Jazyk, ako živý organizmus, sa neustále vyvíja a prispôsobuje potrebám komunikácie. Rôzne komunikačné situácie si vyžadujú odlišné spôsoby vyjadrovania, ktoré sa prejavujú v podobe jazykových štýlov. Medzi najvýraznejšie a najrozšírenejšie jazykové štýly patria hovorový a umelecký štýl. Hoci oba patria medzi subjektívne jazykové štýly, ich ciele, prostriedky a charakteristiky sa výrazne líšia. Táto práca sa zameriava na podrobné preskúmanie rozdielov a charakteristík týchto dvoch štýlov, pričom sa bude venovať ich špecifickým črtám, funkciám a uplatneniu v rôznych kontextoch.
Hovorový štýl: Jazyk každodennosti
Hovorový štýl je jazyk, ktorý používame v bežných, neformálnych situáciách. Je to jazyk rodiny, priateľov a známych, jazyk rozhovorov pri káve, telefonátov a neformálnych stretnutí. Jeho hlavnou funkciou je zabezpečiť plynulú a efektívnu komunikáciu v každodennom živote. Hovorový štýl sa vyznačuje spontánnosťou, uvoľnenosťou a expresívnosťou. Je to jazyk, ktorý sa neobáva odchýlok od normy a ktorý sa neustále mení a vyvíja v závislosti od prostredia a situácie.
Charakteristické črty hovorového štýlu
- Neformálnosť: Hovorový štýl sa vyhýba formálnym a oficiálnym výrazom. Uprednostňuje jednoduché a priame vyjadrovanie.
- Spontánnosť: Hovorené prejavy sú často neplánované a improvizované. Rečník sa prispôsobuje situácii a reaguje na podnety od poslucháčov.
- Expresívnosť: Hovorový štýl využíva širokú škálu expresívnych prostriedkov, ako sú emócie, intonácia, mimika a gestá, na vyjadrenie pocitov a postojov.
- Používanie hovorových a nespisovných slov: Hovorový štýl sa nebojí používať slová, ktoré nie sú súčasťou spisovnej normy. Patria sem slangové výrazy, dialektizmy, vulgarizmy a skratky.
- Jednoduchá syntax: V hovorovom štýle sa často používajú jednoduché vety a konštrukcie. Vyhýba sa zložitým vetným štruktúram a dlhým súvetiam.
- Opakovanie a váhanie: V hovorenej reči sa často objavujú opakovania, váhania a výplnkové slová (napr. "ehm", "teda", "proste"), ktoré slúžia na získanie času na premýšľanie.
- Interakcia s poslucháčmi: Hovorový štýl je interaktívny. Rečník sa snaží zapojiť poslucháčov do rozhovoru a reaguje na ich otázky a pripomienky.
Žánre hovorového štýlu
Hovorový štýl sa prejavuje v rôznych žánroch, ktoré sa líšia svojou formálnosťou a cieľom. Medzi najbežnejšie žánre patria:
- Súkromný rozhovor: Neformálny rozhovor medzi dvoma alebo viacerými osobami, ktoré sa dobre poznajú.
- Telefonický rozhovor: Rozhovor prostredníctvom telefónu, ktorý sa vyznačuje spontánnosťou a rýchlosťou.
- SMS správy a chaty: Písomná forma hovorového štýlu, ktorá sa vyznačuje skratkami, emotikonmi a neformálnym jazykom.
- Súkromný list: Osobný list, ktorý sa píše priateľom alebo rodine.
- E-mail: Hoci e-maily môžu byť aj formálne, v súkromnej komunikácii sa často používajú v hovorovom štýle.
- Diskusie na sociálnych sieťach: Neformálne diskusie a komentáre na sociálnych sieťach.
Umelecký štýl: Jazyk krásy a emócií
Umelecký štýl je jazyk, ktorý sa používa v umeleckých dielach, ako sú romány, básne, divadelné hry a filmy. Jeho hlavnou funkciou je estetická – má pôsobiť na city a emócie čitateľa alebo diváka, vyvolať v ňom estetický zážitok a sprostredkovať mu určitú myšlienku alebo posolstvo. Umelecký štýl sa vyznačuje originalitou, kreativitou a obraznosťou. Je to jazyk, ktorý prekračuje hranice bežnej komunikácie a ktorý sa snaží zachytiť krásu a komplexnosť sveta okolo nás.
Charakteristické črty umeleckého štýlu
- Originalita: Umelecký štýl sa snaží o originalitu a jedinečnosť. Autor sa vyhýba klišé a stereotypom a snaží sa vyjadriť svoj vlastný pohľad na svet.
- Obraznosť: Umelecký štýl využíva širokú škálu obrazných prostriedkov, ako sú metafory, personifikácie, prirovnania a symboly, na vytvorenie živých a pôsobivých obrazov.
- Emocionálnosť: Umelecký štýl sa snaží vyvolať emócie v čitateľovi alebo divákovi. Autor využíva jazykové prostriedky na to, aby sprostredkoval svoje vlastné pocity a postoje a aby podnietil čitateľa k zamysleniu a prežívaniu.
- Estetická funkcia: Umelecký štýl kladie dôraz na estetickú hodnotu jazyka. Autor sa snaží o to, aby jeho text bol nielen zrozumiteľný, ale aj krásny a pôsobivý.
- Subjektívnosť: Umelecký štýl je silne subjektívny. Autor vyjadruje svoj vlastný názor a pohľad na svet, ktorý môže byť odlišný od názorov a pohľadov iných ľudí.
- Používanie umeleckých prostriedkov: Umelecký štýl využíva rôzne umelecké prostriedky, ako sú rým, rytmus, zvukomaľba a aliterácia, na zvýšenie estetického účinku textu.
- Štylizácia: Autor si vyberá špecifické jazykové prostriedky a postupy, ktoré zodpovedajú jeho umeleckému zámeru. Môže napríklad používať archaizmy, neologizmy alebo dialektizmy na dosiahnutie určitého efektu.
Žánre umeleckého štýlu
Umelecký štýl sa prejavuje v rôznych žánroch, ktoré sa líšia svojou formou a obsahom. Medzi najbežnejšie žánre patria:
- Román: Rozsiahle prozaické dielo, ktoré rozpráva príbeh o živote a osudoch postáv.
- Poviedka: Kratšie prozaické dielo, ktoré sa zameriava na jeden konkrétny moment alebo udalosť.
- Básne: Literárny žáner, ktorý sa vyznačuje rytmom, rýmom a obraznosťou.
- Divadelná hra: Literárne dielo určené na inscenáciu v divadle.
- Film: Audiovizuálne dielo, ktoré rozpráva príbeh prostredníctvom obrazov a zvukov.
- Pieseň: Hudobné dielo s textom, ktoré sa spieva.
Rozdiely medzi hovorovým a umeleckým štýlom
Hoci oba štýly patria medzi subjektívne, ich rozdiely sú markantné:
Kritérium | Hovorový štýl | Umelecký štýl |
---|
Funkcia | Komunikácia, informovanie, udržiavanie sociálnych kontaktov | Estetická, emocionálna, vyvolanie zážitku, sprostredkovanie myšlienky |
Formálnosť | Neformálny, uvoľnený | Formálny aj neformálny, závisí od autora a diela |
Jazykové prostriedky | Hovorové a nespisovné slová, jednoduchá syntax, skratky, opakovania | Obrazné prostriedky (metafory, prirovnania), štylizácia, rým, rytmus |
Spontánnosť | Spontánny, improvizovaný | Plánovaný, premyslený |
Subjektívnosť | Menej subjektívny, zameraný na praktickú komunikáciu | Vysoko subjektívny, vyjadruje autorov pohľad na svet |
Cieľ | Dosiahnuť porozumenie a efektivitu komunikácie | Vyvolať estetický zážitok, sprostredkovať myšlienku, pôsobiť na city |
Záver
Hovorový a umelecký štýl predstavujú dva odlišné, no rovnako dôležité aspekty jazyka. Hovorový štýl nám slúži na efektívnu komunikáciu v každodennom živote, zatiaľ čo umelecký štýl nám umožňuje prežívať krásu a komplexnosť sveta prostredníctvom umenia. Pochopenie rozdielov a charakteristík týchto dvoch štýlov nám pomáha lepšie sa orientovať v rôznych komunikačných situáciách a oceniť bohatstvo a rozmanitosť jazyka.
tags:
#Umelec
Similar pages: