Kúpa použitej gitary môže byť vynikajúci spôsob, ako získať kvalitný nástroj za prijateľnejšiu cenu. Či už ste začiatočník, ktorý hľadá svoj prvý nástroj, alebo skúsený gitarista rozširujúci svoju zbierku, trh s použitými gitarami ponúka široký výber pre každého. Avšak, rovnako ako pri každej kúpe z druhej ruky, je dôležité vedieť, na čo sa zamerať a na čo si dať pozor, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam a investovali do nástroja, ktorý vám bude robiť radosť.

Prečo zvážiť kúpu použitej gitary?

Existuje niekoľko presvedčivých dôvodov, prečo sa rozhodnúť pre kúpu použitej gitary. V prvom rade je tocena. Použité gitary sú zvyčajne výrazne lacnejšie ako nové modely. Hodnota gitary, podobne ako auta, najviac klesá v prvých rokoch po kúpe. To znamená, že môžete získať nástroj v takmer novom stave za zlomok pôvodnej ceny. Táto úspora vám môže umožniť kúpiť si kvalitnejší nástroj, na ktorý by ste si pri kúpe nového možno nemohli dovoliť.

Ďalším benefitom jedostupnosť starších modelov, ktoré sa už nevyrábajú. Mnohé staršie gitary, najmä z 70. a 80. rokov, majú svoj jedinečný charakter a zvuk, ktorý je pre mnohých hudobníkov veľmi žiadaný. Kúpa použitej gitary je často jediný spôsob, ako sa k takýmto skvostom dostať. Navyše, staršie drevo, z ktorého sú tieto gitary vyrobené, môže byť už "vyzreté", čo niektorí gitaristi považujú za prínos pre zvuk nástroja.

V neposlednom rade, kúpa použitej gitary je ajekologickejšia voľba. Recykláciou a opätovným používaním nástrojov prispievate k znižovaniu spotreby zdrojov a produkcie odpadu.

Na čo sa zamerať pri výbere použitej gitary?

Pri výbere použitej gitary je kľúčové dôkladne skontrolovať jej stav. Tu je niekoľko oblastí, na ktoré by ste sa mali zamerať:

1. Krk gitary

Krk gitary je jednou z najdôležitejších častí nástroja. Skontrolujte, či je krkrovný. To môžete urobiť tak, že gitaru držíte v hrací polohe a pozriete sa pozdĺž krku od hlavy gitary smerom k telu. Krk by mal byť rovný, bez výrazných prehnutí alebo zakrivení. Mierne prehnutie krku je normálne a dokonca žiaduce, pretože umožňuje strunám voľne vibrovať. Príliš veľké prehnutie alebo zakrivenie však môže spôsobiť problémy s hrateľnosťou a intonáciou.

Ďalej skontrolujtepražce. Pražce by mali byť rovnomerne vysoké a nemali by byť príliš opotrebované. Opotrebované pražce môžu spôsobovať bzučanie strún a problémy s čistotou tónov. Ak sú pražce výrazne opotrebované, bude ich potrebné vymeniť, čo je ďalší náklad. Skontrolujte tiež, či pražce nie sú uvoľnené alebo vyčnievajú z hmatníka.

Zamerajte sa aj nahmatník. Hmatník by mal byť hladký a bez prasklín. Skontrolujte, či nie je príliš suchý, čo sa prejavuje praskaním dreva. Suchý hmatník môže byť náchylnejší na deformácie. V prípade potreby je možné hmatník ošetriť špeciálnym olejom na hmatníky.

2. Telo gitary

Prezrite si telo gitary zblízka. Hľadajtepraskliny, odreniny a iné poškodenia. Menšie kozmetické chyby, ako sú škrabance alebo drobné odreniny, zvyčajne nie sú problém, ale hlboké praskliny alebo rozsiahle poškodenia môžu ovplyvniť štrukturálnu integritu gitary a jej zvuk. Skontrolujte najmä oblasť okolo krku a pätky krku, kde sú spoje najviac namáhané.

Skontrolujte tiežlak. Lak by mal byť v dobrom stave a nemal by byť popraskaný alebo odlupujúci sa. Popraskaný lak môže naznačovať, že gitara bola vystavená extrémnym teplotným výkyvom alebo vlhkosti.

Ak ide oakustickú gitaru, skontrolujte ajrebrovanie (bracing) pod hornou doskou. Rebrovanie je vnútorná štruktúra, ktorá spevňuje hornú dosku a ovplyvňuje zvuk gitary. Poškodené rebrovanie môže negatívne ovplyvniť zvuk a stabilitu gitary. Túto kontrolu je náročnejšie vykonať, ale v prípade podozrenia na problém je vhodné nechať gitaru skontrolovať odborníkom.

3. Hardware

Hardware gitary zahŕňa ladiace mechaniky, kobylku, nultý pražec, snímače (pri elektrických gitarách) a ďalšie kovové súčasti. Skontrolujte, či sú všetkyladiace mechaniky funkčné a či gitara dobre drží ladenie. Zatočte každou ladiacou mechanikou a uistite sa, že sa otáčajú hladko a bez zadrhávania.

Kobylka by mala byť pevne uchytená a nemala by byť poškodená. Prielektrických gitarách skontrolujte, či je kobylka správne nastavená a či umožňuje nastavenie výšky strún (ak je to nastaviteľná kobylka).

Nultý pražec by mal byť v dobrom stave a struny by na ňom mali správne sedieť. Opotrebovaný nultý pražec môže spôsobovať bzučanie strún v prvej polohe.

Prielektrických gitarách skontrolujtesnímače. Zapojte gitaru do zosilňovača a vyskúšajte všetky snímače a prepínače. Uistite sa, že všetky fungujú správne a že zvuk je čistý a bez šumu (s prihliadnutím na typ snímačov a zosilňovač). Skontrolujte aj potenciometre hlasitosti a tónovej clony, či fungujú plynule a bez praskania.

Skontrolujte ajelektroniku elektrickej gitary. Ak je to možné, otvorte zadný kryt a prezrite si kabeláž. Hľadajte uvoľnené spoje alebo poškodené káble. Ak nemáte skúsenosti s elektronikou gitár, radšej to nechajte na odborníka.

4. Hrateľnosť a zvuk

Najdôležitejšie je, samozrejme,hrať na gitare. Vyskúšajte si gitaru v rôznych polohách a štýloch hry. Zistite, či sa vám gitara pohodlne drží a či sa na nej dobre hrá. Skontrolujteakciu strún, t.j. výšku strún nad hmatníkom. Príliš vysoká akcia strún sťažuje hru a môže byť nepríjemná pre prsty. Príliš nízka akcia strún môže spôsobovať bzučanie strún.

Počúvajtezvuk gitary. Zvuk by mal byť čistý, plný a rezonantný. Priakustických gitarách počúvajte, či zvuk nie je "hluchý" alebo "plechový". Prielektrických gitarách skúste rôzne nastavenia snímačov a tónovej clony a zistite, či zvuk zodpovedá vašim preferenciám.

Skontrolujteintonáciu gitary. Intonácia je schopnosť gitary hrať čisto v celej dĺžke hmatníka. Skontrolujte intonáciu tak, že zahráte tón na prázdnej strune a potom ten istý tón na 12. pražci. Tóny by mali byť v oktáve. Ak intonácia nie je správna, môže byť potrebné nastaviť kobylku alebo krk gitary.

Kde kúpiť použitú gitaru?

Použité gitary môžete kúpiť na rôznych miestach:

  • Bazáre s hudobnými nástrojmi: Špecializované bazáre s hudobnými nástrojmi sú ideálnym miestom, kde nájdete široký výber použitých gitár. Personál v takýchto bazároch zvyčajne má skúsenosti s hudobnými nástrojmi a môže vám poskytnúť odborné poradenstvo.
  • Online bazáre a inzertné portály: Internet je plný online bazárov a inzertných portálov, kde ľudia predávajú použité gitary. Výhodou je široký výber a často nižšie ceny. Nevýhodou je, že gitaru si nemôžete pred kúpou osobne vyskúšať. Ak kupujete gitaru online, vždy sa uistite, že predávajúci je dôveryhodný a že ponúka možnosť vrátenia tovaru v prípade nespokojnosti.
  • Súkromní predajcovia: Kúpa gitary priamo od súkromného predajcu môže byť výhodná, pretože často môžete dohodnúť lepšiu cenu. Nevýhodou je, že nemáte žiadnu záruku a musíte byť veľmi opatrní pri kontrole stavu gitary.
  • Pravidelné bazáre a burzy: Občas sa konajú aj bazáre a burzy zamerané na hudobné nástroje, kde môžete nájsť zaujímavé kúsky.
  • Známi a priatelia: Opýtajte sa známych a priateľov, či niekto nepredáva gitaru. Kúpa od známeho človeka môže byť bezpečnejšia a spoľahlivejšia.

Tipy pre úspešnú kúpu použitej gitary

  • Urobte si prieskum: Predtým, ako sa vyberiete na nákup, urobte si prieskum o typoch gitár, ktoré vás zaujímajú, a o ich bežných cenách na trhu s použitými nástrojmi. To vám pomôže lepšie sa orientovať a vyhnúť sa preplateniu.
  • Vezmite si so sebou skúseného gitaristu: Ak nie ste sami skúseným gitaristom, vezmite si so sebou niekoho, kto sa vyzná v gitarách. Skúsený gitarista vám môže pomôcť s kontrolou stavu gitary a s posúdením jej zvuku a hrateľnosti.
  • Nebuďte uponáhľaní: Dajte si čas na dôkladnú kontrolu gitary. Nechajte si dostatok času na hranie a skúšanie gitary. Neponáhľajte sa s rozhodnutím o kúpe.
  • Pýtajte sa otázky: Nebojte sa pýtať predajcu otázky o gitare. Zistite, aký je jej pôvod, ako dlho ju majiteľ používal, a či bola gitara opravovaná alebo upravovaná.
  • Skúste vyjednávať o cene: Pri kúpe použitej gitary je často možné vyjednávať o cene. Nebojte sa skúsiť ponúknuť nižšiu cenu, najmä ak gitara má nejaké kozmetické chyby alebo ak sú potrebné menšie opravy.
  • Overte si možnosť vrátenia: Ak kupujete gitaru online alebo z bazáru, overte si, či je možnosť vrátenia tovaru v prípade nespokojnosti.
  • Nezabudnite na príslušenstvo: Pri kúpe použitej gitary sa môžete dohodnúť s predajcom aj na príslušenstve, ako je puzdro, ladička, popruh alebo káble.

Záverom

Kúpa použitej gitary môže byť skvelou príležitosťou, ako získať kvalitný nástroj za rozumnú cenu. Dôležité je byť trpezlivý, dôkladný a vedieť, na čo sa zamerať. Dôkladnou kontrolou stavu gitary a dodržiavaním týchto tipov si môžete vybrať nástroj, ktorý vám bude prinášať radosť z hry po mnoho rokov.

tags: #Gitara

Similar pages: