Štátne divadlo Košice (ŠDK) je jednou z najvýznamnejších kultúrnych inštitúcií na Slovensku. S bohatou históriou a rozmanitým programom ponúka divákom nezabudnuteľné zážitky. Tento článok sa zameriava na jeho program, možnosti zakúpenia vstupeniek a fascinujúcu históriu, pričom sa snaží poskytnúť čo najkomplexnejší pohľad na túto inštitúciu.

Program Štátneho divadla Košice

Štátne divadlo Košice je repertoárové divadlo, čo znamená, že v priebehu sezóny uvádza širokú škálu predstavení. Program je rozdelený do troch hlavných umeleckých zložiek: činohra, opera a balet. Každá z týchto zložiek má svoj vlastný súbor a uvádza predstavenia v rôznych žánroch a štýloch.

Činohra

Činohra je najstaršou a najväčšou zložkou ŠDK. Jej repertoár zahŕňa klasické drámy, moderné hry, komédie a experimentálne inscenácie. Činohra sa snaží oslovovať široké publikum a prinášať predstavenia, ktoré reflektujú aktuálne spoločenské témy a problémy. Medzi pravidelne uvádzané autorov patria William Shakespeare, Anton Pavlovič Čechov, ale aj súčasní slovenskí a zahraniční dramatici.

Opera

Operný súbor ŠDK uvádza opery od klasických majstrov, ako sú Wolfgang Amadeus Mozart, Giuseppe Verdi a Giacomo Puccini, ale aj menej známe diela a súčasné operné kompozície. Opera sa často prezentuje v originálnom jazyku s titulkami, čo umožňuje divákom plne si vychutnať umelecký zážitok. Okrem operných predstavení sa operný súbor venuje aj koncertnej činnosti.

Balet

Baletný súbor ŠDK uvádza klasické balety, ako sú Labutie jazero, Luskáčik a Spiaca krásavica, ale aj moderné baletné choreografie. Baletný súbor spolupracuje s renomovanými choreografmi a tanečníkmi zo Slovenska i zo zahraničia. Baletné predstavenia sú obľúbené u divákov všetkých vekových kategórií.

Detské a rodinné predstavenia

Štátne divadlo Košice venuje osobitnú pozornosť deťom a rodinám. V programe divadla nechýbajú rozprávky, detské opery a balety, ktoré sú prispôsobené detskému publiku. Tieto predstavenia sú často interaktívne a zábavné, a majú za cieľ vzbudiť u detí záujem o divadlo a umenie.

Aktuálny program

Aktuálny program Štátneho divadla Košice je možné nájsť na oficiálnej webovej stránke divadla. Program je pravidelne aktualizovaný a obsahuje informácie o všetkých predstaveniach, vrátane dátumov, časov, miest a obsadenia. Na webovej stránke je možné program filtrovať podľa miesta predstavenia (Historická budova alebo Malá scéna) a mesiaca.

Vstupenky

Vstupenky na predstavenia Štátneho divadla Košice je možné zakúpiť niekoľkými spôsobmi:

  • Online: Najjednoduchší spôsob, ako si zakúpiť vstupenky, je prostredníctvom oficiálnej webovej stránky divadla. Online predaj vstupeniek je otvorený 24 hodín denne, 7 dní v týždni.
  • Pokladňa divadla: Vstupenky je možné zakúpiť aj priamo v pokladni divadla, ktorá sa nachádza v Historickej budove na Hlavnej ulici. Pokladňa je otvorená v pracovných dňoch a počas víkendov v čase predstavení.
  • Predpredajné miesta: Vstupenky na predstavenia ŠDK je možné zakúpiť aj v niektorých predpredajných miestach v Košiciach.

Štátne divadlo Košice ponúka rôzne zľavy a zvýhodnenia pre študentov, dôchodcov a držiteľov preukazu ZŤP. Informácie o zľavách je možné nájsť na webovej stránke divadla alebo získať v pokladni.

História Štátneho divadla Košice

História divadelníctva v Košiciach siaha až do stredoveku. Prvé divadelné predstavenia sa v Košiciach konali už v 16. storočí, avšak išlo o príležitostné podujatia organizované jezuitmi alebo študentmi. Systematická divadelná činnosť sa začala rozvíjať až v 18. storočí.

Prvé divadlo

Prvá budova Košického divadla bola postavená v roku 1788 na mieste niekdajšej stredovekej radnice. Táto radnica bola od 16. storočia nevyužívaná, ale v roku 1756 v nej zriadili kaviareň, ktorá sa stala obľúbeným spoločenským centrom. Práve na tomto mieste vzniklo prvé košické divadlo. Hoci bola budova uvedená do prevádzky v roku 1788, dokončená bola až o dva roky neskôr. Prvé predstavenia boli uvádzané v nemeckom jazyku, neskôr pribudli predstavenia v maďarskom jazyku.

Historická budova

Súčasná Historická budova Štátneho divadla Košice bola postavená v rokoch 1897-1899 v novobarokovom štýle podľa projektu architekta Adolfa Lánga. Budova je jednou z najvýznamnejších architektonických pamiatok Košíc. Interiér divadla je bohato zdobený štukami, freskami a zlátením. Hlavný sála má kapacitu viac ako 500 miest.

Vývoj divadla v 20. storočí

V 20. storočí prešlo divadlo viacerými zmenami a transformáciami. Po vzniku Československa v roku 1918 sa divadlo stalo štátnou inštitúciou a začalo uvádzať predstavenia aj v slovenskom jazyku. Počas druhej svetovej vojny bolo divadlo zatvorené, ale po vojne bolo obnovené a pokračovalo vo svojej činnosti. V roku 1945 bol založený slovenský súbor, čím sa otvorila nová etapa v histórii divadla.

Súčasnosť

Dnes je Štátne divadlo Košice modernou a dynamickou inštitúciou, ktorá sa snaží oslovovať široké publikum a prinášať kvalitné umelecké zážitky. Divadlo spolupracuje s renomovanými umelcami zo Slovenska i zo zahraničia a pravidelne sa zúčastňuje na medzinárodných festivaloch. ŠDK hrá v dvoch budovách: v Historickej budove na Hlavnej ulici a v Malej scéne.

Malá scéna

Okrem Historickej budovy má Štátne divadlo Košice aj Malú scénu, ktorá sa nachádza v budove bývalého kina Capitol. Malá scéna je určená pre komornejšie predstavenia a experimentálne projekty. Program Malej scény je zameraný na súčasnú dramatiku, alternatívne divadlo a predstavenia pre menšie publikum.

Význam Štátneho divadla Košice

Štátne divadlo Košice zohráva dôležitú úlohu v kultúrnom živote mesta a celého Slovenska. Divadlo prispieva k rozvoju umenia a kultúry, podporuje tvorivosť a prináša divákom nezabudnuteľné zážitky. ŠDK je tiež dôležitým zamestnávateľom a prispieva k ekonomike mesta. Divadlo sa snaží byť otvorené a prístupné pre všetkých, bez ohľadu na vek, vzdelanie alebo sociálne zázemie.

tags: #Divadlo

Similar pages: