Slovenské Národné Divadlo (SND) je popredná kultúrna inštitúcia Slovenskej republiky. Jeho história sa začala písať krátko po vzniku Československa v roku 1920 a odvtedy zohráva kľúčovú úlohu v rozvoji slovenského divadelného, hudobného a tanečného umenia. SND sídli v Bratislave a je divadlom verejnej služby.
Myšlienka založenia slovenského národného divadla sa objavila už v 19. storočí, ale realizovaná bola až po vzniku Československej republiky. 1. marca 1920 sa uskutočnilo prvé predstavenie, čím sa začala písať história prvej profesionálnej scény na Slovensku. Zaujímavosťou je, že v prvých rokoch existencie divadla v ňom pôsobili aj českí divadelníci, ktorí významne prispeli k jeho rozvoju. V rokoch 1939 až 1945, počas existencie Slovenského štátu, sa činohra stala dôležitým prostriedkom odrazu zložitej spoločenskej situácie.
Dnešné SND tvoria tri umelecké súbory: opera, balet a činohra. Každý z týchto súborov má svoje vlastné zameranie a repertoár, čím spoločne vytvárajú bohatý a rozmanitý program pre divákov. SND sa zameriava na uvádzanie klasických diel, ale aj na podporu súčasnej tvorby a experimentálnych projektov.
Operný súbor SND uvádza diela svetových klasikov, ako aj slovenské opery. Zameriava sa na vysokú umeleckú úroveň a interpretáciu diel s dôrazom na vokálnu a hereckú stránku.
Baletný súbor SND prezentuje klasické balety, ale aj moderné tanečné inscenácie. Súbor sa snaží o inovatívne prístupy a spolupracuje s významnými choreografmi.
Činohra SND uvádza diela slovenských a svetových autorov. Zameriava sa na aktuálne spoločenské témy a na hľadanie nových divadelných foriem.
V roku 2007 bola otvorená nová budova SND, ktorá sa nachádza na Pribinovej ulici v Bratislave. Táto moderná budova poskytuje SND kvalitné priestory pre všetky tri súbory a umožňuje realizáciu náročných inscenácií. Nová budova SND sa stala nielen kultúrnym centrom, ale aj architektonickou dominantou Bratislavy.
Nová budova SND je navrhnutá s ohľadom na funkčnosť a estetiku. Obsahuje dve hlavné sály (opera a činohra) a menšie štúdio pre komornejšie predstavenia. Budova je vybavená modernou divadelnou technikou a zázemím pre umelcov a divákov.
SND je jednou z najvýznamnejších kultúrnych inštitúcií Slovenska a zohráva kľúčovú úlohu v rozvoji slovenského umenia. SND prispieva k šíreniu kultúrneho dedičstva, podporuje súčasnú tvorbu a vzdeláva nové generácie umelcov a divákov. SND je dôležitým symbolom slovenskej identity a kultúry.
SND sa aktívne zapája do vzdelávacej činnosti. Organizuje prednášky, workshopy a prehliadky pre študentov a verejnosť. Cieľom je priblížiť divadelné umenie širokej verejnosti a vzbudiť záujem o kultúru.
SND aktívne podporuje súčasnú tvorbu. Uvádza diela súčasných slovenských a zahraničných autorov a spolupracuje s mladými umelcami. Cieľom je rozvíjať slovenské umenie a posúvať ho dopredu.
SND je divadlom verejnej služby, čo znamená, že jeho hlavným cieľom nie je dosahovanie zisku, ale poskytovanie kvalitných kultúrnych služieb pre verejnosť. SND je financované z verejných zdrojov a jeho činnosť je zameraná na uspokojovanie kultúrnych potrieb spoločnosti.
Ako divadlo verejnej služby má SND záväzky voči verejnosti. Medzi tieto záväzky patrí uvádzanie kvalitných predstavení, podpora súčasnej tvorby, vzdelávacia činnosť a prístupnosť kultúry pre všetky skupiny obyvateľstva.
SND je tiež súčasťou nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Pojem nehmotné kultúrne dedičstvo zahŕňa ústne tradície, interpretačné umenie, spoločenské zvyky, poznatky a obyčaje súvisiace s prírodou a vesmírom, tradičné remeslá a iné prejavy kultúry, ktoré sú prenášané z generácie na generáciu.
Ochrana nehmotného kultúrneho dedičstva je dôležitá pre zachovanie kultúrnej identity Slovenska. SND sa aktívne podieľa na ochrane a propagácii nehmotného kultúrneho dedičstva prostredníctvom svojich predstavení a aktivít.
Medzi zaujímavé projekty SND patrí aj Fashion Ballet/The Best of, ktorý kombinuje krehkú krásu pohybu, módu, eleganciu a výbušnú energiu. Tento projekt je jedinečným stretnutím umenia a módy a oslovuje široké publikum.
Rok 2020 bol z pohľadu slovenskej divadelnej histórie výnimočným rokom. Pripomínalo sa 100. výročie založenia Slovenského národného divadla a zároveň 190. výročie uvedenia prvého ochotníckeho predstavenia na Slovensku. Tieto oslavy boli príležitosťou na zhodnotenie doterajšej činnosti SND a na stanovenie budúcich cieľov.
SND má pred sebou mnoho výziev a príležitostí. Je potrebné pokračovať v podpore súčasnej tvorby, rozvíjať vzdelávaciu činnosť a hľadať nové spôsoby, ako osloviť divákov. SND musí byť otvorené inováciám a experimentom, ale zároveň si musí zachovať svoju identitu a hodnoty.