Pestúnka japonská (Lonchura striata domestica) je fascinujúci malý vtáčik, ktorý si získal popularitu po celom svete vďaka svojej nenáročnosti a špecifickému chovateľskému využitiu. Hoci názov evokuje japonský pôvod, jej história a využitie sú o niečo komplexnejšie.
Zatiaľ čo presný pôvod pestúnky japonskej je zahalený rúškom tajomstva, všeobecne sa predpokladá, že pochádza z Číny, kde bola vyšľachtená krížením rôznych druhov amadín. Následne sa jej chov rozšíril do Japonska, kde sa stala mimoriadne obľúbenou a kde získala svoje meno. Na rozdiel od mnohých iných druhov vtákov, pestúnka japonská sa v divokej prírode nevyskytuje. Je výlučne domestikovaným druhom, výsledkom selektívneho šľachtenia.
História chovu pestúnky japonskej siaha do obdobia pred mnohými storočiami. Chovatelia sa zameriavali na jej pokojnú povahu a ochotu starať sa o mláďatá iných druhov vtákov. Táto vlastnosť ju predurčila na úlohu "pestúnky" v chovoch exotického vtáctva.
Pestúnka japonská je malý, robustný vtáčik s krátkym, kužeľovitým zobákom. Jej priemerná dĺžka tela sa pohybuje okolo 10-12 cm. Vďaka dlhodobému šľachteniu existuje množstvo farebných variantov, od svetlohnedej a bielej, cez čokoládovú, až po škoricovú. Niektoré jedince majú aj charakteristickú chocholku na hlave, čo ich robí ešte atraktívnejšími.
Farebná variabilita pestúnky japonskej je výsledkom genetických mutácií a selektívneho šľachtenia. Chovatelia cielene vyberali jedince s neobvyklým sfarbením a krížili ich, čím postupne vytvorili širokú škálu farebných variantov.
Pestúnka japonská je nenáročný vtáčik, ktorý je vhodný aj pre začínajúcich chovateľov. Je pomerne otužilá a dobre sa adaptuje na rôzne podmienky. Najlepšie sa jej darí v pároch alebo malých skupinách vo voliérach, kde má dostatok priestoru na lietanie a pohyb.
Klietka/Voliéra: Pre pár pestúnok japonských je vhodná klietka s rozmermi minimálne 60x40x40 cm. Pre väčšiu skupinu je potrebná väčšia voliéra. Klietka by mala byť umiestnená na svetlom mieste, mimo prievanu a priameho slnečného žiarenia.
Vybavenie: Do klietky/voliéry je potrebné umiestniť bidielka rôznej hrúbky, misky na krmivo a vodu, a tiež nádobu s pieskom na kúpanie. Pestúnky japonské radi hľadajú úkryt, preto je vhodné im poskytnúť aj hniezdnu búdku alebo hustý porast.
Krmivo: Základom stravy pestúnky japonskej je kvalitná zmes pre drobné exoty. Túto zmes je vhodné dopĺňať o zelené krmivo (napr. špenát, púpava), ovocie (napr. jablko, hruška) a živočíšne bielkoviny (napr. vaječná zmes, múčne červy). Dôležitý je aj prísun minerálov a vitamínov, ktoré je možné doplniť pomocou špeciálnych prípravkov.
Voda: Voda by mala byť vždy čerstvá a čistá. Je vhodné používať automatické napájadlá, ktoré zabraňujú znečisteniu vody.
Hygiena: Klietku/voliéru je potrebné pravidelne čistiť, minimálne raz týždenne. Misky na krmivo a vodu by mali byť čistené denne.
Pestúnka japonská je známa svojou ochotou hniezdiť a odchovávať mláďatá. Dospelé jedince sú schopné sa rozmnožovať po dosiahnutí veku 6-8 mesiacov. Pre úspešné rozmnožovanie je potrebné im poskytnúť vhodné podmienky, vrátane hniezdnej búdky a dostatku stavebného materiálu (napr. seno, kokosové vlákno).
Samica znáša 4-6 vajec, na ktorých sedí približne 12-14 dní. Mláďatá sa liahnu slepé a bezmocné. Rodičia ich kŕmia vyvrhovanou potravou. Po 3-4 týždňoch mláďatá opúšťajú hniezdo a po ďalších 2-3 týždňoch sa stávajú samostatnými.
Úloha "pestúnky": Pestúnka japonská je cenená pre svoju ochotu starať sa o mláďatá iných druhov vtákov. V chovoch exotického vtáctva sa často využíva na odchov mláďat druhov, ktoré sú náročné na chov alebo majú problémy s odchovom vlastných mláďat. Pestúnka japonská sa o cudzie mláďatá stará s rovnakou starostlivosťou ako o vlastné, čo z nej robí neoceniteľného pomocníka chovateľov.
Hoci spev pestúnky japonskej nie je tak melódický a komplexný ako spev niektorých iných druhov vtákov, je príjemný a upokojujúci. Samec pestúnky japonskej spieva, aby prilákal samicu a obhájil svoje teritórium. Jeho spev pozostáva z krátkych, opakujúcich sa tónov a trylkov.
Používanie ukolébaviek v Japonsku je hlboko zakorenené v kultúre a tradícii. Ukolébavky, známe ako "komori uta" (子守唄), sú tradičné piesne, ktoré spievajú matky alebo pestúnky, aby uspali deti. Tieto piesne majú často jednoduché melódie a texty, ktoré rozprávajú príbehy o prírode, zvieratách alebo každodennom živote.
Hoci pestúnka japonská nemá priamy vplyv na tvorbu alebo šírenie japonských ukolébaviek, jej prítomnosť v japonských domácnostiach a jej pokojný spev môžu prispievať k celkovej atmosfére pokoja a harmónie, ktorá je pre uspávanie detí dôležitá. Je možné, že niektoré ukolébavky sú inšpirované zvukmi prírody, vrátane jemného štebotania vtákov, akým je aj pestúnka japonská.
V japonskej kultúre je príroda a zvieratá často vnímané ako symboly šťastia, prosperity a dlhovekosti. Vtáky, vrátane pestúnky japonskej, sú často zobrazované v tradičnom umení a literatúre. Ich prítomnosť v domácnostiach je považovaná za symbol harmónie a pokoja.
Vzhľadom na svoju ochotu starať sa o mláďatá iných druhov, pestúnka japonská môže byť vnímaná aj ako symbol materstva, starostlivosti a obetavosti. Tieto vlastnosti sú v japonskej kultúre vysoko cenené.
Pestúnka japonská je malý, ale významný vtáčik s bohatou históriou a zaujímavými vlastnosťami. Jej nenáročnosť, ochota starať sa o mláďatá iných druhov a príjemný spev z nej robia obľúbeného spoločníka chovateľov po celom svete. Hoci jej priamy vplyv na japonské ukolébavky a tradície je nepriamy, jej prítomnosť v japonských domácnostiach prispieva k celkovej atmosfére pokoja a harmónie, ktorá je pre uspávanie detí dôležitá.
tags: #Spev