Expresionizmus, ako umelecký smer, predstavuje rozsiahly a komplexný fenomén, ktorý sa prejavil v rôznych oblastiach umenia – od literatúry a výtvarného umenia až po hudbu a film. Nie je to len jednoduchý štýl s presne definovanými pravidlami, ale skôr hlbokýprejav vnútorných pocitov a reakcií na svet, často spojený s obdobiami spoločenských kríz a prelomov.
Samotný názov "expresionizmus" pochádza z latinského slova "expressio", čo znamenávýraz. Zatiaľ čo impresionizmus sa snažil zachytiť vonkajší dojem z reality, expresionizmus sa zameriava navyjadrenie vnútorného sveta umelca. Cieľom nie je objektívne zobrazenie, ale subjektívna interpretácia skutočnosti, pretavená do silných, často prehnaných a deformovaných foriem.
Expresionizmus sa nedá jednoznačne definovať ako homogénne hnutie s pevnými pravidlami. Ide skôr otendenciu, ktorá sa objavuje v rôznych obdobiach a kultúrach, vždy ako reakcia na konkrétnu situáciu. Niektorí historici umenia hovoria o "nadčasovom expresionizme", ktorý sa prejavuje napríklad v gotickom umení alebo v baroku.
Hoci sa expresionizmus najčastejšie spája s Nemeckom na začiatku 20. storočia, jeho korene siahajú hlbšie do minulosti. Už diela umelcov akoEl Greco aleboMatthias Grünewald v sebe nesú prvky, ktoré možno označiť za expresívne – silné emócie, deformácia tvarov, dramatické kontrasty svetla a tieňa.
Skutočný rozmach expresionizmu nastal vNemecku pred a po prvej svetovej vojne. Ťaživá spoločensko-politická situácia, pocit odcudzenia a strachu z budúcnosti sa odrazili v tvorbe umelcov, ktorí sa snažili vyjadriť svoj vnútorný nepokoj a protest proti vtedajšiemu svetu.
Expresionistické diela sa vyznačujú niekoľkými charakteristickými znakmi:
Expresionistickí umelci sa často inšpirovaliprimitívnym umením,stredovekým umením aumením duševne chorých. Hľadali v nich autenticitu a bezprostrednosť, ktoré im chýbali v akademickom umení.
Vo výtvarnom umení sa expresionizmus prejavil v rôznych formách – vmaľbe,grafike,sochárstve. Medzi najvýznamnejších predstaviteľov patria:
V literatúre sa expresionizmus prejavil vpoézii,dráma apróze. Medzi najvýznamnejších predstaviteľov patria:
Expresionistická literatúra sa často zameriava navnútorný svet postáv, ich pocity, myšlienky a sny. Jazyk je častofragmentovaný,expresívny a plnýmetafor asymbolov.
V hudbe sa expresionizmus prejavil v tvorbe skladateľov, ktorí sa snažili vyjadriťsilné emócie avnútorné napätie. Medzi najvýznamnejších predstaviteľov patria:
Expresionistická hudba sa často vyznačujedissonanciou,atonalitou aexperimentovaním s novými zvukmi. Cieľom je vyjadriť vnútorný nepokoj a napätie, ktoré charakterizovali dobu.
Vo filme sa expresionizmus prejavil v nemeckom filme 20. rokov 20. storočia. Filmy akoKabinet doktora Caligariho (1920) aNosferatu (1922) sa vyznačujúštylizovanou scénou,deformovanými tvarmi adramatickým osvetlením. Ich cieľom je vytvoriť atmosféru strachu, úzkosti a hrôzy.
Medzi ďalšie významné expresionistické filmy patriaMetropolis (1927) aM (1931).
Aj slovenská literatúra a umenie zaznamenali vplyv expresionizmu, hoci nie v takej miere ako v Nemecku. Medzi predstaviteľov slovenského expresionizmu patria:
V slovenskej literatúre sa expresionizmus prejavil predovšetkým vpoézii adráma. Autori sa snažili vyjadriť svoje vnútorné pocity a reakcie na spoločenské problémy.
Expresionizmus mal významný vplyv na ďalší vývoj umenia. Jeho prvky sa objavujú v rôznych umeleckých smeroch, ako napríkladsurrealizmus,abstrakcionizmus aneoexpresionizmus. Expresionizmus ovplyvnil ajfilm,divadlo ahudbu.
Expresionizmus nám ukazuje, že umenie nie je len o objektívnom zobrazení reality, ale aj ovyjadrení vnútorného sveta umelca. Je toumenie emócií, ktoré nás núti zamyslieť sa nad sebou samými a nad svetom okolo nás.
tags: #Umelec