Košice, mesto s bohatou kultúrnou históriou, sa môže pýšiť divadelnou scénou, ktorá neustále pulzuje životom a prináša divákom pestrú paletu predstavení. V centre tohto diania stojíNárodné divadlo Košice, inštitúcia s hlbokými koreňmi a ambicióznou víziou. Medzi inscenáciami, ktoré v posledných rokoch vzbudili pozornosť a rezonovali u divákov aj kritikov, sa výrazne vyníma hraRimanka. Toto dielo, adaptácia románu talianskeho spisovateľa Alberta Moraviu, ponúka komplexný pohľad na ženskú identitu, spoločenské premeny a politické intrigy.
RománRimanka, a s ním aj divadelná inscenácia, vťahuje diváka do života Adriany, mladej ženy žijúcej v Ríme v turbulentných časoch fašistického režimu a druhej svetovej vojny. Adriana, podobne ako literárne hrdinky kalibru Anny Kareninovej či Emmy Bovaryovej, prechádza zložitou cestou sebapoznávania a hľadania svojho miesta vo svete. Avšak, na rozdiel od spomínaných postáv, je Adriane pridaná silná politická dimenzia, ktorá jej príbeh posúva do širšieho spoločenského kontextu. Nie je len obeťou lásky a spoločenských konvencií, ale aktívnou účastníčkou dejinných udalostí, hoci často proti svojej vôli.
InscenáciaRimanka v Národnom divadle Košice, ktorá mala premiéru už v roku 2016 (konkrétne 13. apríla podľa dostupných zdrojov), sa stala udalosťou, ktorá upútala pozornosť médií a divadelnej obce. Už samotné uvedenie tohto diela na slovenské javisko bolo vnímané ako významný počin, keďže išlo o prvú slovenskú divadelnú adaptáciu Moraviovho románu. Režisérka Valeria Schulczová, pre ktorú išlo o režijný debut v košickom divadle, sa chopila náročnej témy s citlivosťou a invenciou. Jej režijné uchopenie sa zameralo na vykreslenie psychologickej hĺbky postáv a na zachytenie atmosféry doby, ktorá bola plná neistoty a morálnych dilem.
Valeria Schulczová sa pri spracovaníRimanky zamerala na prepojenie intímneho sveta hlavnej hrdinky s rozsiahlym historickým pozadím. V rozhovoroch pred premiérou zdôrazňovala, že Adriana nie je len pasívnou figúrkou v rukách osudu, ale ženou, ktorá sa aktívne vyrovnáva s nástrahami života a hľadá svoju vlastnú cestu. Režisérka sa snažila vykresliť jej vnútorný svet, jej túžby, sklamania a morálne konflikty. Zároveň však nezabudla na politický kontext, ktorý je pre románRimanka kľúčový. Fašistické Taliansko, vojna a spoločenské premeny sú neoddeliteľnou súčasťou Adrianinho príbehu a ovplyvňujú jej rozhodnutia a osud.
Inscenácia sa vyhýba prvoplánovému moralizovaniu a snaží sa divákovi predstaviť komplexný obraz doby a ľudských postáv, ktoré v nej žili. Nejde o čiernobiele zobrazenie fašizmu, ale o hlbšie preskúmanie mechanizmov moci, manipulácie a individuálnej zodpovednosti.Rimanka v podaní Národného divadla Košice tak nie je len historickou drámou, ale aj nadčasovou úvahou o sile jednotlivca v zovretí dejín.
Národné divadlo Košice, ako inštitúcia, prešlo v histórii rôznymi etapami a názvami. Od 1. mája 2023 sa však hrdo hlási k svojmu pôvodnému názvu, ktorý zdôrazňuje jeho národný význam a poslanie. Divadlo sídli v historickej budove na Hlavnej ulici 58, ktorá sama o sebe predstavuje architektonický skvost a svedka bohatej košickej histórie. Jeho program je pestrý a zahŕňa široké spektrum žánrov – od činohry, cez balet, až po operu. Vďaka tomu si v ňom nájde to svoje publikum s rôznorodými umeleckými preferenciami.
Národné divadlo Košice sa snaží oslovovať divákov všetkých vekových kategórií a záujmov. Okrem inscenácií pre dospelých pravidelne uvádza aj predstavenia pre deti a mládež. Dôkazom toho je aj obnovená premiéra baletnej rozprávkyMalý princ na motívy Exupéryho diela, ktorá sa v Historickej budove NDKE uskutočnila 1. júna 2024. Táto inscenácia, s hudbou Michala Pavlíčka a v réžii a choreografii Ondreja Šotha, dokazuje, že divadlo nezabúda ani na najmenších divákov a snaží sa im sprostredkovať krásu a čaro divadelného umenia už od útleho veku.
Aktuálny program Národného divadla Košice je pravidelne aktualizovaný a dostupný naoficiálnej webovej stránke divadla. Diváci si tak môžu jednoducho naplánovať svoj kultúrny program a vybrať si predstavenia podľa svojho vkusu. V ponuke sú nielen inscenácie z repertoáru činohry, baletu a opery, ale aj rôzne hosťujúce predstavenia, koncerty a iné kultúrne podujatia. Vstupenky na predstavenia je možné zakúpiť online, prostredníctvom webovej stránky divadla, alebo priamo v pokladnici divadla.
Národné divadlo Košice sa aktívne zapája aj do kultúrneho života mesta a regiónu. Organizuje rôzne sprievodné podujatia, workshopy a diskusie, ktoré obohacujú divadelný zážitok a umožňujú divákom hlbšie preniknúť do sveta divadelného umenia. Divadlo tiež spolupracuje s ďalšími kultúrnymi inštitúciami a organizáciami v Košiciach, čím prispieva k rozvoju kultúrneho prostredia mesta.
Košice sa môžu pochváliť bohatou a rozmanitou divadelnou scénou. Okrem Národného divadla Košice v meste pôsobia aj ďalšie divadlá a kultúrne priestory, ktoré ponúkajú rôznorodý program a oslovujú špecifické skupiny divákov. Medzi významné košické divadlá patrí napríkladDivadlo Thália, ktoré sa zameriava na maďarskú kultúru a divadelnú tvorbu. Ďalej je tuTabačka Kulturfabrik, multifunkčný kultúrny priestor, ktorý okrem divadelných predstavení ponúka aj koncerty, výstavy a iné kultúrne aktivity. V Košiciach nájdeme aj menšie divadelné scény, ako napríkladKino Úsmev (ktoré občas hostí divadelné predstavenia),Divadlo Grand, čiMalá scéna ŠDK (Malá scéna Štátneho divadla Košice, čo je starší názov pre Národné divadlo Košice).
Táto pestrosť a rozmanitosť košickej divadelnej scény prispieva k bohatému kultúrnemu životu mesta a regiónu. Diváci majú na výber z rôznych žánrov, štýlov a formátov predstavení, čo im umožňuje objavovať nové divadelné zážitky a rozširovať si kultúrny obzor. Košické divadlá sa tak stávajú dôležitým centrom kultúry a umenia, ktoré oslovuje širokú verejnosť a prispieva k rozvoju kreativity a kritického myslenia.
InscenáciaRimanka v Národnom divadle Košice sa stretla s pozitívnymi ohlasmi zo strany divákov aj kritikov. Recenzie, ktoré sa objavili v médiách po premiére, vyzdvihovali najmä režisérsky prístup Valérie Schulczovej, herecké výkony a scénické spracovanie. Kritici ocenili najmä hĺbku psychologickej kresby postáv a autentické zobrazenie dobovej atmosféry. Chválou nešetrili ani na herecké výkony, predovšetkým na predstaviteľku hlavnej postavy Adriany, ktorá dokázala presvedčivo stvárniť zložitý vnútorný svet svojej hrdinky.
Diváci, ktorí mali možnosť vidieťRimanku, na sociálnych sieťach a v diskusných fórach často zdôrazňovali silný emotívny zážitok, ktorý im predstavenie prinieslo. Mnohí ocenili nadčasovosť témy a jej aktuálnosť aj v súčasnosti. Príbeh Adriany a jej boj o prežitie a identitu v ťažkých časoch rezonoval s divákmi a vyvolával diskusie o dôležitých spoločenských a morálnych otázkach.
Napriek pozitívnym ohlasom sa objavili aj kritické hlasy, ktoré poukazovali na niektoré aspekty inscenácie, ktoré by sa dali vylepšiť. Niektorí kritici napríklad mali výhrady voči tempu predstavenia alebo k niektorým scénickým riešeniam. Tieto kritické postrehy však v celkovom hodnotení neprevážili pozitívny dojem, ktorýRimanka v Národnom divadle Košice zanechala. Inscenácia sa stala významným príspevkom do repertoáru divadla a potvrdila jeho ambíciu prinášať divákom kvalitné a podnetné divadelné umenie.
Celkovo možno konštatovať, žeRimanka v Národnom divadle Košice je inscenáciou, ktorá stojí za pozornosť. Ponúka hlboký a komplexný pohľad na ženskú identitu, spoločenské premeny a politické intrigy. Vďaka citlivému režijnému prístupu, presvedčivým hereckým výkonom a kvalitnému scénickému spracovaniu sa stala významným kultúrnym počinom a obohatením košickej divadelnej scény. Pre divákov, ktorí hľadajú divadelný zážitok s hlbším zmyslom a silným emotívnym nábojom, jeRimanka určite dobrá voľba.
Národné divadlo Košice, so svojím bohatým programom a snahou o umeleckú kvalitu, zostáva dôležitým pilierom kultúry v Košiciach a na Slovensku. InscenáciaRimanka je jedným z mnohých príkladov jeho snahy prinášať divákom relevantné a podnetné divadelné umenie, ktoré oslovuje, inšpiruje a provokuje k zamysleniu.
tags: #Divadlo