mesta a svedčia o dlhodobom záujme o divadelné umenie v regióne. Tieto rané pokusy položili základy pre neskorší rozvoj profesionálneho divadla.
Oficiálne založenie Slovenského divadla v Prešove sa datuje k 30. januáru 1944. Táto udalosť predstavovala významný míľnik v kultúrnom živote mesta a celého východného Slovenska. Divadlo bolo otvorené slávnostnou premiérou hry Ferka Urbánka "Škriatok" v zrenovovanom Mestskom divadle (dnes Historická budova DJZ). Založenie divadla bolo prejavom snahy o posilnenie slovenskej kultúry a umenia v období druhej svetovej vojny. Vznik divadla bol spojený s obrovským entuziazmom a očakávaniami miestneho obyvateľstva.
Spočiatku sa divadlo orientovalo výlučne na činoherné predstavenia. Avšak, už krátko po založení sa v repertoári začali objavovať aj hudobné diela. To viedlo v roku 1948 k vzniku samostatného umelecko-hudobného súboru. Začiatkom 50. rokov 20. storočia divadlo zmenilo názov na Krajové slovenské divadlo v Prešove. K premenovaniu na Divadlo Jonáša Záborského došlo 8. mája 1954. Jonáš Záborský bol významný slovenský spisovateľ, historik, kňaz a publicista, ktorého meno sa stalo symbolom slovenskej kultúry a literárnej tvorby. Zmena názvu bola prejavom úcty k jeho pamiatke a zároveň vyjadrovala ambície divadla stať sa dôležitým centrom slovenskej kultúry.
Od 1. januára 1980 pribudol k divadlu nový súbor – spevohra. 1. januára 1992 sa pobočná scéna v Spišskej Novej Vsi osamostatnila a vzniklo Spišské divadlo. Ďalším významným krokom v histórii divadla bolo zlúčenie s Divadlom Janka Borodáča v Košiciach 1. januára 1996. Týmto spojením vzniklo Východoslovenské divadlo, ktoré združovalo štyri umelecké súbory: činohru, spevohru, operu a balet. Toto rozsiahle divadlo pôsobilo v dvoch mestách a predstavovalo významnú platformu pre rozvoj divadelného umenia v celom regióne. Zlúčenie prinieslo nové možnosti pre umeleckú spoluprácu a výmenu skúseností medzi divadelníkmi z Prešova a Košíc. Napriek tomu, neskôr došlo k opätovnému rozdeleniu oboch divadiel.
V súčasnosti Divadlo Jonáša Záborského pôsobí v dvoch budovách: v Historickej budove a v Novej budove. Spolu disponuje tromi scénami, kde sa pravidelne konajú činoherné predstavenia, koncerty a iné kultúrne podujatia. Divadlo je profesionálnym činoherným divadlom v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja. Je jedným z dvoch najväčších divadiel na východnom Slovensku a zohráva dôležitú úlohu v kultúrnom živote mesta a regiónu. Repertoár divadla je pestrý a zameriava sa na rôzne cieľové skupiny. Okrem klasických diel svetovej a slovenskej dramatickej tvorby divadlo uvádza aj súčasné hry a experimentálne projekty. DJZ sa aktívne zapája do medzinárodných divadelných festivalov a spolupracuje s divadlami v zahraničí. Divadlo sa snaží osloviť širokú verejnosť a prispievať k rozvoju kultúrneho povedomia v spoločnosti.
Historická budova Divadla Jonáša Záborského je architektonický skvost s bohatou históriou. Jej priestory sú prepojené s významnými udalosťami v dejinách mesta Prešov. Budova prešla v priebehu rokov viacerými rekonštrukciami a modernizáciami, aby spĺňala požiadavky súčasného divadelného prevádzky. Zachovala si však svoj pôvodný historický charakter a atmosféru. V interiéri budovy sa nachádzajú cenné umelecké diela a historické artefakty, ktoré pripomínajú bohatú divadelnú tradíciu mesta.
Nová budova Divadla Jonáša Záborského predstavuje moderný divadelný komplex, ktorý poskytuje priestor pre rozsiahlejšie a technicky náročnejšie produkcie. Je vybavená najmodernejšou divadelnou technikou a zázemím pre hercov a technický personál. Nová budova umožňuje divadlu realizovať ambiciózne umelecké projekty a osloviť širšie publikum. V jej priestoroch sa nachádzajú aj skúšobne, dielne a administratívne priestory divadla.
Program Divadla Jonáša Záborského je rôznorodý a zameraný na rôzne vekové kategórie a divácke preferencie. Divadlo uvádza činoherné predstavenia, komédie, drámy, rozprávky pre deti, muzikály a koncerty. Repertoár divadla zahŕňa diela klasických autorov, ako aj súčasných dramatikov. Divadlo sa snaží prinášať na javisko kvalitné a aktuálne inscenácie, ktoré oslovujú divákov a podnecujú k zamysleniu. Program divadla je pravidelne aktualizovaný a dostupný na webovej stránke divadla a v iných informačných kanáloch.
V histórii Divadla Jonáša Záborského pôsobilo množstvo významných osobností, ktoré sa zaslúžili o jeho rozvoj a úspech. Medzi nich patria herci, režiséri, dramaturgovia, scénografi, kostyméri a ďalší divadelní profesionáli. Ich talent a práca prispeli k vytvoreniu kvalitných a oceňovaných inscenácií, ktoré si získali uznanie kritiky a divákov. Mnohé z týchto osobností sa stali významnými postavami slovenskej kultúry a umenia.
Divadlo Jonáša Záborského zohráva dôležitú úlohu v kultúrnom a spoločenskom živote Prešova a celého východného Slovenska. Okrem umeleckej činnosti sa divadlo aktívne zapája do rôznych spoločenských projektov a iniciatív. Divadlo organizuje besedy s divákmi, workshopy pre študentov a pedagógov, a spolupracuje s rôznymi neziskovými organizáciami. Cieľom divadla je prispievať k rozvoju kultúrneho povedomia, podporovať dialóg a kritické myslenie v spoločnosti.
Divadlo Jonáša Záborského sa aktívne venuje vzdelávaniu v oblasti divadelného umenia. Pre školy a mládež organizuje divadelné predstavenia s edukačným charakterom, besedy s tvorcami a workshopy. Cieľom týchto aktivít je priblížiť divadlo mladej generácii, rozvíjať ich záujem o umenie a podporovať ich kreatívne schopnosti. Divadlo spolupracuje s vysokými školami a odbornými školami, ktoré pripravujú budúcich divadelných profesionálov.
Divadlo Jonáša Záborského sa snaží byť prístupné pre všetkých divákov, bez ohľadu na ich vek, sociálne zázemie alebo zdravotné obmedzenia. Divadlo ponúka zľavnené vstupné pre študentov, dôchodcov a zdravotne postihnutých. Pre divákov so zrakovým alebo sluchovým postihnutím divadlo pripravuje predstavenia s titulkami alebo s audiodeskripciou. Divadlo sa snaží vytvárať príjemné a inkluzívne prostredie pre všetkých návštevníkov.
Divadlo Jonáša Záborského má pred sebou náročnú, ale zároveň vzrušujúcu budúcnosť. Divadlo sa musí vyrovnať s novými výzvami, ako je digitalizácia, zmena diváckych preferencií a konkurencia iných foriem zábavy. Divadlo sa musí neustále rozvíjať a inovovať, aby si udržalo svoju pozíciu významnej kultúrnej inštitúcie. Divadlo sa musí zamerať na kvalitnú umeleckú tvorbu, oslovovať nové publikum a aktívne sa zapájať do kultúrneho života mesta a regiónu. Kľúčom k úspechu divadla je spolupráca, otvorenosť a ochota experimentovať.
tags: #Divadlo