Molièrova hraLakomec, originálneL'Avare, patrí k pilierom svetovej dramatickej tvorby. Jej nadčasovosť spočíva v univerzálnosti témy – chorobnej posadnutosti peniazmi – a v majstrovskom zobrazení ľudských charakterov, ktoré táto posadnutosť deformuje. Inscenácie tejto hry sa pravidelne objavujú na divadelných doskách po celom svete, a inak tomu nie je ani v slovenských divadlách. Práve inscenácia v Prievidzi si zaslúži bližší pohľad.
Konkrétne, v Prievidzi sa s touto hrou stretávame vďaka spolupráci dvoch divadelných subjektov –Divadlo A aDivadlo Shanti, o. z. Toto spojenie prináša do inscenácie svieži pohľad a synergický efekt, ktorý môže obohatiť divácky zážitok. Režisér Peter Palik, ktorý sa podpísal pod úpravu, réžiu a scénografický koncept, sa zjavne snažil o moderný prístup k textu pri zachovaní jeho pôvodnej podstaty. Hudba Daniela Špinera a kostýmy Viery Boronkayovej dopĺňajú celkový dojem a prispievajú k vytvoreniu autentickej atmosféry.
Premiéra tejto inscenácie sa uskutočnila 10. novembra 2019 v Dome kultúry v Prievidzi. Premiéra bola významnou udalosťou v kultúrnom kalendári mesta. Okrem režiséra a hudobného skladateľa sa na projekte podieľala aj Bianka Bartošová ako asistentka réžie a Marián Bullo, ktorý mal na starosti svetelný dizajn. Tím skúsených tvorcov garantoval kvalitné spracovanie náročnej predlohy.
Jean-Baptiste Poquelin, známy ako Molière, bol francúzsky dramatik, herec a režisér, ktorý žil v 17. storočí. Je považovaný za jedného z najväčších majstrov komédie v dejinách divadla. Jeho hry, ako napríkladTartuffe,Zdravý nemocný a samozrejmeLakomec, si získali obrovskú popularitu vďaka svojmu ostrému humoru, satirickému pohľadu na spoločnosť a hlbokému psychologickému vhľadu do ľudských charakterov. Molière bol obľúbeným dramatikom Ľudovíta XIV., čo mu zabezpečilo podporu a chránilo ho pred kritikou zo strany konzervatívnych kruhov.
Lakomec je charakterová komédia, ktorá sa zameriava na postavu Harpagona, starého vdovca posadnutého peniazmi. Harpagonova lakomosť je taká silná, že ovplyvňuje všetky aspekty jeho života a negatívne ovplyvňuje vzťahy s jeho deťmi, Cléantom a Elizou. Harpagon je ochotný obetovať šťastie svojich detí, len aby si udržal svoj majetok. Hra je plná komických situácií, nedorozumení a prekvapivých zvratov, ktoré diváka neustále bavia.
Harpagon je archetypálny lakomec, ktorého hlavným životným krédom je: „Peniaze a majetok nadovšetko!“ Jeho posadnutosť peniazmi ho robí slepým voči citom iných ľudí a neschopným zdravých vzťahov. Harpagon je podozrievavý, sebecký a neúprimný. Neustále sa bojí, že ho niekto okradne, a preto žije v neustálom strese a strachu. Paradoxom je, že Harpagonova lakomosť ho robí chudobným aj napriek tomu, že má veľký majetok. Jeho jediným potešením je hromadenie peňazí, ktoré však nikdy neminie.
Dej hry sa odohráva v Paríži, v Harpagonovom dome. Harpagon má v záhrade ukrytú truhlicu plnú peňazí, ktorá je predmetom jeho neustálej úzkosti. Jeho syn Cléante a dcéra Eliza majú svoje vlastné problémy. Cléante je zaľúbený do Mariany, chudobnej dievčiny, ktorú si chce Harpagon vziať za ženu. Eliza je zaľúbená do Valéra, ktorý sa zamestnal ako správca v Harpagonovom dome, aby bol blízko nej. Hra sa komplikuje, keď Harpagon zistí, že mu truhlica s peniazmi chýba. Začne podozrievať všetkých okolo seba, čo vedie k množstvu komických situácií a nedorozumení.
Mestské divadlo Trenčín sa pri inscenovaníLakomca vracia k Molièrovým časom, kedy sa profesionálne kočovné divadelné spoločnosti presúvali po Európe a zabávali ľudí všade tam, kam prišli. Tento prístup zdôrazňuje univerzálnosť Molièrových hier a ich schopnosť osloviť divákov v rôznych časoch a kultúrach. Inscenácia Mestského divadla Trenčín sa snaží zachytiť ducha Molièrovej doby a preniesť ho na súčasné divadelné pódium.
Lakomec je hra, ktorá nestráca na aktuálnosti ani v 21. storočí. Téma lakomstva a posadnutosti peniazmi je stále aktuálna v spoločnosti, kde materiálne hodnoty často prevyšujú tie morálne. Molièrova hra nám nastavuje zrkadlo a núti nás zamyslieť sa nad našimi vlastnými hodnotami a postojmi k peniazom. InscenácieLakomca v súčasných divadlách sa často snažia aktualizovať Molièrov text a prispôsobiť ho súčasnému diváckemu vkusu. Niektoré inscenácie sa zameriavajú na psychologický aspekt postavy Harpagona, iné zdôrazňujú satirický pohľad na spoločnosť. V každom prípade,Lakomec zostáva jednou z najhranejších a najobľúbenejších komédií na svete.
InscenáciaLakomca v Prievidzi sa zúčastnila aj súťaží, ako napríkladBelopotockého Mikuláš aPrúdy tradičného divadla. Tieto súťaže sú platformou pre prezentáciu a hodnotenie divadelných inscenácií a prispievajú k rozvoju divadelného umenia na Slovensku. Účasť na súťažiach je pre divadelné súbory príležitosťou porovnať svoju prácu s prácou iných súborov a získať cennú spätnú väzbu od odbornej poroty.
Lakomec od Molièra je dielo, ktoré pretrváva stáročia a neustále oslovuje nové generácie divákov. Jeho nadčasovosť spočíva v univerzálnosti témy, majstrovskom zobrazení ľudských charakterov a ostrom humore. InscenácieLakomca v rôznych divadlách po celom svete svedčia o jeho trvalom význame a schopnosti reflektovať aktuálne spoločenské problémy. Prievidzská inscenáciaLakomca je ďalším dôkazom toho, že Molièrove hry majú stále čo povedať aj súčasnému publiku.
tags: #Divadlo