Umelecký súbor Lúčnica je bezpochyby jedným z najvýznamnejších a najrešpektovanejších folklórnych telies na Slovensku, a to nielen v kontexte domácej kultúry, ale aj v medzinárodnom meradle. Jej meno je synonymom pre precíznosť, autentickosť a strhujúce spracovanie slovenských ľudových tradícií. Prezentuje bohatstvo slovenského folklóru prostredníctvom tanca, spevu a hudby už viac ako sedem desaťročí.
História Lúčnice sa začala písať v roku 1948. Vznikla z nadšenia mladých študentov a študentiek, ktorých spájala láska k slovenskému folklóru a úprimná snaha uchovávať a šíriť jeho krásu. Od svojich skromných začiatkov sa Lúčnica vypracovala na profesionálny umelecký súbor, ktorý si získal uznanie doma i v zahraničí. Kľúčovou postavou pre formovanie a úspech Lúčnice bol profesor Štefan Nosáľ, dlhoročný umelecký vedúci, choreograf a spoluzakladateľ súboru. Jeho vizionárske vedenie a neúnavná práca položili základy pre Lúčnicu, akú poznáme dnes.
Lúčnica sa skladá z troch hlavných zložiek, ktoré spoločne vytvárajú komplexnú a pôsobivú umeleckú produkciu:
Lúčnica sa vyznačuje svojím jedinečným umeleckým štýlom, ktorý spája autenticitu s inovatívnym spracovaním. Repertoár súboru zahŕňa tance a piesne z rôznych regiónov Slovenska, čím divákom približuje rozmanitosť a bohatstvo slovenskej ľudovej kultúry. Okrem tradičných tancov a piesní Lúčnica pravidelne uvádza aj nové choreografie a hudobné aranžmány, čím sa snaží o neustály umelecký rozvoj a oslovovanie nových generácií divákov. Dôležitou súčasťou repertoáru sú aj diela Svetozára Stračinu, významného slovenského hudobného skladateľa, ktorý sa venoval spracovaniu ľudovej hudby.
Lúčnica zohráva nezastupiteľnú úlohu v zachovávaní a šírení slovenského kultúrneho dedičstva. Prostredníctvom svojich vystúpení doma i v zahraničí reprezentuje Slovensko ako krajinu s bohatou a živou ľudovou kultúrou. Lúčnica sa stala kultúrnym fenoménom a diplomatom vlastnej krajiny, reprezentujúc Slovensko (pred rokom 1993 aj Československo) tým najuniverzálnejším jazykom – vlastnou originálnou tvorbou. Jej poslaním je nielen uchovávať tradície, ale aj inšpirovať mladých ľudí k záujmu o slovenský folklór a aktívnemu zapájaniu sa do kultúrneho života.
Lúčnica počas svojej bohatej histórie zožala množstvo úspechov a získala významné ocenenia doma i v zahraničí. Svojimi vystúpeniami očarila divákov vo viac ako 60 krajinách sveta, čo svedčí o jej medzinárodnom renomé a univerzálnosti jej umeleckého jazyka. Ocenenia, ktoré Lúčnica získala, sú dôkazom jej vysokej umeleckej úrovne a významného prínosu pre slovenskú kultúru.
Aj v súčasnosti Lúčnica aktívne pokračuje vo svojej činnosti a neustále sa rozvíja. Súbor pravidelne uvádza nové predstavenia, organizuje workshopy a vzdelávacie aktivity pre mladých ľudí. V roku 2023 oslávila Lúčnica 75. výročie svojho založenia, čo bolo spojené s premiérovým galaprogramom Svetozár Stračina – Počuť vôňu živého a vydaním knihy Fenomén Lúčnica. Lúčnica sa tiež dočkala prvého vlastného priestoru v Hurbanových kasárňach v Bratislave, čo je historický moment pre súbor a významný krok pre jeho budúcnosť.
Vplyv Lúčnice na slovenskú kultúru je nespochybniteľný. Súbor významne prispel k popularizácii slovenského folklóru a k jeho udržiavaniu v povedomí verejnosti. Lúčnica inšpirovala mnohých umelcov a umelkyne, ktorí sa venujú spracovaniu ľudových tradícií. Jej vystúpenia sú nielen umeleckým zážitkom, ale aj silným národným symbolom, ktorý spája Slovákov doma i v zahraničí.
Lúčnica je viac než len folklórny súbor. Je to fenomén, ktorý formoval a stále formuje slovenskú kultúru. Jej história je príbehom o láske k tradíciám, o umeleckej precíznosti a o neúnavnej práci pre zachovanie kultúrneho dedičstva pre budúce generácie. Lúčnica je klenotom slovenskej kultúry, ktorý si zaslúži obdiv a podporu.
tags: #Spev