Jean-Baptiste Poquelin, známy ako Molière, je jednou z najvýznamnejších postáv francúzskeho divadla a literatúry. Jeho diela, plné satiry, humoru a hlbokého pochopenia ľudskej povahy, ovplyvnili nielen jeho súčasníkov, ale aj generácie dramatikov a umelcov. Tento článok sa venuje jeho životu, tvorbe, vplyvu a miestu v dejinách divadla.
Molière sa narodil 15. januára 1622 v Paríži do zámožnej rodiny. Jeho otec bol kráľovský čalúnnik a komorník. Pôvodne sa očakávalo, že prevezme rodinný podnik, no Molièra viac lákalo divadlo. Študoval na prestížnom Collège de Clermont, jezuitskej inštitúcii, kde získal klasické vzdelanie, ktoré neskôr využil vo svojej tvorbe. Práve tu sa zoznámil s antickými autormi a filozofmi. Hoci mal pokračovať v právnickej kariére, divadlo ho oslovilo natoľko, že sa rozhodol ísť vlastnou cestou.
V roku 1643, v dobe, keď divadelný svet v Paríži zažíval rozmach, sa Molière rozhodol opustiť rodinný podnik a založil s herečkou Madeleine Béjart a ďalšími spoločníkmi divadelnú spoločnosť Illustre Théâtre. Tento podnik sa však nestretol s finančným úspechom a v roku 1645 spoločnosť zbankrotovala. Molière bol dokonca krátko uväznený pre dlhy. Po tomto neúspechu sa Molière pripojil k potulnej divadelnej spoločnosti a nasledujúcich trinásť rokov strávil cestovaním po francúzskom vidieku.
Počas svojho putovania po vidieku Molière získaval praktické skúsenosti s herectvom, réžiou a písaním hier. Spoznával rôzne vrstvy spoločnosti a ich zvyky, ktoré neskôr zúročil vo svojich komédiách. V tomto období začal písať svoje prvé hry, ktoré boli spočiatku ovplyvnené talianskou commedia dell'arte. Postupne si však vyvinul vlastný štýl, ktorý kombinoval prvky frašky, satiry a psychologickej kresby postáv.
Významným medzníkom v jeho kariére bol rok 1658, keď sa Molière so svojou spoločnosťou vrátil do Paríža. Predstavili sa kráľovi Ľudovítovi XIV. v Louvri. Úspech zaznamenali s fraškouLe Docteur Amoureux (Zamilovaný doktor). Kráľ Molièra podporil a povolil mu hrať v divadle Petit-Bourbon. Neskôr sa spoločnosť presťahovala do Palais-Royal, kde pôsobila až do Molièrovej smrti.
V nasledujúcich rokoch Molière vytvoril svoje najslávnejšie diela, ktoré mu priniesli slávu, ale aj nepriateľstvo. Medzi jeho najznámejšie hry patria:
Molièrove hry sa vyznačujú ostrou satirou, vtipnými dialógmi a živými postavami. Často sa zameriaval na aktuálne spoločenské problémy a kritizoval morálne nedostatky svojej doby. Jeho cieľom nebolo len pobaviť divákov, ale aj ich prinútiť k zamysleniu.
Molièrov vplyv na divadlo a literatúru je nespochybniteľný. Jeho hry sa dodnes hrajú po celom svete a inšpirovali mnohých dramatikov a umelcov. Molière je považovaný za jedného z najväčších komediálnych autorov v histórii divadla. Jeho diela sú nadčasové a relevantné aj v súčasnosti, pretože sa zaoberajú univerzálnymi témami, ako sú láska, peniaze, spoločenské postavenie a ľudská povaha.
Molière ovplyvnil vývoj komédie a satiry. Jeho hry sa vyznačujú precíznou štruktúrou, vtipnými dialógmi a živými postavami. Vytvoril nové typy komických postáv, ako je lakomec, pokrytec a snob, ktoré sa stali archetypmi v divadelnej literatúre. Jeho diela boli inšpiráciou pre mnohých dramatikov, vrátane Goldoniho, Beaumarchaisa, Ostrovského a Brechta.
Molière tiež prispel k rozvoju hereckého umenia. Bol nielen dramatik, ale aj herec a režisér. Viedol svoju vlastnú divadelnú spoločnosť a dbal na to, aby jeho hry boli inscenované s dôrazom na detail a hereckú interpretáciu. Jeho metódy ovplyvnili vývoj hereckej techniky a divadelnej réžie.
Okrem divadla Molière ovplyvnil aj literatúru a filozofiu. Jeho diela sa zaoberajú otázkami morálky, spoločnosti a ľudskej existencie. Jeho satira a kritika spoločenských nedostatkov inšpirovali mnohých spisovateľov a filozofov k zamysleniu nad týmito témami.
Molièrov osobný život bol rovnako dramatický ako jeho hry. V roku 1662 sa oženil s Armande Béjart, mladšou sestrou Madeleine Béjart, jeho bývalej milenky. Manželstvo bolo búrlivé a plné konfliktov. Klebety tvrdili, že Armande je Molièrova dcéra s Madeleine, čo však nikdy nebolo dokázané. Manželstvo prinieslo Molièrovi jedno dieťa, ktoré sa dožilo dospelosti.
Molière trpel zdravotnými problémami, najmä pľúcnou chorobou. Napriek tomu pokračoval v práci až do svojej smrti. 17. februára 1673, počas predstavenia svojej hryZdravý nemocný, Molière skolaboval na javisku. Zomrel niekoľko hodín neskôr vo svojom dome. Keďže bol herec a nebol ochotný prijať posledné pomazanie, cirkev mu odmietla kresťanský pohreb. Až na príkaz kráľa Ľudovíta XIV. bol Molière pochovaný na cintoríne svätého Jozefa.
Molière zanechal po sebe rozsiahle dielo, ktoré sa stalo súčasťou svetového kultúrneho dedičstva. Jeho hry sa dodnes hrajú a čítajú a inšpirujú nových divákov a umelcov. Molière bol nielen géniálny dramatik, ale aj odvážny kritik spoločnosti a hlboký pozorovateľ ľudskej povahy. Jeho diela sú nadčasové a relevantné aj v súčasnosti, pretože sa zaoberajú univerzálnymi témami, ktoré sa dotýkajú každého z nás.
tags: #Divadlo