Divadlo Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove je významnou kultúrnou inštitúciou s bohatou históriou, ktorá siaha až do roku 1944. Pôsobí v dvoch budovách, Historickej a Novej, a ponúka divákom rôznorodý repertoár na svojich troch scénach. V kontexte bohatej dramaturgie DJZ si zaslúži osobitnú pozornosť inscenácia "Teror", hra nemeckého autora Ferdinanda von Schiracha, ktorá divákov konfrontuje s komplexnými etickými dilemami a právnymi otázkami.

Úvod do Divadla Jonáša Záborského a jeho pôsobenia

DJZ Prešov zohráva kľúčovú úlohu v kultúrnom živote mesta a regiónu. Od svojho vzniku prešlo divadlo mnohými premenami, no vždy si udržalo ambíciu prinášať kvalitné a podnetné inscenácie. Založenie Slovenského divadla v Prešove sa datuje k 30. januáru 1944, kedy v zrenovovanej Historickej budove (predtým Mestské divadlo) uviedli hru Ferka Urbánka "Škriatok". Hoci divadlo začínalo ako činoherné, čoskoro sa začali objavovať aj hudobné diela, čo viedlo k vzniku samostatnej umeleckej zložky.

Krátko o inscenácii "Teror"

"Teror" je hra, ktorá vyvoláva silné emócie a podnecuje k diskusii. Autor, Ferdinand von Schirach, je známy svojou právnickou praxou a schopnosťou prenášať zložité právne a etické problémy do dramatickej podoby. Hra sa zaoberá hypotetickou situáciou, v ktorej pilot stíhačky zostrelí unesené civilné lietadlo, aby zabránil jeho pádu na preplnený futbalový štadión. Pilot je následne obvinený z vraždy a diváci sa stávajú súčasťou súdneho procesu, keďže majú rozhodnúť o jeho vine alebo nevine.

"Teror" v DJZ Prešov: Kontext a Uvedenie

Inscenácia "Teror" mala v DJZ Prešov premiéru 22. februára 2019 na Malej scéne v réžii Adriany Totikovej. Išlo o slovenskú premiéru hry, čo svedčí o otvorenosti divadla voči súčasným a provokatívnym témam. Rozhodnutie uviesť "Teror" v DJZ Prešov bolo odvážne, keďže hra si vyžaduje nielen kvalitné herecké výkony, ale aj schopnosť vyvolať u divákov kritické myslenie a schopnosť argumentovať.

Režijný koncept a scénické spracovanie

Adriana Totiková sa pri réžii zamerala na minimalistické scénické spracovanie, ktoré necháva vyniknúť dialógom a hereckým výkonom. Scéna pripomína súdnu sieň, čím sa diváci priamo vtiahnu do deja. Kostýmy sú civilné, čo podčiarkuje realistickosť situácie. Dôležitú úlohu zohráva aj svetelný dizajn, ktorý umocňuje napätie a dramatickosť súdneho procesu.

Hodnotenie Inscenácie "Teror"

Hodnotenie inscenácie "Teror" v DJZ Prešov je komplexné a závisí od viacerých faktorov. Je potrebné zohľadniť herecké výkony, réžijný koncept, scénické spracovanie, ale aj samotnú hru a jej posolstvo.

Herecké výkony

Herecké výkony boli vo všeobecnosti hodnotené veľmi pozitívne. Herci sa s vervou zhostili svojich úloh a presvedčivo stvárnili svoje postavy. Zvlášť vynikli predstavitelia obžalovaného pilota, sudcu a prokurátora. Herci dokázali udržať pozornosť divákov počas celého predstavenia a sprostredkovať im komplexnosť a dilemy, ktorým čelia ich postavy.

Réžia a dramaturgia

Réžia Adriany Totikovej bola precízna a premyslená. Režisérka dokázala vyťažiť maximum z hereckého potenciálu a vytvoriť inscenáciu, ktorá je nielen podnetná, ale aj vizuálne pôsobivá. Dramaturgia sa zamerala na zvýraznenie kľúčových momentov a dialógov, čím sa dosiahla maximálna divácka angažovanosť.

Scénické a technické aspekty

Scénické a technické aspekty inscenácie boli funkčné a podporovali celkový dojem z predstavenia. Minimalistická scéna a civilné kostýmy umocňovali realistickosť situácie. Svetelný dizajn a zvuková kulisa dotvárali atmosféru napätia a dramatickosti.

Analýza Hry "Teror" a jej posolstva

"Teror" je hra, ktorá kladie závažné otázky o morálke, práve a zodpovednosti. Autor nás núti zamyslieť sa nad tým, či je prípustné obetovať životy nevinných ľudí, aby sa zachránili životy ešte väčšieho počtu ľudí. Hra tiež otvára diskusiu o tom, či má osobná zodpovednosť prednosť pred zákonom.

Etické a právne dilemy

Hra "Teror" sa dotýka mnohých etických a právnych dilem. Jednou z nich je otázka, či má jednotlivec právo rozhodovať o živote a smrti iných ľudí. Ďalšou dilemou je otázka, či je možné ospravedlniť porušenie zákona v prípade, že to vedie k záchrane väčšieho počtu životov. Hra tiež nastoľuje otázku, ako by mala spoločnosť reagovať na situácie, v ktorých sa ocitáme v morálnom konflikte.

Divácka angažovanosť a diskusia

Jedným z najzaujímavejších aspektov hry "Teror" je jej interaktívny charakter. Diváci sa stávajú súčasťou súdneho procesu a majú možnosť hlasovať o vine alebo nevine obžalovaného pilota. Toto hlasovanie vyvoláva živú diskusiu a núti divákov zamyslieť sa nad svojimi vlastnými hodnotami a presvedčeniami. Výsledok hlasovania sa môže líšiť v závislosti od publika a kultúrneho kontextu.

Vplyv Inscenácie "Teror" na divákov a spoločnosť

Inscenácia "Teror" v DJZ Prešov mala významný vplyv na divákov a spoločnosť. Hra vyvolala rozsiahlu diskusiu o etických a právnych otázkach, ktoré sa dotýkajú každého z nás. Diváci sa museli zamyslieť nad svojimi vlastnými hodnotami a presvedčeniami a zaujať postoj k zložitej situácii, ktorú hra prezentuje.

Reakcie kritiky a verejnosti

Inscenácia "Teror" sa stretla s pozitívnymi reakciami kritiky a verejnosti. Kritici ocenili herecké výkony, réžijný koncept a scénické spracovanie. Diváci ocenili aktuálnosť témy a interaktívny charakter hry. Mnohí diváci sa vyjadrili, že hra ich prinútila zamyslieť sa nad otázkami, ktorým sa predtým nevenovali.

Prínos pre diskusiu o etike a práve

Inscenácia "Teror" prispela k rozvíjaniu diskusie o etike a práve v spoločnosti. Hra poukázala na zložitosť morálnych dilem a potrebu kritického myslenia. Diváci sa mali možnosť zamyslieť nad tým, ako by sa zachovali v podobnej situácii a aké hodnoty by uprednostnili. Hra tiež upozornila na dôležitosť dodržiavania právnych noriem a potrebu spravodlivého súdneho procesu.

Záverom: Význam "Teroru" v kontexte DJZ Prešov

Inscenácia "Teror" je významným príspevkom do repertoáru Divadla Jonáša Záborského v Prešove. Hra poukazuje na schopnosť divadla prinášať aktuálne a podnetné témy, ktoré rezonujú v spoločnosti. "Teror" je príkladom toho, ako môže divadlo prispievať k rozvíjaniu diskusie o dôležitých etických a právnych otázkach a podnecovať divákov k kritickému mysleniu.

DJZ Prešov naďalej pokračuje v svojej misii prinášať kvalitné a rozmanité inscenácie, ktoré oslovujú široké publikum. "Teror" je len jedným z mnohých príkladov toho, ako divadlo dokáže reflektovať súčasné problémy a podnecovať diskusiu o dôležitých spoločenských otázkach. Budúcnosť divadla v Prešove sa javí nádejne, a je zrejmé, že bude aj naďalej zohrávať kľúčovú úlohu v kultúrnom živote mesta a regiónu.

tags: #Divadlo

Similar pages: