Radošinské naivné divadlo (RND) predstavuje jedinečný fenomén v slovenskej kultúre. Jeho existencia, originalita a trvalá obľúbenosť svedčia o výnimočnom postavení, ktoré si tento divadelný súbor vybudoval v srdciach divákov.
História Radošinského naivného divadla sa začala písať v malej obci Radošina. Hoci divadelné aktivity v obci siahajú až do roku 1920, skutočný prelom nastal s príchodom Stanislava Štepku. Práve on, rodák z Radošine, sa stal hlavnou hybnou silou a zakladateľom divadla, aké poznáme dnes.
Konkrétne, RND vzniklo na Prvý sviatok vianočný, 25. decembra 1963. V tento deň Stanislav Štepka spolu s miestnymi ochotníkmi uviedol hru "Nemé tváre alebo Zver sa píše s veľkým Z". Táto kabaretná hra sa stala prvým krokom k vytvoreniu divadla, ktoré si postupne získalo celoslovenskú popularitu.
Pred vznikom RND fungovalo v Radošine ochotnícke divadlo, ktoré malo za sebou už niekoľko desaťročí činnosti. Prvé verejné predstavenie sa konalo 22. februára, kedy ochotníci zahrali Urbánkovu hru "Hrob lásky". Táto tradícia ochotníckeho divadla vytvorila základ, na ktorom mohol Stanislav Štepka stavať a rozvíjať svoju vlastnú divadelnú víziu.
Osobnosť Stanislava Štepku je neoddeliteľne spojená s Radošinským naivným divadlom. Jeho autorský rukopis, originálny humor a schopnosť reflektovať spoločenské dianie sú základnými piliermi, na ktorých stojí úspech divadla.
Štepka nie je len zakladateľom, ale aj autorom väčšiny hier, ktoré RND uviedlo. Jeho texty sú plné slovného humoru, ironických postrehov a vtipných dialógov. Zároveň však dokážu nastoľovať vážne témy a kriticky sa vyjadrovať k spoločenským problémom.
Štepkov autorský štýl je charakteristický kombináciou naivity a intelektuálneho humoru. Jeho postavy sú často jednoduché, prosté typy ľudí, s ktorými sa diváci ľahko stotožnia. Prostredníctvom ich príbehov však Štepka dokáže poukázať na zložité spoločenské javy a morálne dilemy.
Postupom času a rastúcou popularitou sa Radošinské naivné divadlo presunulo z Radošine do Bratislavy. Tento krok znamenal pre divadlo profesionalizáciu a umožnil mu osloviť širšie publikum.
Hoci RND má stálu scénu v Bratislave, na svoje korene nezabúda. Pravidelne sa vracia do Radošine, kde uvádza svoje predstavenia a pripomína si tak svoje začiatky.
Radošinské naivné divadlo sa vyznačuje niekoľkými charakteristickými črtami, ktoré ho odlišujú od iných divadelných súborov:
Počas svojej existencie uviedlo Radošinské naivné divadlo množstvo úspešných inscenácií. Medzi najznámejšie patria:
Radošinské naivné divadlo si počas svojej existencie pripomenulo už niekoľko významných výročí. Jubilejné sezóny sú vždy príležitosťou na to, aby divadlo ponúklo inscenácie, ktoré odkazujú na jeho históriu, tvorcov a mesto, v ktorom sídli.
Napríklad, v roku 2013 si RND pripomenulo 50. výročie svojho vzniku premiérou hry "Sčista-jasna 50". Toto predstavenie bolo zároveň správou o polstoročí Slovenska.
Radošinské naivné divadlo má nezastupiteľné miesto v slovenskej kultúre. Jeho originálny humor, kritický pohľad na spoločnosť a schopnosť osloviť široké publikum z neho robia jedinečný fenomén.
Divadlo ovplyvnilo niekoľko generácií divákov a inšpirovalo mnoho mladých tvorcov. Jeho odkaz bude nepochybne pokračovať aj v budúcnosti.
Radošinské naivné divadlo je viac ako len divadlo. Je to kultúrna inštitúcia, ktorá už viac ako polstoročie prináša radosť, smiech a zamyslenie do životov ľudí. Jeho história je bohatá a budúcnosť sľubná. RND je dôkazom toho, že aj naivita môže byť silou, ak sa spojí s talentom, originalitou a odvahou hovoriť o veciach, ktoré sú dôležité.
tags: #Divadlo