FilmPrerušená pieseň, koprodukčný projekt Československa a Sovietskeho zväzu z roku 1960, predstavuje pozoruhodný pohľad na druhú svetovú vojnu. Režisérske duo Nikolaj Konstantinovič Sanišvili a František Žáček vytvorili dielo, ktoré sa vymyká bežným vojnovým filmom vďaka svojmu humanistickému posolstvu a zameraniu na vnútorný svet protagonistov. Hoci je film dnes možno menej známy, v čase svojho uvedenia zožal úspech a bol dokonca zaradený medzi desať najlepších sovietskych filmov roku 1960 podľa ankety časopisuSovetskij ekran.

Základné informácie o filme

  • Názov: Prerušená pieseň
  • Rok výroby: 1960
  • Krajina pôvodu: Československo, Sovietsky zväz (Gruzínska SSR)
  • Réžia: Nikolaj Konstantinovič Sanišvili, František Žáček
  • Hrajú: Július Pántik, Lia Eliava, Otar Koberidze, Veriko Andžaparidze, Dodo Čičinadze, Alexander Omiadze
  • Žáner: Vojnový, dráma
  • Dĺžka: 99 minút

Dej filmu: Medzi dvoma svetmi

Príbeh filmu sa sústreďuje na osudy Michala Zvaru (hrá Július Pántik), mladého slovenského učiteľa, ktorého život dramaticky zasiahne druhá svetová vojna. Zvara je nútený narukovať a bojovať na východnom fronte proti Sovietskemu zväzu. Sledujeme jeho vnútorný boj s realitou vojny, s ideológiami, ktoré sa navzájom vylučujú. Zlom nastáva, keď Zvara prebehne na sovietsku stranu. Tu sa začína jeho nová cesta, cesta hľadania vlastnej identity a zmyslu života v chaose vojny. Aktívne sa zapája do organizovania prechodu ďalších slovenských vojakov na stranu spojencov, čím riskuje svoj život pre ideály, v ktoré začína veriť.

Dejová línia sa nesústreďuje len na vojenské akcie, ale predovšetkým na psychologickú premenu hlavného hrdinu. Vidíme jeho pochybnosti, strach, ale aj rastúce odhodlanie a vieru v spravodlivosť. Film sa dotýka aj tém ako je priateľstvo, láska a obeta v extrémnych podmienkach vojny.

Obsadenie a herecké výkony

Herecké obsadenie filmu je silnou stránkou.Július Pántik v úlohe Michala Zvaru podáva presvedčivý výkon, ktorý zachytáva vnútornú komplexnosť postavy. Jeho herecký prejav je plný nuáns a divák mu uverí každú emóciu.Lia Eliava v úlohe sovietskej ženy, s ktorou sa Zvara spriatelí, prináša do filmu prvok nežnosti a ľudskosti. Výkony ďalších hercov, ako súOtar Koberidze,Veriko Andžaparidze aDodo Čičinadze, dotvárajú realistický obraz vojnového prostredia.

Výber hercov bol zrejme veľmi premyslený. Kombinácia slovenských a gruzínskych hercov pridáva filmu na autenticite a zároveň zdôrazňuje koprodukčný charakter projektu. Herci dokázali predať emócie aj napriek jazykovej bariére (vo filme sa hovorí slovensky, gruzínsky, rusky a česky, pričom dialógy nie sú prekladané).

Réžia a technické aspekty

Réžia Nikolaja Konstantinoviča Sanišviliho a Františka Žáčka je citlivá a zároveň dynamická. Režiséri dokázali vytvoriť pôsobivú atmosféru vojnového prostredia, pričom sa vyhýbali lacnému pátosu a klišé. Kamera zachytáva krásu slovenskej a gruzínskej prírody, ktorá kontrastuje s hrôzami vojny. Strih je dynamický a udržuje diváka v napätí. Hudba dotvára emotívny zážitok z filmu. Celkovo možno povedať, že technická stránka filmu je na vysokej úrovni a zodpovedá štandardom vtedajšej kinematografie.

Zaujímavosti o filme

  • Prerušená pieseň je koprodukčný film Československa a Sovietskeho zväzu (Gruzínska SSR).
  • Film bol v roku 1961 zaradený medzi desať najlepších sovietskych filmov roku 1960 v ankete časopisuSovetskij ekran.
  • Vo filme sa hovorí slovensky, gruzínsky, rusky a česky. Cudzojazyčné dialógy nie sú prekladané do slovenčiny (chýbajú podtitulky).
  • Film bol natočený v farebnom prevedení, čo bolo v roku 1960 pomerne neobvyklé.

Analýza a interpretácia

Prerušená pieseň je film, ktorý sa vymyká bežným vojnovým filmom svojím humanistickým posolstvom a zameraním na vnútorný svet protagonistov. Film neoslavuje vojnu, ale ukazuje jej hrôzy a dopad na ľudské životy. Hlavný hrdina, Michal Zvara, je postava, s ktorou sa divák môže ľahko stotožniť. Jeho vnútorný boj s realitou vojny, s ideológiami, ktoré sa navzájom vylučujú, je univerzálny a nadčasový. Film sa dotýka aj tém ako je priateľstvo, láska a obeta v extrémnych podmienkach vojny.

Film možno interpretovať ako kritiku vojny a totalitných režimov. Zvara, ktorý prebehne na sovietsku stranu, nie je vnímaný ako zradca, ale ako človek, ktorý hľadá spravodlivosť a pravdu. Film zdôrazňuje dôležitosť ľudskosti a súcitu aj v tých najťažších časoch.Prerušená pieseň je film, ktorý núti diváka k zamysleniu a kladie mu závažné otázky o zmysle života, o hodnote slobody a o cene mieru.

Vplyv a odkaz

HociPrerušená pieseň nie je dnes jedným z najznámejších slovenských filmov, v čase svojho uvedenia zožal úspech a mal pozitívny vplyv na divákov. Film bol oceňovaný pre svoje humanistické posolstvo a pre presvedčivé herecké výkony.Prerušená pieseň patrí medzi dôležité diela slovenskej kinematografie a zaslúži si, aby bol znovuobjavený a docenený. Film pripomína dôležité historické udalosti a núti nás k zamysleniu nad hodnotami, ktoré sú pre nás dôležité.

Dostupnosť filmu

Dostupnosť filmuPrerušená pieseň je v súčasnosti obmedzená. Film nie je bežne dostupný na DVD alebo Blu-ray diskoch. Je možné, že film sa občas objaví v televíznom vysielaní alebo na rôznych online platformách. Odporúčame sledovať program televízií a online videoték, ktoré sa zameriavajú na slovenskú a československú kinematografiu.

tags: #Piesen

Similar pages: