Národné divadlo vo Viedni, známe aj ako Burgtheater, je jedným z najvýznamnejších a najprestížnejších divadiel v nemecky hovoriacom svete. Jeho história je bohatá a spojená s vývojom rakúskej kultúry a spoločnosti. Tento článok sa zameriava na históriu Burgtheatru, jeho programovú štruktúru a aktuálne dianie.

História Burgtheatru

Burgtheater bol založený v roku 1741 cisárovnou Máriou Teréziou a pôvodne sa nazýval "K.K. Theater nächst der Burg" (Cisársko-kráľovské divadlo pri hrade). Jeho prvé sídlo bolo v budove na námestí Michaelerplatz, v bezprostrednej blízkosti Hofburgu, cisárskeho paláca. Toto umiestnenie bolo symbolické, pretože zdôrazňovalo spojenie divadla s panovníckym dvorom a jeho úlohu ako reprezentatívnej inštitúcie.

V prvých desaťročiach svojej existencie sa Burgtheater zameriaval predovšetkým na operu a balet, ale postupne sa začal venovať aj činohre. Významným medzníkom v histórii divadla bolo pôsobenie Josepha von Sonnenfelsa, ktorý sa stal riaditeľom v roku 1776. Von Sonnenfels presadzoval osvietenské ideály a snažil sa o reformu divadelného života. Pod jeho vedením sa Burgtheater stal centrom nemeckej dramatickej literatúry a uvádzal diela Lessinga, Goetheho a Schillera.

V 19. storočí zažil Burgtheater obdobie veľkého rozkvetu. Divadlo sa presťahovalo do novej budovy na Ringstrasse v roku 1888, ktorá bola navrhnutá architektmi Karlom von Hasenauerom a Gottfriedom Semperom. Nová budova Burgtheatru bola impozantnou stavbou v neobarokovom štýle a stala sa symbolom Viedne a rakúskej kultúry. V tomto období pôsobili v Burgtheatri mnohé významné osobnosti divadelného života, ako napríklad herec Adolf von Sonnenthal a režisér Max Burckhard.

Počas druhej svetovej vojny bola budova Burgtheatru zničená bombardovaním v roku 1945. Po vojne sa začala rozsiahla rekonštrukcia, ktorá trvala až do roku 1955. Znovuotvorenie Burgtheatru bolo významnou udalosťou pre Rakúsko a symbolizovalo obnovu krajiny po vojne.

Programová Štruktúra

Burgtheater má rozsiahly a rôznorodý program, ktorý zahŕňa klasické drámy, moderné hry a súčasné inscenácie. Divadlo sa zameriava na uvádzanie diel nemeckej a svetovej dramatickej literatúry, ale aj na podporu nových autorov a experimentálnych projektov.

Medzi najčastejšie uvádzaných autorov v Burgtheatri patria Shakespeare, Goethe, Schiller, Ibsen, Čechov a Bernhard. Divadlo sa snaží o interpretáciu klasických diel v modernom kontexte a o ich priblíženie súčasnému publiku. Okrem toho Burgtheater pravidelne uvádza diela súčasných dramatikov, ktorí sa zaoberajú aktuálnymi spoločenskými a politickými témami.

Dôležitou súčasťou programovej štruktúry Burgtheatru sú aj hosťujúce predstavenia a medzinárodné spolupráce. Divadlo pravidelne pozýva významných režisérov a hercov z celého sveta, aby sa podieľali na jeho inscenáciách. Týmto spôsobom sa Burgtheater snaží o dialóg s inými kultúrami a o obohatenie svojho programu.

Štúdio Burgtheater

Okrem hlavnej scény má Burgtheater aj štúdio, ktoré slúži na uvádzanie menších a experimentálnych inscenácií. Štúdio Burgtheater je určené predovšetkým pre mladých tvorcov a pre inscenácie, ktoré sa zaoberajú alternatívnymi formami divadelného prejavu. V štúdiu sa často uvádzajú diela súčasných autorov a inscenácie, ktoré sa snažia o prekračovanie hraníc tradičného divadla.

Aktuálne Dianie

Aktuálny program Burgtheatru je vždy rozsiahly a rôznorodý. Divadlo pravidelne uvádza nové inscenácie, ktoré sa zaoberajú aktuálnymi spoločenskými a politickými témami. Okrem toho sa v Burgtheatri konajú rôzne sprievodné podujatia, ako napríklad diskusie s tvorcami, workshopy a prednášky.

V súčasnosti je riaditeľom Burgtheatru Martin Kušej, ktorý nastúpil do funkcie v roku 2019. Kušej sa snaží o posilnenie postavenia Burgtheatru ako centra súčasného divadelného umenia a o jeho otvorenie pre nové publikum. Pod jeho vedením sa v Burgtheatri uvádzajú inscenácie, ktoré sa zaoberajú kontroverznými témami a ktoré sa snažia o provokovanie divákov.

Pre aktuálne informácie o programe a dianí v Burgtheatri odporúčame navštíviť oficiálnu webovú stránku divadla, kde nájdete podrobné informácie o inscenáciách, termínoch predstavení a vstupenkách.

Významné Inscenácie v Minulosti

V histórii Burgtheatru sa uskutočnilo mnoho významných inscenácií, ktoré sa stali súčasťou divadelnej histórie. Medzi najznámejšie patria inscenácie diel Goetheho, Schillera, Shakespeara a Ibsena. Tieto inscenácie boli často prelomové a ovplyvnili vývoj divadelného umenia.

Medzi významné inscenácie v nedávnej minulosti patrí napríklad inscenácia hry "Hamlet" v réžii Clausa Peymanna, ktorá vyvolala rozsiahle diskusie a kontroverzie. Ďalšou významnou inscenáciou bola inscenácia hry "Die Perser" od Aischyla v réžii Theodora Terzopoulosa, ktorá bola uvedená v rámci Divadelnej olympiády.

Burgtheater ako Kultúrna Inštitúcia

Burgtheater je viac než len divadlo. Je to kultúrna inštitúcia, ktorá zohráva dôležitú úlohu v rakúskej spoločnosti. Divadlo sa snaží o podporu kultúry a umenia, o dialóg s publikom a o sprostredkovanie dôležitých spoločenských a politických tém.

Burgtheater je tiež dôležitým zamestnávateľom a prispieva k hospodárskemu rozvoju Viedne. Divadlo zamestnáva stovky ľudí, od hercov a režisérov až po technický personál a administratívnych pracovníkov. Okrem toho Burgtheater priťahuje turistov z celého sveta, ktorí prichádzajú do Viedne, aby si pozreli jeho predstavenia.

Budúcnosť Burgtheatru

Budúcnosť Burgtheatru je otvorená. Divadlo sa bude musieť vyrovnať s novými výzvami a s meniacimi sa potrebami publika. Je dôležité, aby Burgtheater zostal verný svojej tradícii, ale zároveň sa otvoril novým formám divadelného prejavu a novým témam.

Burgtheater má potenciál stať sa ešte významnejšou kultúrnou inštitúciou, ktorá bude ovplyvňovať vývoj divadelného umenia a ktorá bude prispievať k dialógu medzi kultúrami. Je dôležité, aby divadlo dostalo podporu od štátu, od mesta Viedeň a od súkromných sponzorov, aby mohlo plniť svoju úlohu v spoločnosti.

V kontexte informácií uvedených na internete, ako sú správy o pôsobení Achille Viscusiho v SND, zmienka o začiatkoch divadla v slovenskom jazyku a odkazy na program SND v Košiciach, je dôležité zdôrazniť, že Burgtheater vo Viedni má odlišnú, no rovnako bohatú históriu a zameranie. Burgtheater sa primárne zameriava na nemecky hovoriacu dramatickú tvorbu a je pevne zakotvený v rakúskej kultúre. Napriek tomu, existujú paralely v snahe o kultúrny rozvoj a vplyv divadla na spoločnosť.

Zatiaľ čo SND v Košiciach ponúka program pre lokálne publikum, Burgtheater oslovuje medzinárodné publikum a prispieva k celosvetovému divadelnému dianiu. Oznámenie o Theodorosovi Terzopoulosovi a Divadelnej olympiáde poukazuje na prepojenie medzi rôznymi divadelnými scénami a snahu o medzinárodnú spoluprácu v oblasti divadelného umenia.

tags: #Divadlo #Narodne

Similar pages: