Divadlo Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove je neodmysliteľnou súčasťou kultúrneho života mesta Prešov a celého východného Slovenska. Už od svojho vzniku v roku 1944 zohráva kľúčovú úlohu v rozvoji divadelného umenia v regióne, prinášajúc divákom širokú škálu inscenácií, od klasických drám až po moderné experimentálne predstavenia. Meno Jonáša Záborského, významného slovenského spisovateľa, nesie divadlo na počesť jeho prínosu k slovenskej kultúre a literatúre.

História a Vývoj Divadla

Začiatky divadla siahajú do obdobia Slovenského štátu, kedy bolo v Prešove založenéSlovenské divadlo v Prešove. Oficiálne bolo otvorené 30. januára 1944 slávnostnou premiérou hry Ferka UrbánkaŠkriatok. Už od svojich prvých krokov sa divadlo etablovalo ako profesionálna činoherná scéna. Je dôležité zdôrazniť, že myšlienka profesionálneho divadla v Prešove sa rodila už skôr, no až v búrlivých rokoch druhej svetovej vojny sa podarilo túto víziu pretaviť do reality. Prvé roky boli poznačené vojnovými udalosťami a povojnovou rekonštrukciou, no napriek tomu divadlo neustále rástlo a rozvíjalo sa.

Zaujímavým momentom v rannej histórii divadla je rýchle rozšírenie repertoáru o hudobné diela. Už v roku 1948, len štyri roky po založení, viedol tento trend k vzniku samostatného umeleckého súboru zameraného na hudobné divadlo. Tento krok svedčí o dynamickom vývoji divadla a jeho schopnosti reagovať na kultúrne potreby regiónu. V neskorších rokoch sa síce hudobná zložka osamostatnila, no činoherné divadlo si zachovalo dominantné postavenie a pokračovalo v budovaní svojej umeleckej identity.

Od svojho vzniku prešlo divadlo mnohými zmenami a transformáciami, no vždy si udržalo status jednej z najvýznamnejších divadelných inštitúcií na východnom Slovensku. V súčasnosti patrí Divadlo Jonáša Záborského do zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja, čo mu zabezpečuje stabilné financovanie a podporu pre jeho umeleckú činnosť.

Scény a Priestory Divadla

Divadlo Jonáša Záborského disponuje dvomi budovami -Historickou budovou aNovou budovou, v ktorých sa nachádzajú celkovo tri scény. Táto priestorová diverzita umožňuje divadlu uvádzať rôznorodý repertoár a zároveň poskytovať divákom komfortné prostredie pre sledovanie predstavení.

Historická budova, nachádzajúca sa na Námestí legionárov, je najstaršou divadelnou budovou v Prešove. Pôvodne slúžila ako Mestské divadlo a prešla rozsiahlou rekonštrukciou pred otvorením Slovenského divadla v roku 1944. Dodnes si zachovala svoj historický charakter a atmosféru, čím vytvára jedinečné prostredie pre divadelné zážitky. Hlavná scéna v Historickej budove je charakteristická svojou klasickou divadelnou architektúrou a ponúka tradičné hľadisko s balkónmi a lóžami. Práve tu sa odohrávajú najmä inscenácie klasických drám a rozsiahlejšie produkcie.

Nová budova, situovaná v blízkosti Historickej budovy, je modernejším divadelným komplexom. OkremMalej scény, ktorá ponúka komornejšie prostredie pre menšie inscenácie a experimentálne projekty, sa v Novej budove nachádza ajŠtúdio DJZ. Štúdio DJZ slúži predovšetkým pre alternatívne divadelné formy, workshopy, a rôzne kultúrne podujatia. Táto scéna je flexibilná a prispôsobivá, čo umožňuje tvorcom experimentovať s priestorom a formou divadelného predstavenia.

Rozdelenie scén do dvoch budov a troch priestorov umožňuje Divadlu Jonáša Záborského osloviť široké spektrum divákov a ponúknuť program, ktorý uspokojí rôzne divadelné vkusy. Od monumentálnych klasických inscenácií v Historickej budove, cez komornejšie predstavenia na Malej scéne, až po experimentálne projekty v Štúdiu DJZ, divadlo ponúka pestrú paletu divadelných zážitkov.

Repertoár a Umelecká Profilácia

Repertoár Divadla Jonáša Záborského je žánrovo veľmi pestrý a snaží sa reflektovať aktuálne spoločenské témy, ako aj prinášať nadčasové diela klasickej dramatickej literatúry. V dramaturgii divadla sa pravidelne objavujú inscenácie slovenských a svetových klasikov, moderné drámy, komédie, muzikály, ale aj inscenácie pre deti a mládež.

Dramaturgia divadla sa vyznačuje snahou ovyváženosť a rôznorodosť. Popri inscenáciách overených autorov a diel, ktoré tvoria základ divadelného kánonu, sa divadlo venuje aj uvádzaniu nových hier a podpore súčasnej slovenskej dramatiky. Táto otvorenosť voči novým trendom a snaha o dialóg so súčasným divadelným umením je dôležitou súčasťou umeleckej profilácie DJZ.

Divadlo sa tiež zameriava naoslovovanie rôznych diváckych skupín. Inscenácie pre deti a mládež tvoria dôležitú súčasť repertoáru, čím divadlo prispieva k výchove mladej generácie divákov a k rozvoju ich kultúrneho povedomia. Rovnako dôležité sú inscenácie pre dospelé publikum, ktoré sa často zaoberajú aktuálnymi spoločenskými problémami a podnecujú k zamysleniu a diskusii.

V repertoári divadla sa objavujú inscenácie rôznych žánrov, od klasických činoherných predstavení, cez muzikály a hudobné divadlo, až po experimentálne a multimediálne projekty. Táto žánrová pestrosť odzrkadľuje snahu divadla osloviť čo najširšie spektrum divákov a ponúknuť im bohatý a inšpiratívny divadelný program.

Konkrétne inscenácie, ktoré sa v divadle uvádzajú, sa menia v závislosti od sezóny. Pre aktuálny program je vždy najlepšie navštíviť oficiálnu webovú stránku divadla, kde sa nachádza kompletný prehľad predstavení, dátumov a časov predstavení, ako aj informácie o vstupenkách.

Význam Divadla pre Prešov a Región

Divadlo Jonáša Záborského má nezastupiteľný význam pre kultúrny život Prešova a celého východného Slovenska. Akojedna z dvoch najväčších divadelných inštitúcií v regióne, zohráva kľúčovú úlohu v rozvoji divadelného umenia a v kultúrnej osvete širokej verejnosti. Divadlo nie je len miestom pre sledovanie predstavení, ale ajživým kultúrnym centrom, ktoré prispieva k formovaniu kultúrnej identity regiónu.

DJZ je dôležitýmzamestnávateľom v oblasti kultúry v Prešove. Divadlo zamestnáva desiatky profesionálnych umelcov, technických pracovníkov a administratívnych zamestnancov, čím prispieva k ekonomickému rozvoju mesta a regiónu. Okrem toho divadlo spolupracuje s externými umelcami a tvorcami, čím vytvára priestor pre umeleckú výmenu a kreativitu.

Divadlo Jonáša Záborského je tiež dôležitýmvzdelávacím a výchovným inštitútom. Prostredníctvom svojich inscenácií pre deti a mládež, ako aj prostredníctvom rôznych vzdelávacích programov a workshopov, divadlo prispieva k rozvoju kultúrneho povedomia a umeleckého vkusu mladej generácie. Divadlo tiež organizuje besedy s tvorcami, divadelné dielne a iné sprievodné podujatia, ktoré prehlbujú divácky zážitok a podporujú aktívny dialóg s umením.

V neposlednom rade je Divadlo Jonáša Záborskéhoreprezentantom Prešova a Slovenska na domácej i medzinárodnej scéne. Divadlo sa pravidelne zúčastňuje divadelných festivalov a prehliadok, kde prezentuje svoju umeleckú tvorbu a získava ocenenia. Týmto spôsobom prispieva k šíreniu dobrého mena slovenského divadelného umenia v zahraničí a k posilňovaniu kultúrnej identity Slovenska.

Dostupnosť a Kontakt

Divadlo Jonáša Záborského je pre divákov ľahko dostupné. Nachádza sa v centre Prešova, v blízkosti hlavných dopravných uzlov a parkovísk.Adresa divadla je Námestie legionárov 6, 081 61 Prešov.

Pre informácie o programe, vstupenkách a iných otázkach je možné kontaktovať divadlo prostredníctvom telefónu alebo e-mailu.Spojovateľka divadla je dostupná na telefónnom čísle +421 51/777 57 77. Pokladnica DJZ sa nachádza na Hlavnej 48, 080 01 Prešov a je možné ju kontaktovať telefonicky na čísle 0907 769 902 alebo e-mailom na adrese pokladnicadjz.sk.

Pre aktuálne informácie o programe, predstaveniach a novinkách odporúčame sledovať oficiálnu webovú stránku Divadla Jonáša Záborského a ich profily na sociálnych sieťach. Divadlo sa aktívne angažuje v online priestore a pravidelne informuje divákov o svojich aktivitách a pripravovaných projektoch.

Divadlo Jonáša Záborského v Prešove je živá a dynamická kultúrna inštitúcia, ktorá neustále hľadá nové cesty k divákom a k rozvoju divadelného umenia na Slovensku. Jeho bohatá história, rozmanitý repertoár a aktívna umelecká činnosť ho radia medzi popredné divadlá na Slovensku a robia z neho dôležitý pilier kultúrneho života Prešova a celého regiónu.

tags: #Divadlo

Similar pages: