Dosiahnutie profesionálneho zvuku pri speve vyžaduje viac ako len kvalitný mikrofón. Je to kombinácia správneho výberu mikrofónu, jeho umiestnenia, techniky spevu a, samozrejme, korekcií. Tento článok sa zameriava na rôzne aspekty korekcií, ktoré vám pomôžu dosiahnuť ten najlepší zvuk pre váš spev.
Prvým krokom k dosiahnutiu profesionálneho zvuku je výber správneho mikrofónu. Existujú dva hlavné typy mikrofónov, ktoré sa používajú na spev: dynamické a kondenzátorové.
Dynamické mikrofóny sú robustné, odolné a relatívne lacné. Sú ideálne pre živé vystúpenia, pretože dobre zvládajú vysokú hlasitosť a sú menej citlivé na okolité zvuky. Vďaka svojej konštrukcii sú menej náchylné na poškodenie a zvlášť vhodné na použitie v náročných podmienkach. Príkladom kvalitného dynamického mikrofónu pre spev je napríklad Audix OM2 alebo Shure Beta 58A. Ich charakteristika (napríklad hyperkardioidná) umožňuje eliminovať nežiaduce zvuky z okolia a sústrediť sa na spev.
Kondenzátorové mikrofóny sú citlivejšie a produkujú detailnejší zvuk. Sú vhodnejšie pre štúdiové nahrávanie, kde je dôležitá presnosť a vernosť zvuku. Vyžadujú fantómové napájanie (zvyčajne 48V), ktoré im poskytuje dodatočnú energiu pre ich elektroniku. Vďaka svojej citlivosti dokážu zachytiť širší frekvenčný rozsah a jemné nuansy hlasu. Pri výbere kondenzátorového mikrofónu pre spev je dôležité zvážiť akustiku miestnosti, pretože sú náchylnejšie na zachytenie odrazov a hluku z okolia.
Správne umiestnenie mikrofónu je kritické pre dosiahnutie optimálneho zvuku. Poloha mikrofónu voči ústam speváka ovplyvňuje tonalitu, hlasitosť a prítomnosť nežiaducich zvukov, ako sú praskanie a sykavky.
Vzdialenosť od mikrofónu má priamy vplyv na hlasitosť a blízky efekt (zvýraznenie basov). Ak je spevák príliš blízko, môže dôjsť k preťaženiu mikrofónu a vzniku nežiaducich zvukov. Ak je príliš ďaleko, zvuk bude slabý a bude obsahovať viac okolitého hluku. Optimálna vzdialenosť sa zvyčajne pohybuje medzi 5 až 15 centimetrami, ale je potrebné experimentovať, aby ste našli ideálnu polohu pre daný mikrofón a hlas.
Uhol mikrofónu môže ovplyvniť tonalitu a prítomnosť sykaviek. Ak je mikrofón nasmerovaný priamo na ústa, môže zvýrazniť sykavky. Mierne natočenie mikrofónu mimo osi úst (napríklad mierne nad alebo pod ústa) môže pomôcť redukovať sykavky a dosiahnuť prirodzenejší zvuk.
Pop filter je sieťka, ktorá sa umiestňuje medzi mikrofón a speváka. Slúži na elimináciu praskavých zvukov (tzv. "pop") spôsobených výdychmi vzduchu pri vyslovovaní plozívnych hlások (p, b, t, d, k, g). Použitie pop filtra je obzvlášť dôležité pri kondenzátorových mikrofónoch, ktoré sú citlivejšie na tieto zvuky.
Shock mount je držiak, ktorý izoluje mikrofón od vibrácií. Tým sa eliminuje prenos štrukturálneho hluku (napríklad vibrácie zo stojana alebo z podlahy) do mikrofónu. Použitie shock mountu je obzvlášť dôležité pri štúdiovom nahrávaní, kde je dôležité minimalizovať akýkoľvek nežiaduci hluk.
Správna technika spevu je rovnako dôležitá ako výber a umiestnenie mikrofónu. Technika spevu ovplyvňuje tonalitu, dynamiku a projekciu hlasu.
Správne dýchanie je základom dobrej techniky spevu. Spevák by mal dýchať bránicou, čo umožňuje väčšiu kontrolu nad hlasom a lepšiu projekciu. Dýchanie bránicou tiež pomáha uvoľniť svaly v krku a ramenách, čo vedie k prirodzenejšiemu a uvoľnenejšiemu zvuku.
Jasná artikulácia je dôležitá pre zrozumiteľnosť spevu. Spevák by mal venovať pozornosť vyslovovaniu každého slova a hlásky, aby bolo jasné, čo spieva. Artikuláciu je možné zlepšiť cvičením jazykolamov a venovaním pozornosti pohybu úst a jazyka.
Dynamika je rozdiel medzi najtichšími a najhlasnejšími časťami spevu. Použitie dynamiky robí spev zaujímavejším a emotívnejším. Spevák by mal vedieť ovládať hlasitosť svojho hlasu a použiť dynamiku na zvýraznenie určitých častí piesne.
Presná intonácia je dôležitá pre profesionálny zvuk. Spevák by mal spievať v správnej výške tónu a vyhnúť sa falošným tónom. Intonáciu je možné zlepšiť pravidelným cvičením a používaním ladičky alebo iných nástrojov na kontrolu výšky tónu.
Korekcie zvuku, známe aj ako post-produkcia, sú procesy, ktoré sa vykonávajú po nahrávaní spevu. Cieľom korekcií je vylepšiť zvuk, opraviť chyby a dosiahnuť profesionálny zvuk.
Ekvalizácia (EQ) je proces úpravy frekvenčného rozsahu zvuku. EQ sa používa na zvýraznenie alebo potlačenie určitých frekvencií, čím sa mení tonalita zvuku. Napríklad, EQ sa môže použiť na zvýraznenie basov, potlačenie sykaviek alebo zvýšenie jasnosti hlasu. Pri ekvalizácii je dôležité byť opatrný a vyhýbať sa extrémnym nastaveniam, ktoré môžu znieť neprirodzene.
Kompresia je proces zmenšovania dynamického rozsahu zvuku. Kompresor znižuje hlasitosť najhlasnejších častí zvuku a zvyšuje hlasitosť najtichších častí zvuku. Kompresia sa používa na dosiahnutie konzistentnejšej hlasitosti a na zvýraznenie detailov v tichších častiach spevu. Použitie kompresie môže tiež dodať spevu silu a prítomnosť.
De-esser je špeciálny typ kompresora, ktorý sa používa na redukciu sykaviek. Sykavky sú nepríjemné zvuky, ktoré sa vyskytujú pri vyslovovaní sykavých hlások (s, z, š, ž, c, č). De-esser detekuje tieto sykavky a automaticky znižuje ich hlasitosť, čím sa dosahuje čistejší a príjemnejší zvuk.
Reverb (dozvuk) adelay (odozva) sú efekty, ktoré simulujú akustiku priestoru. Reverb vytvára dojem, že spev sa nahrával v miestnosti s určitou veľkosťou a akustikou. Delay vytvára odozvu zvuku, ktorá sa opakuje po určitom čase. Použitie reverb a delay môže dodať spevu hĺbku, priestor a emócie. Je dôležité používať tieto efekty s mierou, aby spev nezniel prehnane alebo neprirodzene.
Ladenie (Pitch Correction) je proces opravy intonácie spevu. Softvér na ladenie automaticky detekuje výšku tónu spevu a opravuje prípadné falošné tóny. Ladenie sa môže použiť na jemné korekcie intonácie alebo na vytvorenie špeciálnych efektov, ako je napríklad "auto-tune" efekt. Je dôležité používať ladenie s mierou, aby spev nezniel roboticky alebo neprirodzene.
Redukcia šumu je proces eliminácie nežiaduceho šumu zo záznamu spevu. Šum môže pochádzať z rôznych zdrojov, ako je napríklad hluk ventilátora, hluk z ulice alebo elektrický šum. Softvér na redukciu šumu analyzuje záznam a automaticky odstraňuje šum, pričom zachováva kvalitu spevu. Je dôležité používať redukciu šumu s mierou, aby sa predišlo strate detailov a prirodzenosti spevu.
Existuje mnoho softvérových a hardvérových nástrojov, ktoré sa používajú na korekcie zvuku. Medzi najpopulárnejšie patria: