Divadlo Jonáša Záborského v Prešove je významnou kultúrnou inštitúciou s bohatou históriou a živým programom. Prešovčania, ale aj návštevníci mesta, majú možnosť pravidelne sa ponoriť do sveta divadelného umenia v jeho rôznorodých podobách. Aktuálny program divadla ponúka širokú škálu predstavení, od klasických drám až po moderné inscenácie, čím oslovuje rôzne divácke skupiny a preferencie.
Pre tých, ktorí plánujú návštevu, je praktické vedieť, že Divadlo Jonáša Záborského sa nachádza na Námestí legionárov 6 v Prešove. Pre kontakty a informácie je k dispozícii spojovateľka na čísle 421 51/777 57 77. Pokladnica divadla, kde si môžete zakúpiť vstupenky, sa nachádza na Hlavnej 48 v Prešove. Otváracie hodiny pokladnice sú od pondelka do piatka od 8:00 do 18:00. Okrem osobnej návštevy pokladnice je možné zakúpiť si vstupenky aj online prostredníctvom oficiálnej webovej stránky divadla, kde nájdete aj kompletný program a detailné informácie o jednotlivých predstaveniach.
Súčasný program Divadla Jonáša Záborského je pestrý a dynamický. Divadlo pravidelne uvádza nové inscenácie, ktoré reflektujú aktuálne spoločenské témy, ale zároveň nezabúda ani na klasické diela, ktoré sú stále aktuálne a oslovujú divákov svojou nadčasovosťou. V programe nájdeme činohru, ktorá tvorí základ repertoáru, ale aj hudobné predstavenia a iné formy divadelného umenia. Divadlo sa snaží oslovovať široké spektrum divákov, od tých najmladších až po seniorov, a preto v jeho programe nájdeme aj predstavenia pre deti a mládež, ako aj špeciálne projekty zamerané na rôzne cieľové skupiny.
Dnes Divadlo Jonáša Záborského pôsobí v dvoch budovách – v Historickej budove a v Novej budove. V týchto budovách divadlo prevádzkuje celkovo tri scény, ktoré umožňujú uvádzať predstavenia rôzneho charakteru a rozsahu. Historická budova, ktorá je architektonickým skvostom mesta Prešov, je miestom pre reprezentatívne a tradičné inscenácie. Nová budova ponúka moderné priestory pre experimentálnejšie a súčasné divadelné formy. Vďaka trom scénam má divadlo možnosť hrať paralelne viacero predstavení a ponúkať tak divákom bohatší a rozmanitejší program.
Divadlo Jonáša Záborského je profesionálnym činoherným divadlom, ktoré patrí do zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja. Je jedným z dvoch najväčších divadiel východného Slovenska a zohráva kľúčovú úlohu v kultúrnom živote regiónu. Jeho poslaním je nielen prinášať kvalitné divadelné umenie, ale aj rozvíjať kultúrne povedomie a podporovať dialóg v spoločnosti prostredníctvom divadelných predstavení a sprievodných podujatí. Divadlo sa aktívne zapája do rôznych kultúrnych projektov a festivalov, čím prispieva k propagácii Prešova a východného Slovenska na domácej i medzinárodnej scéne.
História divadelníctva v Prešove siaha hlboko do minulosti. Už v 17. storočí sa na pôde mesta hrali divadelné predstavenia, a to v rôznych jazykoch – latinčine, maďarčine, nemčine, slovenčine, ale aj v šarištine. Tieto rané divadelné aktivity boli prevažne ochotnícke a slúžili na pobavenie a obohatenie kultúrneho života mešťanov a študentov. Predstavenia sa konali v rôznych priestoroch, často improvizovane, a ich repertoár bol ovplyvnený dobovými trendmi a lokálnymi tradíciami.
Oficiálny dátum vzniku profesionálneho divadla v Prešove sa datuje do 30. januára 1944. V tento deň bolo slávnostne otvorené Slovenské divadlo v Prešove. Miestom prvého pôsobenia divadla sa stala zrenovovaná budova Mestského divadla, ktorá je dnes známa ako Historická budova Divadla Jonáša Záborského. Slávnostná premiéra sa niesla v znamení hry Ferka UrbánkaŠkriatok. Tento deň znamenal pre Prešov a celý región dôležitý míľnik v rozvoji kultúry a umenia. Vznik profesionálneho divadla bol vyvrcholením dlhoročného úsilia miestnych kultúrnych nadšencov a predstaviteľov mesta, ktorí si uvedomovali potrebu a význam divadelnej inštitúcie pre rozvoj spoločnosti.
Hoci Slovenské divadlo v Prešove začínalo ako činoherné, už krátko po svojom vzniku sa v jeho programe začali objavovať aj hudobné diela. Tento trend vyvrcholil v roku 1948, kedy vznikol samostatný umelecký súbor opery a operety. Týmto krokom sa divadlo stalo komplexnejšou umeleckou inštitúciou, ktorá ponúkala divákom široké spektrum divadelných žánrov. Rozšírenie repertoáru o hudobné diela bolo prirodzeným vývojom, ktorý reagoval na divácky záujem a umelecký potenciál divadelného súboru. Vznik opery a operety prispel k ďalšiemu rastu popularity divadla a upevnil jeho pozíciu v kultúrnom prostredí.
V histórii Divadla Jonáša Záborského sa udialo niekoľko významných zmien a reorganizácií. Jednou z nich bolo osamostatnenie pobočnej scény v Spišskej Novej Vsi 1. januára 1992, čím vzniklo Spišské divadlo. Toto osamostatnenie bolo logickým krokom, ktorý umožnil obom divadlám – prešovskému aj spišskému – rozvíjať sa samostatne a zamerať sa na svoje špecifické ciele a publikum. Spišské divadlo si odvtedy vybudovalo vlastnú identitu a stalo sa dôležitou kultúrnou inštitúciou v regióne Spiša.
Ďalšou významnou udalosťou v histórii prešovského divadla bolo zlúčenie s Divadlom Janka Borodáča v Košiciach 1. januára 1996. Týmto zlúčením vzniklo Východoslovenské divadlo, ktoré disponovalo až štyrmi umeleckými súbormi – činohrou, spevohrou, operou a baletom. Cieľom zlúčenia bolo vytvoriť silnú regionálnu divadelnú inštitúciu s rozsiahlym umeleckým zázemím a širokým repertoárom. Východoslovenské divadlo malo ambíciu stať sa významným centrom divadelného umenia na východnom Slovensku a konkurovať aj bratislavským divadlám. Projekt Východoslovenského divadla však napokon netrval dlho a divadlá sa opäť rozdelili, pričom Divadlo Jonáša Záborského sa vrátilo k svojmu pôvodnému názvu a samostatnému pôsobeniu.
Divadlo nesie meno významnej slovenskej osobnosti – Jonáša Záborského. Kto bol Jonáš Záborský a prečo práve on sa stal patrónom prešovského divadla? Jonáš Záborský (1812-1876) bol významný slovenský rímskokatolícky kňaz, spisovateľ, historik, publicista a redaktor. Narodil sa v Záborí a pôsobil v rôznych obciach na východnom Slovensku, vrátane Rankoviec neďaleko Prešova. Záborský bol jednou z najvýraznejších osobností slovenského národného hnutia v 19. storočí. Bol plodným autorom, ktorý sa venoval rôznym literárnym žánrom – písal poéziu, prózu, drámu, ale aj historické a publicistické diela. Jeho tvorba sa vyznačovala kritickým pohľadom na spoločnosť, satirickým tónom a národným povedomím. Medzi jeho najznámejšie diela patriaDvojitý život,Chruňo Chudobinec aFaustiáda.
Výber Jonáša Záborského za patróna divadla v Prešove nie je náhodný. Záborský bol nielen významnou kultúrnou osobnosťou s regionálnym prepojením na východné Slovensko, ale aj autorom divadelných hier. Jeho drámy, hoci nie sú dnes bežne uvádzané, svedčia o jeho záujme o divadelné umenie a jeho chápaní divadla ako nástroja spoločenskej kritiky a národného obrodenia. Pomenovaním divadla po Jonášovi Záborskom sa Prešov hlási k svojmu kultúrnemu dedičstvu a pripomína si významnú osobnosť, ktorá svojou tvorbou a činnosťou prispela k rozvoju slovenskej kultúry a národného povedomia.
Divadlo Jonáša Záborského v Prešove je dnes stabilnou a rešpektovanou kultúrnou inštitúciou, ktorá si vydobyla svoje miesto na divadelnej mape Slovenska. Jeho program je kvalitný a rozmanitý, oslovuje široké spektrum divákov a prispieva k rozvoju kultúrneho života v Prešove a celom východoslovenskom regióne. Divadlo nie je len miestom pre umelecké zážitky, ale aj priestorom pre dialóg, diskusiu a zamýšľanie sa nad aktuálnymi spoločenskými otázkami.
V budúcnosti Divadlo Jonáša Záborského nepochybne čakajú nové výzvy a príležitosti. V dynamickom kultúrnom prostredí sa bude musieť neustále rozvíjať a inovovať, aby si udržalo svoju pozíciu a oslovovalo nové generácie divákov. Dôležité bude nielen pokračovať v uvádzaní kvalitných inscenácií, ale aj rozvíjať sprievodné aktivity, vzdelávacie programy a projekty zamerané na rôzne cieľové skupiny. Divadlo má potenciál stať sa ešte významnejším kultúrnym centrom, ktoré bude nielen prinášať umelecké zážitky, ale aj aktívne formovať kultúrne povedomie a prispievať k rozvoju spoločnosti.
Prešovské divadlo si zaslúži pozornosť nielen pre svoju bohatú históriu a súčasný program, ale aj pre svoj potenciál a význam pre kultúru Slovenska. Je dôležité, aby sme si uvedomovali hodnotu takýchto inštitúcií a podporovali ich činnosť, pretože práve kultúra a umenie sú základnými piliermi zdravej a prosperujúcej spoločnosti.
Adresa divadla:
DIVADLO JONÁŠA ZÁBORSKÉHO
Námestie legionárov 6
081 61 Prešov
Spojovateľka: 421 51/777 57 77
Pokladnica DJZ:
Hlavná 48, 080 01 Prešov
tags: #Divadlo