Košické divadlo, dôležitý kultúrny pilier východného Slovenska, má bohatú a spletitú históriu siahajúcu až do 17. storočia. Jeho program je dnes pestrý a oslovuje široké spektrum divákov, no cesta k súčasnej podobe bola dlhá a plná zmien.
Prvé zmienky o divadelných predstaveniach v Košiciach pochádzajú zo 17. storočia. Konkrétne, zdroje hovoria o veľkej učebni na katolíckej univerzite, kde študenti hrávali divadlo. Po prestavbe Košickej akadémie v roku 1732 dokonca vznikli dve divadelné sály. Išlo o dôležitý moment, ktorý naznačoval rastúci záujem o divadelné umenie v meste. Tieto rané aktivity položili základy pre neskorší rozvoj profesionálneho divadla.
Dejiny profesionálneho divadla v Košiciach sa píšu od 18. storočia. Spočiatku v meste pôsobili najmä nemecké a maďarské divadelné spoločnosti. To bolo typické pre mnohé mestá vtedajšieho Rakúsko-Uhorska, kde kultúrne vplyvy prichádzali z rôznych strán. Tieto spoločnosti prinášali do Košíc rôzne inscenácie a pomáhali formovať miestne publikum.
Po vzniku Československej republiky (ČSR) začali v Košiciach pôsobiť aj prví českí a slovenskí herci. Tento moment bol kľúčový pre rozvoj slovenského divadelníctva v meste. Zásadný bol rok 1920, kedy v Košiciach zahájilo svoju činnosť Slovenské národné divadlo (SND), hoci s obmedzenými prostriedkami a v zložitej politickej situácii.
V 19. storočí stará divadelná budova evidentne chátrala. V roku 1884 dokonca vypukol počas predstavenia požiar. Z bezpečnostných dôvodov bolo divadlo v roku 1894 zatvorené. Mesto už malo od architektov Ignáca Alpára a Gejzu Gyorgyiho plány na novú budovu. Tie boli schválené 25. januára 1897.
V roku 1945 bolo založené Východoslovenské národné divadlo, ktorého prvým riaditeľom sa stal Janko Borodáč. Okrem činohry sa začala budovať aj opera, opereta a balet. Prvá hudobná premiéra bola opereta Poľská krv od Oskara Nedbala, a prvá operná premiéra bola Verdiho La Traviata. Od sezóny 1946-1947 malo divadlo názov Národné divadlo v Košiciach. V roku 1955 bolo premenované na Štátne divadlo (ŠD) Košice. Toto obdobie bolo charakteristické silnou štátnou podporou a rozvojom všetkých divadelných zložiek.
V roku 1976 začala osobná história autora s košickým divadlom, keď ako mladý študent Konzervatória v Košiciach hosťoval v baletoch a operách. Toto svedectvo poukazuje na dôležitú prepojenosť divadla s lokálnymi umeleckými školami a na príležitosti, ktoré divadlo poskytovalo mladým talentom.
Dnes je Štátne divadlo Košice moderná inštitúcia, ktorá ponúka bohatý a rôznorodý program. Divadlo sa nachádza na adrese Hlavná 58, 042 77 Košice a je možné ho kontaktovať na telefónnom čísle (421) 55 245 22 00 alebo prostredníctvom webovej stránky sdkesdke.sk.
Program divadla zahŕňa činohru, operu, balet a operetu. V repertoári nájdeme klasické diela, ale aj moderné inscenácie a experimentálne projekty. Divadlo sa snaží osloviť široké spektrum divákov, od detí a mládeže až po dospelých a seniorov.
Vstupenky na predstavenia je možné zakúpiť online prostredníctvom predajnej siete Colosseum Ticket, alebo osobne v pokladni divadla. Pokladňa sa nachádza na Vrátnej 58 a je otvorená v pondelok až piatok od 8:00 do 12:00 a od 13:00 do 15:00. V nedeľu je pokladňa otvorená hodinu pred predstavením. Informácie o obsadenosti a čase predstavení počas pracovných dní so školským vyučovaním sú dostupné na webovej stránke divadla.
Štátne divadlo Košice pozostáva z niekoľkých umeleckých súborov: činohry, opery, baletu a operety. Každý súbor má vlastný umelecký plán a realizuje inscenácie v rámci svojej špecializácie. Divadlo má aj rozsiahly technický a administratívny aparát, ktorý zabezpečuje jeho plynulú prevádzku.
Divadlo aktívne spolupracuje s ďalšími kultúrnymi inštitúciami v Košiciach a regióne, ako aj s umeleckými školami a univerzitami. Táto spolupráca prispieva k rozvoju kultúrneho života v meste a k výchove nových divadelných talentov.
Štátne divadlo Košice zohráva kľúčovú úlohu v kultúrnom živote mesta a celého regiónu východného Slovenska. Je dôležitým centrom kultúry a umenia, ktoré prispieva k rozvoju kreativity, vzdelávania a kritického myslenia. Divadlo je aj významným turistickým cieľom a prispieva k propagácii Košíc ako kultúrneho centra.
Divadlo sa aktívne zapája do medzinárodných projektov a festivalov, čím prezentuje slovenské divadelné umenie v zahraničí a prispieva k kultúrnej výmene. Táto aktivita posilňuje pozíciu Košíc ako významného európskeho kultúrneho centra.
Košické divadlo čelí v súčasnosti výzvam, ktoré sú typické pre divadelníctvo na Slovensku a v Európe. Ide o otázky financovania, udržania diváckej základne a adaptácie na nové trendy a technológie. Divadlo sa snaží na tieto výzvy reagovať inovatívnym prístupom k tvorbe, aktívnou komunikáciou s divákmi a efektívnym hospodárením.
Do budúcnosti má divadlo ambíciu posilniť svoju pozíciu ako popredná kultúrna inštitúcia na Slovensku a v strednej Európe. Chce pokračovať v produkcii kvalitných a inovatívnych inscenácií, ktoré oslovia široké spektrum divákov a prispejú k rozvoju kultúry a umenia.
Divadlo sa snaží rozvíjať spoluprácu s ďalšími kultúrnymi inštitúciami a umeleckými školami, ako aj s podnikateľským sektorom a samosprávou. Táto spolupráca je kľúčová pre zabezpečenie stability a rozvoja divadla v budúcnosti.
Štátne divadlo Košice je neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho dedičstva mesta a regiónu. Jeho história a súčasná činnosť sú dôkazom jeho významu a životaschopnosti. Divadlo má potenciál aj naďalej zohrávať dôležitú úlohu v kultúrnom živote Košíc a celého Slovenska. Je to miesto, kde sa stretávajú umenie, história a súčasnosť, a kde diváci môžu zažiť nezabudnuteľné zážitky.
Najnovšie informácie o programe divadla, vstupenkách a kontaktných údajoch nájdete na oficiálnej webovej stránke: sdkesdke.sk.
Zmena programu vyhradená!
tags: #Divadlo