Divadlo Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove je významnou kultúrnou inštitúciou, ktorá zohráva kľúčovú úlohu v udržiavaní a rozvíjaní rusínskej kultúry a umenia. Divadlo ponúka pestrý program pre širokú verejnosť a jeho história je úzko spätá s kultúrnym a spoločenským vývojom regiónu.

História Divadla Alexandra Duchnoviča

História divadla siaha do roku 1945, kedy bolo založené v Prešove. Pôvodne bolo zamerané na prezentáciu ruskej klasiky a inscenácie sa odohrávali v ruskom jazyku. Neskôr, v 50. rokoch, sa divadlo preorientovalo na ukrajinský jazyk, čo odrážalo vtedajšiu jazykovú a kultúrnu situáciu v regióne. Zlom nastal postupným prechodom na rusínsky jazyk, ktorý sa stal dominantným jazykom divadelných predstavení.

V roku 1962 sa divadlo presťahovalo do priestorov Slovenského katolíckeho kruhu na Jarkovej ulici 77, kde sídli dodnes. Táto budova má bohatú históriu a prešla úpravami, aby vyhovovala potrebám profesionálneho divadla. Priestor predtým, po zoštátnení majetkov cirkvi v roku 1948, dlhšie nevyužívali.

Názov divadla je venovaný Alexandrovi Duchnovičovi, významnému rusínskemu buditeľovi, spisovateľovi a pedagógovi, ktorý zohral kľúčovú úlohu v národnom obrodení Rusínov v 19. storočí. Výber jeho mena symbolizuje zameranie divadla na rusínsku kultúru a identitu.

Program Divadla Alexandra Duchnoviča

DAD ponúka bohatý a rozmanitý program, ktorý zahŕňa:

  • Činohru: Inscenácie klasických a súčasných divadelných hier, často s dôrazom na rusínsku tematiku.
  • Rozprávky: Predstavenia pre deti a mládež, ktoré sú dôležitou súčasťou divadelnej ponuky.
  • Hudobné predstavenia: Koncerty a hudobné produkcie, ktoré obohacujú divadelný program.
  • Hostujúce predstavenia: DAD pravidelne hostí divadelné súbory z iných regiónov a krajín, čím prináša do Prešova rôznorodosť a inšpiráciu.

Divadlo sa snaží osloviť široké spektrum divákov, od začiatočníkov po profesionálov. Inscenácie sú často sprevádzané titulkami, aby boli zrozumiteľné aj pre divákov, ktorí nehovoria rusínsky. DAD sa tiež zameriava na produkcie pre mládež a deti, čím zabezpečuje výchovu novej generácie divákov.

Príkladom aktuálneho programu (podľa informácií z 04.05.2025) je predstavenie "O dvoch generáloch", ktoré sa konalo 02.10.2024 o 19:00. Informácie o aktuálnom programe, dátumoch predstavení a hosťujúcich súboroch nájdete na oficiálnej webovej stránke divadla.

Vstupenky

Vstupenky na predstavenia DAD je možné zakúpiť:

  • Online: Prostredníctvom oficiálnej webovej stránky divadla daddivadload.sk. Online predaj je jednoduchý a pohodlný spôsob, ako si zabezpečiť vstupenky vopred.
  • V pokladni divadla: Priamo v budove divadla na Jarkovej ulici 77 v Prešove.

Ceny vstupeniek sa líšia v závislosti od predstavenia, miesta v hľadisku a prípadných zliav (napr. pre študentov, seniorov, ZŤP). Odporúča sa sledovať oficiálnu webovú stránku alebo kontaktovať pokladňu divadla pre aktuálne informácie o cenách a dostupnosti vstupeniek.

Prístupnosť a Kontakt

Divadlo Alexandra Duchnoviča sa nachádza na adrese:

Jarková 77
080 01 Prešov

Kontaktné údaje:

Divadlo je dobre dostupné verejnou dopravou a v blízkosti sa nachádzajú parkovacie miesta. Pre návštevníkov so zdravotným postihnutím je zabezpečený bezbariérový prístup.

Význam pre Rusínsku Kultúru

DAD je viac ako len divadlo; je to kultúrne centrum, ktoré hrá zásadnú úlohu v zachovávaní a propagácii rusínskeho jazyka, tradícií a kultúry. Prostredníctvom svojich inscenácií a aktivít prispieva k posilňovaniu rusínskej identity a k rozvoju kultúrneho života v regióne.

Divadlo sa aktívne zapája do medzinárodnej spolupráce s inými divadlami a kultúrnymi inštitúciami, čím prispieva k šíreniu rusínskej kultúry v zahraničí a k obohacovaniu kultúrneho dialógu.

Záver

Divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove je významná inštitúcia, ktorá ponúka kvalitný a rôznorodý program pre širokú verejnosť. Jeho história je úzko spätá s rusínskou kultúrou a jeho poslaním je zachovávať a rozvíjať túto kultúru prostredníctvom divadelného umenia. Návšteva divadla je skvelý spôsob, ako spoznať rusínsku kultúru a zažiť nezabudnuteľný kultúrny zážitok.

tags: #Divadlo

Similar pages: