Klasicizmus, ako hudobná éra, predstavuje významný prelom v dejinách hudby. Vznikol v druhej polovici 18. storočia a trval až do prvých desaťročí 19. storočia. Jeho hlavné centrum bolo vo Viedni, preto sa často hovorí o viedenskom klasicizme. Pre klasicizmus je charakteristická snaha o jasnosť, vyváženosť, jednoduchosť a eleganciu. Hudba klasicizmu sa odvracia od zložitej barokovej ornamentálnosti a zameriava sa na zrozumiteľnú melodickosť a formálnu prehľadnosť.
Hudobný klasicizmus sa vyznačuje niekoľkými kľúčovými prvkami, ktoré ho odlišujú od predchádzajúceho baroka a nasledujúceho romantizmu:
Klasicizmus priniesol rozvoj mnohých hudobných foriem, ktoré sa stali štandardom pre nasledujúce obdobia:
Medzi najvýznamnejších predstaviteľov hudobného klasicizmu patria:
Joseph Haydn, často označovaný ako "otec symfónie" a "otec sláčikového kvarteta", bol rakúsky skladateľ, ktorý významne prispel k rozvoju týchto hudobných foriem. Väčšinu svojho života pôsobil ako kapelník u kniežaťa Esterházyho, kde mal ideálne podmienky pre tvorbu. Napísal viac ako 100 symfónií, množstvo sláčikových kvartet, klavírnych sonát a opier. Jeho diela sa vyznačujú melodickou invenciou, humorom a formálnou dokonalosťou. Medzi jeho najznámejšie symfónie patriaLukavická,Vojenská,S úderom kotlů aHodiny. Významné sú aj jeho sláčikové kvartetá, napríkladSkřivánčí kvartet aCísařský kvartet.
Wolfgang Amadeus Mozart bol rakúsky skladateľ, ktorý je považovaný za jedného z najväčších géniov v dejinách hudby. Už v detstve sa prejavil ako zázračné dieťa a cestoval po Európe, kde vystupoval ako virtuózny klavirista a huslista. Mozart bol mimoriadne plodný skladateľ a napísal diela vo všetkých hudobných formách svojej doby. Jeho hudba sa vyznačuje dokonalou formou, eleganciou, melodickou bohatosťou a hlbokým citovým prejavom. Medzi jeho najznámejšie diela patria operyFigarova svadba,Don Giovanni aČarovná flauta, symfónie č. 40 a 41 (Jupiter), klavírne koncerty, husľové koncerty a Requiem. Mozartova hudba je dodnes veľmi populárna a často sa hráva na koncertoch po celom svete.
Ludwig van Beethoven bol nemecký skladateľ, ktorý je považovaný za prechod medzi klasicizmom a romantizmom. Jeho hudba sa vyznačuje silným výrazom, dramatickosťou a inovatívnym prístupom k forme. Beethoven bol nahluchlý, čo mu nesmierne komplikovalo život, ale napriek tomu vytvoril množstvo geniálnych diel. Medzi jeho najznámejšie diela patria symfónie č. 5 (Osudová), č. 6 (Pastorálna), č. 7 a č. 9 (sÓdou na radosť), klavírne sonáty (Mesačná sonáta,Appassionata), klavírne koncerty a operaFidelio. Beethoven svojou hudbou ovplyvnil celú nasledujúcu generáciu skladateľov a jeho diela patria k základnému repertoáru klasickej hudby.
Okrem týchto troch velikánov existuje mnoho ďalších skladateľov, ktorí prispeli k rozvoju klasicizmu:
Klasicizmus mal obrovský vplyv na nasledujúce obdobia v dejinách hudby. Romantickí skladatelia nadviazali na formálne a výrazové prostriedky klasicizmu, ale zároveň ich obohatili o nové prvky, ako sú silnejší citový prejav, väčšia dynamika a bohatšia harmónia. Klasicistické formy, ako symfónia, sonáta a koncert, zostali populárne aj v romantizme a v 20. storočí. Diela klasicistických skladateľov sú dodnes veľmi populárne a často sa hrávajú na koncertoch po celom svete. Predstavujú základný repertoár klasickej hudby a sú dôležitou súčasťou hudobného vzdelávania.
Klasicizmus ako umelecký smer bol úzko spätý so spoločenskými a politickými zmenami 18. storočia. Osvietenské myšlienky o rozume, prirodzenosti a rovnosti sa odrazili aj v hudbe, ktorá sa stala prístupnejšou a zrozumiteľnejšou pre širšie vrstvy obyvateľstva. Koncerty sa začali organizovať pre verejnosť a hudba sa presunula z aristokratických salónov aj do meštianskych domov. Hudobný klasicizmus tak prispel k demokratizácii hudobného života a k rozvoju hudobnej kultúry.
tags: