Ľudová hudba Stana Baláža predstavuje významný fenomén v slovenskom folklórnom prostredí. Zameriava sa na uchovávanie a prezentáciu tradičnej ľudovej hudby, obzvlášť z východného Slovenska, pričom ju interpretuje s dôrazom na autenticitu a zároveň s prvkami moderného spracovania.

Pôvod a zameranie

Ľudová hudba Stana Baláža vznikla v roku 2008. Jej cieľom je prinášať poslucháčom rýdzi folklór z východného Slovenska. Zameriava sa na hudbu, ktorá sa zachovala od predkov. Svoj domov vidí v Raslaviciach, ktoré sú považované za folklórne centrum horného Šariša.

Osobnost Stana Baláža

Mgr. Stanislav Baláž, PhD., je kľúčovou postavou tohto hudobného zoskupenia. Jeho akademické vzdelanie a rozsiahle skúsenosti v oblasti hudobného folklóru prispievajú k vysokej úrovni interpretácie a odbornému prístupu k tradícii.

Vzdelanie a pôsobenie Stana Baláža:

  • 2007 – 2010: Doktorandské štúdium na Inštitúte estetiky, vied o umení a kulturológie Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity.
  • Dizertačná práca: Estetika husľovej interpretácie klasickej a folklórnej hudby.
  • Akademický titul: PhD.
  • Laureát folklórneho festivalu Štrážnice 2015.
  • Vedúci Ľudovej hudby Stana Baláža.
  • Vedúci DFSk Raslavičan z Raslavíc.
  • Pôsobenie v ľudovej hudbe vysokoškolského folklórneho súboru Torysa (2010 – 2015).
  • Člen odborných porôt súťaží hudobného folklóru.
  • Bohatá interpretačná činnosť (husle/gitara): vyše 60 vydaných CD, vyše 500 vystúpení doma i v zahraničí.

Charakteristika hudby

Hudba ĽH Stana Baláža sa vyznačuje niekoľkými kľúčovými aspektmi:

  • Autenticita: Dôraz na vernú interpretáciu tradičných piesní a melódií, ktoré sa zachovali z minulosti.
  • Moderné spracovanie: Aj keď sa kapela zameriava na tradíciu, nebráni sa moderným aranžmánom a prístupom, ktoré obohacujú pôvodný materiál.
  • Energia a rytmus: Koncerty sú plné energie a dynamiky, čo divákom prináša intenzívny zážitok.
  • Rozmanitosť: Repertoár zahŕňa piesne a tance z rôznych regiónov východného Slovenska, čím prezentuje bohatstvo a rozmanitosť miestneho folklóru.

Spolupráca a projekty

Ľudová hudba Stana Baláža často spolupracuje s rôznymi folklórnymi telesami a umelcami. Príkladom je spolupráca s multiinštrumentalistom Róbertom Púškárom a folklórnou skupinou (FSk). Kapela sa tiež podieľa na rozsiahlych projektoch, ktoré združujú množstvo interpretov z Prešovského kraja.

Jedným z pozoruhodných projektov je zapojenie vyše 100 interpretov z rôznych folklórnych kolektívov a sólistov z Prešovského kraja. Spoločne účinkujú Šarišania, Zemplínčania, Spišiaci, Rusíni a Gorali. Tento projekt prepája tri generácie interpretov, od najmenších až po nositeľov tradícií.

Interpretácia a publikum

ĽH Stana Baláža oslovuje široké spektrum publika. Ich hudba je zrozumiteľná a príťažlivá pre rôzne vekové kategórie a kultúrne pozadia. Kapela sa snaží sprostredkovať krásu a hodnotu folklóru nielen odborníkom, ale aj bežným poslucháčom, ktorí sa s tradičnou hudbou stretávajú prvýkrát.

Vystúpenia ĽH Stana Baláža sú obľúbené pre svoju autentickosť, energiu a schopnosť spojiť tradíciu s moderným hudobným prejavom. Kapela je aktívna na sociálnych sieťach, kde komunikuje so svojimi fanúšikmi a zdieľa informácie o svojich aktivitách.

Prínos a význam

Ľudová hudba Stana Baláža má významný prínos pre uchovávanie a šírenie slovenského folklóru. Ich činnosť prispieva k:

  • Zachovaniu tradícií: Udržiavanie a prezentácia tradičných piesní a melódií, ktoré by inak mohli zaniknúť.
  • Podpore regionálnej identity: Posilňovanie povedomia o kultúrnom dedičstve východného Slovenska.
  • Vzdelávaniu: Prostredníctvom koncertov a workshopov kapela vzdeláva publikum o histórii a význame folklóru.
  • Inšpirácii: Podpora mladých hudobníkov a interpretov, ktorí sa zaujímajú o tradičnú hudbu.

Ľudová hudba Stana Baláža je dôležitou súčasťou slovenskej kultúrnej scény. Svojou hudbou a aktivitami prispieva k zachovaniu a rozvoju folklórneho dedičstva pre budúce generácie. Ich úspech spočíva v kombinácii hlbokého rešpektu k tradícii s inovatívnym prístupom a schopnosťou osloviť široké publikum.

Konkrétne vystúpenia a repertoár

Ľudová hudba Stana Baláža pravidelne vystupuje na rôznych podujatiach, festivaloch a koncertoch po celom Slovensku aj v zahraničí. Ich repertoár je rozsiahly a zahŕňa piesne a tance z rôznych regiónov východného Slovenska, ako sú Šariš, Zemplín, Spiš a ďalšie. Súčasťou ich vystúpení sú často aj tradičné kroje a zvyky, ktoré dotvárajú autentickú atmosféru.

Medzi obľúbené piesne a tance, ktoré ĽH Stana Baláža interpretuje, patria:

  • Šarišské čardáše
  • Zemplínske piesne
  • Spišské tance
  • Rusínske melódie
  • Goralské piesne

Okrem tradičných piesní a tancov kapela často zaraďuje do svojho repertoáru aj vlastné úpravy a aranžmány, ktoré spájajú folklórne prvky s modernými hudobnými štýlmi. Týmto spôsobom sa snažia osloviť aj mladšie publikum a ukázať, že folklór môže byť stále živý a aktuálny.

Vplyv a ohlasy

Ľudová hudba Stana Baláža si získala uznanie nielen u odbornej verejnosti, ale aj u širokého publika. Ich vystúpenia sú oceňované pre svoju profesionalitu, autentickosť a energiu. Kapela získala množstvo ocenení a uznaní na rôznych festivaloch a súťažiach.

Ich vplyv na slovenskú folklórnu scénu je nepopierateľný. ĽH Stana Baláža inšpiruje ďalšie hudobné zoskupenia a mladých hudobníkov, aby sa venovali tradičnej hudbe a hľadali nové spôsoby, ako ju prezentovať a uchovávať pre budúce generácie.

Budúcnosť Ľudovej hudby Stana Baláža

Ľudová hudba Stana Baláža má pred sebou sľubnú budúcnosť. Kapela plánuje pokračovať vo svojej činnosti a naďalej prezentovať slovenský folklór na najvyššej úrovni. Chcú sa zamerať na ďalšie vzdelávanie a rozvoj svojich členov, ako aj na hľadanie nových spôsobov, ako osloviť publikum a sprostredkovať mu krásu a hodnotu tradičnej hudby.

Medzi ich plány patrí aj nahrávanie nových albumov, organizovanie koncertov a workshopov, ako aj spolupráca s ďalšími hudobnými zoskupeniami a umelcami. ĽH Stana Baláža je odhodlaná naďalej prispievať k rozvoju slovenskej kultúry a uchovávaniu folklórneho dedičstva pre budúce generácie.

tags: #Hudba #Ludova

Similar pages: