Opera je divadelný žáner, v ktorom sa celý príbeh vyjadruje spevom so sprievodom orchestra a často je doplnený aj baletom. Predstavuje komplexné umelecké dielo, ktoré spája hudbu, drámu, vizuálne efekty a scénografiu do jedného harmonického celku. Je to forma dramatického umenia, v ktorej speváci a hudobníci hrajú dramatický príbeh kombinovaním textu (libreta) a hudobného partu, zvyčajne v scénickom prostredí.
Počiatky opery siahajú do obdobia renesancie v Taliansku, konkrétne do konca 16. storočia vo Florencii. Skupina intelektuálov a umelcov, známa ako Florentská Camerata, sa snažila o obnovu antickej drámy a jej hudobného prejavu. Inšpirovaní starogréckymi tragédiami, experimentovali s novým štýlom hudby, ktorý kládol dôraz na zrozumiteľnosť textu a jeho emocionálne vyjadrenie. Tento nový štýl, nazývaný "stile rappresentativo", sa stal základom pre vznik prvých opier.
Prvá opera, ktorá sa zachovala do dnešných dní, je "Euridice" od Jacopa Periho, skomponovaná v roku 1600. Ďalším významným dielom z tohto obdobia je "L'Orfeo" od Claudia Monteverdiho (1607), ktorá sa považuje za prvú skutočnú opernú majstrovskú prácu. Monteverdi posunul operu dopredu vďaka jeho inovatívnemu používaniu orchestra a dramatickému vyjadreniu postáv.
V priebehu 17. storočia sa opera rozšírila do ďalších európskych krajín a postupne sa vyvíjala do rôznych štýlov a foriem. V Taliansku sa rozvinula opera seria, ktorá kládla dôraz na virtuozitu spevákov a komplikované árie. Vo Francúzsku dominovala opera tragédie lyrique, ktorá kombinovala francúzsku drámu s baletom a rozsiahlymi zborovými scénami. V Anglicku vznikla opera masque, ktorá bola obľúbená najmä na kráľovskom dvore.
18. storočie prinieslo ďalšie významné zmeny v opernej tvorbe. Opera seria prechádzala reformami, ktoré sa snažili o väčšiu dramatickú pravdivosť a prirodzenosť. Významným reformátorom bol Christoph Willibald Gluck, ktorý vo svojich operách kládol dôraz na jednoduchosť hudby, dramatickú účinnosť a zjednotenie všetkých zložiek opery.
Popri opere seria sa v 18. storočí rozvinula aj opera buffa, komická opera, ktorá sa vyznačovala jednoduchou hudbou, realistickými postavami a humoristickými situáciami. Opera buffa sa stala veľmi populárnou a prispela k demokratizácii opery, ktorá sa stala prístupnejšou pre širšie publikum.
K dokonalosti tento žáner priviedol Pietro Metastasio, spisovateľ a básnik, ktorého meno sa stalo symbolom celej jednej opernej epochy a ktorého dielo inšpirovalo skladateľov dobrých sto rokov. Jeho operné libretá pretrvali až do Mozartových čias a hrali sa dokonca ako činohry. Naopak, vyslovene činoherný spisovateľ Carlo Goldoni bol rovnako autorom mnohých vydarených operných libriet.
Dejiny opery sú plné významných skladateľov, ktorí svojou tvorbou ovplyvnili vývoj tohto žánru. Medzi najvýznamnejších patria:
Spevácke hlasy sa v opere rozdeľujú podľa hĺbky a rozsahu. Mužské hlasy sú (od najhlbšieho):
Ženské hlasy sú (od najvyššieho):
Opera je komplexný a fascinujúci hudobný žáner, ktorý spája rôzne umelecké disciplíny do jedného celku. Jej história je bohatá a plná významných skladateľov a diel, ktoré ovplyvnili vývoj hudby a divadla. Opera je stále živá a aktuálna aj v 21. storočí a ponúka divákom nezabudnuteľné zážitky.
Pokúšal sa tu presadiť ako skladateľ a hudobný pedagóg a koketoval aj s myšlienkou získať miesto skladateľa na cisárskom dvore. Popri mnohých iných vznikali aj...
tags: #Hudobni