Jozef Baláž, meno, ktoré rezonuje v dejinách slovenského výtvarného umenia 20. storočia, sa narodil 14. marca 1923 v malebnom Hlohovci a zomrel 6. júla 2006 v Bratislave. Jeho životná púť, trvajúca viac ako osem desaťročí, bola úzko spätá s umením, predovšetkým s maľbou, grafikou, ilustráciou a známkovou tvorbou. Baláž sa stal nielen svedkom, ale aj aktívnym účastníkom a formovateľom slovenskej kultúry v búrlivom 20. storočí.
Hlohovec, mesto s bohatou históriou a kultúrnymi tradíciami, zohral kľúčovú úlohu v Balážovom umeleckom formovaní. Vyrastal v katolíckej rodine železničiara Jána Baláža a jeho manželky. Prostredie rodinného zázemia, hoci skromné, mu poskytlo pevné morálne základy a podporu v jeho umeleckých ambíciách. Detstvo prežité v Hlohovci, s jeho malebnými uličkami, historickými pamiatkami a okolitou prírodou, nepochybne zanechalo stopy v jeho vnímavom detskom srdci a ovplyvnilo jeho neskoršiu umeleckú tvorbu. Je možné predpokladať, že rané vizuálne podnety z tohto prostredia sa stali jedným z prvotných impulzov k jeho umeleckému smerovaniu.
Balážovo formálne umelecké vzdelávanie sa začalo na Škole umeleckých remesiel v Bratislave. Táto škola, známa svojím dôrazom na remeselnú zručnosť a praktické zručnosti, poskytla Balážovi solídny základ v rôznych výtvarných technikách. Neskôr pokračoval v štúdiu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde sa jeho talent rozvinul pod vedením významných slovenských umelcov. Štúdium na VŠVU bolo pre Baláža kľúčovým obdobím, počas ktorého sa stretol s rôznymi umeleckými smermi a názormi, a postupne si formoval svoj vlastný, osobitý umelecký prejav. Jeho raná tvorba bola ovplyvnená dobovými umeleckými tendenciami, ale už v nej sa začali prejavovať charakteristické črty jeho neskoršieho diela – zmysel pre detail, precízna kresba a cit pre kompozíciu.
Jozef Baláž patril k umelcom s širokým záberom. Hoci sa preslávil predovšetkým ako grafik a tvorca poštových známok, jeho umelecká činnosť bola oveľa rozmanitejšia. Venoval sa maľbe, grafike, ilustrácii, tapisérii, artprotisu a monumentálnej nástennej mozaike. Táto rôznorodosť médií a techník svedčí o jeho umeleckej všestrannosti a neustálej potrebe hľadať nové formy a spôsoby vyjadrenia.
Grafika zohrávala v Balážovej tvorbe významnú úlohu. Jeho grafické listy sa vyznačujú precíznou kresbou, detailnou prácou a často aj využitím tradičných grafických techník. Baláž bol majstrom v zachytávaní detailov a vytváraní atmosférických nálad. Jeho grafiky často zobrazujú krajinu, mestské motívy, ale aj figurálne kompozície. Okrem voľnej grafiky sa Baláž venoval aj ilustrácii kníh a časopisov. Jeho ilustrácie, často s jemným humorom a charakteristickou štylizáciou, obohacovali knižnú kultúru a oslovovali široké spektrum čitateľov. Spolupracoval s rôznymi časopismi, ako napríklad Obrazový život a Slovenský svet, kde pôsobil ako ilustrátor.
Známková tvorba sa stala pre Jozefa Baláža dominantnou oblasťou jeho umeleckej činnosti a priniesla mu najväčšie uznanie a popularitu. Je považovaný za nestora slovenskej známkovej tvorby a vedúcu osobnosť v tejto oblasti. Baláž bol nielen plodným autorom poštových známok, ale aj inovátorom, ktorý posunul slovenskú známkovú tvorbu na vyššiu úroveň. Jeho známky sa vyznačujú vysokou umeleckou kvalitou, precíznym grafickým spracovaním a tematickou rozmanitosťou. Baláž dokázal na malej ploche známky výstižne a originálne zobraziť rôzne motívy – od historických udalostí a osobností, cez prírodné scenérie a kultúrne pamiatky, až po moderné technológie a vedecké objavy. Jeho známky sú nielen platidlom poštových služieb, ale aj malými umeleckými dielami, ktoré reprezentujú slovenskú kultúru a históriu po celom svete.
Medzi jeho najvýznamnejšie známkové diela patrí bezpochyby prvá slovenská známka samostatnej Slovenskej republiky z roku 1993. Táto známka, symbolicky zobrazujúca Devínsky hrad, sa stala dôležitým symbolom nového štátneho útvaru a potvrdila Balážovo postavenie ako popredného slovenského umelca. Ďalšími významnými známkami sú napríklad známky venované vodnému dielu Gabčíkovo, či rôzne série známok s motívmi slovenskej histórie, kultúry a prírody.
Hoci sa Baláž preslávil predovšetkým ako grafik a tvorca známok, maľba bola pre neho rovnako dôležitou oblasťou umeleckej činnosti. Jeho maliarske diela, hoci menej známe širokej verejnosti, dosahujú vysokú umeleckú úroveň. Baláž sa venoval rôznym maliarskym žánrom – krajinomaľbe, portrétu, zátišiu, ale aj figurálnej maľbe. Jeho maliarsky prejav je charakteristický zmyslom pre detail, precíznou kresbou a citlivým koloristickým vnímaním. Okrem maľby a grafiky sa Baláž venoval aj tvorbe tapisérií, artprotisov a monumentálnej nástennej mozaiky. Tieto rozsiahlejšie diela svedčia o jeho schopnosti pracovať s rôznymi materiálmi a technikami a realizovať aj náročnejšie umelecké projekty.
Jozef Baláž bol aktívny aj v umeleckom živote. Stal sa členom tvorivých skupín Život a Klub grafikov, ktoré združovali významných slovenských umelcov. Členstvo v týchto skupinách mu umožnilo nadviazať kontakty s inými umelcami, vymieňať si skúsenosti a podieľať sa na formovaní slovenskej výtvarnej scény. V roku 1979 bol Jozef Baláž vymenovaný za Čestného člena Zväzu bulharských výtvarných umelcov, čo svedčí o jeho medzinárodnom uznaní.
Za svoju rozsiahlu a kvalitnú umeleckú tvorbu bol Jozef Baláž ocenený mnohými domácimi aj zahraničnými vyznamenaniami. Získal titul zaslúžilý umelec, čo je jedno z najvyšších ocenení pre umelcov v bývalom Československu. Tieto ocenenia potvrdzujú jeho významné postavenie v slovenskom výtvarnom umení a jeho prínos k slovenskej kultúre.
Umelecké dielo Jozefa Baláža je charakteristické niekoľkými kľúčovými črtami. Predovšetkým je toprecíznosť a detailná práca. Baláž bol majstrom v zachytávaní detailov, či už v grafike, maľbe alebo známkovej tvorbe. Jeho diela sa vyznačujú prepracovanosťou a zmyslom pre presnosť. Ďalšou charakteristickou črtou jetematická rôznorodosť. Baláž sa vo svojej tvorbe venoval širokému spektru tém – od histórie a kultúry, cez prírodu a krajinu, až po moderné technológie a vedecké objavy. Táto tematická rôznorodosť svedčí o jeho širokom rozhľade a záujme o rôzne aspekty života. V neposlednom rade je tovysoká umelecká kvalita. Balážove diela dosahujú vysokú umeleckú úroveň a sú oceňované pre svoju estetickú hodnotu, originálny prístup a technickú dokonalosť.
Jozef Baláž patrí k najvýznamnejším predstaviteľom slovenského výtvarného umenia 20. storočia. Jeho rozsiahle a kvalitné dielo zanechalo trvalú stopu v slovenskej kultúre. Jeho prínos spočíva nielen v umeleckej hodnote jeho diel, ale aj v jeho aktívnej účasti na formovaní slovenskej výtvarnej scény a v jeho významnej úlohe v rozvoji slovenskej známkovej tvorby. Balážove známky, malé umelecké diela, šírili dobré meno slovenského umenia po celom svete a stali sa dôležitým prvkom slovenskej národnej identity.
Hoci Jozef Baláž zomrel v roku 2006, jeho umelecký odkaz žije ďalej. Jeho diela sú súčasťou zbierok významných galérií a múzeí, a jeho známky sú stále v obehu a zbierané filatelistami po celom svete. Balážov prístup k umeniu, jeho precíznosť, detailná práca a zmysel pre estetiku, sú inšpiráciou pre mnohých súčasných umelcov. Jeho dielo je dôležitou súčasťou slovenského kultúrneho dedičstva a zostane trvalou hodnotou pre budúce generácie.
Balážova tvorba vyrástla z tradícií ľudového drevorezu a dospela k modernému výtvarnému prejavu, čím premostila historické dedičstvo s aktuálnymi umeleckými tendenciami. Jeho schopnosť spájať tradičné remeselné postupy s inovatívnym prístupom k téme a forme ho radí medzi kľúčové osobnosti slovenského výtvarného umenia 20. storočia.
Jozef Baláž bol nielen významným umelcom, ale aj skromným a pracovitým človekom, ktorý svoj život zasvätil umeniu. Jeho dielo je svedectvom jeho talentu, usilovnosti a lásky k umeniu a k Slovensku. Jeho meno si zaslúžene patrí medzi popredné mená slovenskej kultúry a jeho odkaz bude inšpirovať a obohacovať slovenské umenie aj v budúcnosti.
tags: #Umelec