Hľadanie najstaršieho profesionálneho divadla na Slovensku si vyžaduje ponorenie sa do bohatej a spletitej histórie divadelníctva na našom území. Nie je to priamočiara odpoveď, pretože definícia "profesionálneho" divadla sa v priebehu času menila a vyvíjala.
Hoci sa nedá priamo označiť za "prvé profesionálne divadlo" v modernom zmysle slova, kľúčovým momentom je koniec 70. rokov 18. storočia. Vtedy bolo v Bratislave, v dome Grünes Stübel (Zelený dom) na Hlavnom námestí, zriadené prvé stále divadlo. Toto divadlo existovalo do roku 1776. Potom bolo na mieste dnešnej historickej budovy Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave otvorené prvé kamenné Mestské divadlo. Toto divadlo síce nebolo "slovenské" v etnickom zmysle, ale predstavovalo dôležitý krok k etablovaniu sa divadelnej kultúry na území Slovenska.
Slovenské národné divadlo (SND) v Bratislave je často vnímané ako najstaršie profesionálne divadlo na Slovensku, hoci jeho priame korene siahajú do obdobia po vzniku Československa. Formálne vzniklo ako profesionálna inštitúcia v medzivojnovom období. Jeho význam spočíva v tom, že predstavuje prvú inštitúciu, ktorá sa systematicky venovala slovenskej divadelnej tvorbe na profesionálnej úrovni. Balet SND sa radí medzi najstaršie a najväčšie profesionálne telesá na Slovensku. Dnes sídli v novej budove SND na Pribinovej ulici.
V medzivojnovom období vznikali aj ďalšie profesionálne divadlá, ktoré rozširovali divadelnú mapu Slovenska. Okrem Slovenského národného divadla v Bratislave boli založené:
Proces formovania slovenského profesionálneho divadelníctva po roku 1918 bol zložitý a postupný. Tieto divadlá zohrali kľúčovú rolu pri definovaní slovenskej divadelnej identity a pri výchove divákov.
V ďalších rokoch vznikali a zanikali rôzne divadelné súbory. V roku 1944, aj vďaka úsiliu Andreja Bagara, bolo v Martine ustanovené a otvorené druhé profesionálne divadlo na Slovensku - Slovenské komorné divadlo. Bagar režíroval jeho prvú inscenáciu, protiklerikálnu hru Verhaerenovho Filipa II., a zároveň stvárnil hlavnú postavu.
Koncom 30. rokov a v prvej polovici 40. rokov vznikli aj ďalšie slovenské profesionálne divadlá – v Nitre to bolo Slovenské ľudové divadlo, v Prešove Slovenské divadlo a v Martine Slovenské komorné divadlo.
V roku 1950 bolo v Žiline založené prvé profesionálne bábkové divadlo na Slovensku. Bábkové divadlo predstavuje špecifickú oblasť divadelného umenia s vlastnými tradíciami a osobitosťami.
Je dôležité spomenúť aj ochotnícke divadlo, ktoré zohralo významnú úlohu v rozvoji divadelníctva na Slovensku. Ochotnícke divadlo malo v rámci národného obrodenia kľúčovú úlohu. Práve v roku 1830 začalo svoju cestu na našom území ochotnícke divadlo, a to prvou premiérou veselohry Kocúrkovo Jána Chalupku, ktorú inscenoval Gašpar Fejérpataky-Belopotocký.
V druhej polovici 60. rokov došlo v spoločnosti k odmäku a značnej liberalizácii, čo sa prejavilo tak v repertoárovej, ako aj inscenačnej zložke nášho divadelníctva.
Hanula namaľoval pre divadlo v Ružomberku oponu, ktorá patrí medzi najstaršie výtvarné pamiatky spojené s divadlom na Slovensku.
Určenie "najstaršieho" profesionálneho divadla na Slovensku je komplexné. Hoci Slovenské národné divadlo v Bratislave je kľúčovou inštitúciou, jeho vznik bol výsledkom dlhodobého vývoja a nadväzoval na staršie divadelné aktivity, vrátane prvého kamenného divadla v Bratislave. Dôležité sú aj ďalšie profesionálne divadlá, ktoré vznikali v medzivojnovom období a neskôr, ako aj význam ochotníckeho divadla.
tags: #Divadlo