Ľudová hudba Radoslava Kertisa predstavuje významný pilier súčasnej slovenskej folkovej scény, obzvlášť v kontexte uchovávania a rozvíjania hudobných tradícií regiónu Šariš. Súbor, ktorý nesie meno svojho vedúceho a primáša, huslistu Radoslava Kertisa, sa etabloval ako zoskupenie s charakteristickým zvukom a prejavom, ktorý oslovuje nielen znalcov a milovníkov folklóru, ale aj širšie publikum hľadajúce autentické hudobné zážitky.
Ľudová hudba Radoslava Kertisa je hlboko zakorenená v šarišskom regióne, ktorý je známy svojou bohatou a rozmanitou hudobnou kultúrou. Šariš, ako historický región na východnom Slovensku, sa vyznačuje špecifickými melodickými a rytmickými charakteristikami, ktoré sa odrážajú v repertoári súboru. Hudobníci sa sústredia na interpretáciu tradičných piesní a inštrumentálnych skladieb, pričom kladú dôraz na autenticitu a zachovanie pôvodného charakteru hudby. Zároveň sa nebránia ani inovatívnym prístupom a aranžmánom, ktoré však vždy rešpektujú základné princípy ľudovej hudby.
Charakteristickým rysom hudby súboru je jeho dynamika a energia. Hra hudobníkov je živá a prejavuje sa v nej radosť z hudby a vášeň pre folklór. Súbor využíva typické inštrumentálne obsadenie pre šarišskú ľudovú hudbu, ktoré zvyčajne zahŕňa dvoje huslí, violu, kontrabas a v niektorých prípadoch aj cimbal. Toto obsadenie umožňuje bohatú zvukovú paletu a variabilitu aranžmánov, od komorných skladieb až po mohutné inštrumentálne vystúpenia.
Ľudová hudba Radoslava Kertisa má na konte niekoľko albumov, ktoré si získali uznanie kritiky i poslucháčov. Medzi najvýznamnejšie patria albumy"Tradičná ľudová hudba regiónu Šariš" a"Kec som ja bul u Košici". Tieto albumy predstavujú reprezentatívny výber z ich repertoáru a demonštrujú ich majstrovstvo v interpretácii šarišskej ľudovej hudby.
Album "Tradičná ľudová hudba regiónu Šariš" je komplexným prierezom hudobnej tradície tohto regiónu. Obsahuje piesne a inštrumentálne skladby s rôznorodou tematikou, od ľúbostných piesní až po žartovné a tanečné melódie. Album sa vyznačuje precíznym aranžmánom a kvalitnou interpretáciou, ktorá zdôrazňuje krásu a melodickosť šarišských piesní. Medzi významné skladby na albume patria napríklad inštrumentálne skladby typu čardáš, polka či verbunk, ktoré sú charakteristické pre šarišský región. Album je dôležitým príspevkom k uchovávaniu kultúrneho dedičstva a je určený nielen pre fanúšikov folklóru, ale aj pre etnomuzikológov a všetkých, ktorí sa zaujímajú o slovenskú kultúru.
Album "Kec som ja bul u Košici" nesie názov podľa jednej z piesní na albume a zároveň v sebe ukrýva symboliku, ktorá je spätá s príbehom členov ĽH Radoslava Kertisa. Tento album je možno o niečo osobnejší a intímnejší ako "Tradičná ľudová hudba regiónu Šariš". Okrem tradičných šarišských piesní sa na albume objavujú aj menej známe skladby a interpretácie, ktoré prekvapia svojou originalitou a sviežosťou. Ako sami hudobníci uvádzajú, chcú ľuďom predstaviť aj zabudnuté verzie známych piesní a ukázať bohatstvo a rozmanitosť šarišskej hudobnej tradície. Pieseň "Kec som ja bul u Košici" sama o sebe je ukážkou typickej šarišskej ľudovej piesne s humorným textom a živou melódiou. Album ako celok je dôkazom ich kreativity a schopnosti interpretovať tradičnú hudbu novým a pútavým spôsobom.
Repertoár Ľudovej hudby Radoslava Kertisa je rozsiahly a zahŕňa množstvo piesní a inštrumentálnych skladieb. Medzi významné piesne, ktoré často zaznievajú na ich koncertoch a albumoch, patria napríklad:
Ľudová hudba Radoslava Kertisa nie je len o vedúcej osobnosti Radoslava Kertisa, ale aj o talentovaných a zohraných hudobníkoch, ktorí spolu tvoria jedinečný zvuk súboru. Zostava súboru sa môže mierne líšiť, ale základné obsadenie zvyčajne tvoria:
Všetci členovia súboru sú skúsení a talentovaní hudobníci, ktorí majú hlboký vzťah k ľudovej hudbe a oddanosť šarišským tradíciám. Ich spolupráca a zohranosť sa prejavujú v kvalite interpretácie a v autentickom prejave súboru.
Ľudová hudba Radoslava Kertisa zohráva dôležitú úlohu v súčasnej slovenskej folkovej scéne. Ich prínos spočíva predovšetkým v uchovávaní a rozvíjaní hudobných tradícií šarišského regiónu. Svojou činnosťou prispievajú k popularizácii ľudovej hudby medzi mladšou generáciou a ukazujú, že tradičná hudba môže byť živá, moderná a atraktívna aj pre súčasného poslucháča.
Ich albumy a koncertné vystúpenia sú dôkazom ich umeleckej kvality a oddanosti ľudovej hudbe. Súbor sa pravidelne účastní folklórnych festivalov a kultúrnych podujatí na Slovensku i v zahraničí, kde reprezentuje slovenskú kultúru a šarišskú hudobnú tradíciu. Ich hudba oslovuje poslucháčov svojou autenticitou, energiou a emóciami, ktoré prenáša do každej skladby.
Ľudová hudba Radoslava Kertisa nie je len súborom interpretujúcim tradičné piesne, ale aj aktívnym činiteľom v kultúrnom živote Slovenska. Ich práca má významný kultúrny a spoločenský rozmer, pretože prispieva k uchovávaniu kultúrneho dedičstva a k posilňovaniu národnej identity. Ich hudba je mostom medzi minulosťou a súčasnosťou, medzi tradíciou a inovaciou, a je dôležitou súčasťou slovenskej kultúrnej scény.
V kontexte šarišskej hudobnej tradície predstavuje Ľudová hudba Radoslava Kertisa významného nosiča a rozvíjača regionálneho hudobného dedičstva. Ich práca je dôležitá pre zachovanie a šírenie šarišskej hudobnej kultúry a pre udržanie jej živosti a autenticity aj pre budúce generácie.