Hudba Rakúska a Nemecka tvorí neoddeliteľnú súčasť európskej a svetovej kultúry. Obe krajiny sa môžu pochváliť bohatou a rozmanitou hudobnou históriou, ktorá sa tiahne stáročiami a zahŕňa nespočetné množstvo žánrov, štýlov a inovatívnych prístupov. Od klasickej hudby, ktorá definovala celé epochy, cez ľudovú hudbu s hlbokými koreňmi v tradíciách, až po súčasné trendy v popovej, rockovej a elektronickej hudbe, Rakúsko a Nemecko neustále prispievajú k vývoju hudobného umenia.
História hudby v Rakúsku a Nemecku je úzko spätá s vývojom klasickej hudby, ktorá dosiahla v týchto krajinách svoj vrchol. Začiatky možno hľadať už v stredoveku, s rozvojom cirkevnej hudby a vokálnej polyfónie. V období renesancie sa objavujú významné osobnosti a nové hudobné formy, ale skutočný rozkvet nastáva v baroku.
Baroková éra (približne 1600-1750) priniesla svetu mená akoJohann Sebastian Bach aGeorg Friedrich Händel. Hoci Händel sa narodil v Nemecku, veľkú časť svojej kariéry strávil v Anglicku, zatiaľ čo Bach pôsobil prevažne v nemeckých krajinách. Ich diela, od rozsiahlych orchestrálnych kompozícií a opier až po intímne komorné skladby, definovali barokový štýl a dodnes sú považované za vrcholné diela hudobnej histórie. Bachova majstrovská polyfónia a Händlova dramatická sila ovplyvnili generácie skladateľov.
Nasledujúce obdobie klasicizmu (približne 1750-1820) je neodmysliteľne spojené s Viedňou, ktorá sa stala epicentrom hudobného sveta. Viedeň bola domovom pre trojicu gigantov klasickej hudby:Joseph Haydn,Wolfgang Amadeus Mozart aLudwig van Beethoven. Haydn, často nazývaný "otcom symfónie" a "otcom sláčikového kvarteta", položil základy klasických foriem a štruktúr. Mozart, zázračné dieťa a geniálny skladateľ, obohatil hudbu o melodickú invenciu a dramatický cit, pričom exceloval vo všetkých žánroch, od opery po komornú hudbu. Beethoven, prekonávajúci klasické konvencie a predznamenávajúci romantizmus, priniesol do hudby hlboký emocionálny náboj a revolučnú silu.
Romantizmus (približne 1820-1900) priniesol ďalšiu vlnu významných rakúskych a nemeckých skladateľov.Franz Schubert, majster piesňovej tvorby a symfonickej hudby,Johannes Brahms, predstaviteľ klasického romantizmu,Robert Schumann, známy svojimi klavírnymi skladbami a piesňami, aRichard Wagner, revolučný operný skladateľ, ktorý posunul hranice hudobného divadla. Ich diela sa vyznačujú emocionálnou hĺbkou, bohatou harmóniou a rozšírenou inštrumentáciou.
Na prelome 19. a 20. storočia sa objavujú skladatelia akoGustav Mahler aRichard Strauss, ktorí reprezentujú neskorý romantizmus a prechod k modernizmu. Mahlerove rozsiahle symfónie s hlbokým filozofickým a emocionálnym obsahom a Straussove opery s bohatou orchestráciou a dramatickým napätím sú vrcholnými dielami tohto obdobia.
V 20. storočí sa nemecká a rakúska klasická hudba vyvíjala v rôznych smeroch, od expresionizmu a dodekafónieArnolda Schönberga a jeho žiakov (Alban Berg,Anton Webern) až po avantgardné experimentyKarlaheinza Stockhausena a ďalších. Títo skladatelia posúvali hranice tradičnej hudby a hľadali nové vyjadrovacie prostriedky.
Rakúsko a Nemecko dali svetu nielen skladateľov, ale aj nespočetné množstvo vynikajúcich interpretov klasickej hudby. Medzi najznámejších dirigentov patriaHerbert von Karajan,Karl Böhm,Wilhelm Furtwängler,Leonard Bernstein (hoci americký, ale úzko spojený s viedenskou filharmóniou),Nikolaus Harnoncourt a mnohí ďalší. Ich interpretácie klasických diel sa stali legendárnymi a ovplyvnili generácie hudobníkov.
Medzi významných inštrumentalistov patria klaviristi akoAlfred Brendel,Wilhelm Kempff,Claudio Arrau (čilský, ale pôsobiaci v Nemecku), huslisti akoAnne-Sophie Mutter,David Oistrach (ruský, ale často vystupujúci v Nemecku a Rakúsku), violončelisti akoHeinrich Schiff a speváci akoDietrich Fischer-Dieskau,Elisabeth Schwarzkopf aChrista Ludwig. Títo umelci svojím talentom a virtuozitou prispeli k šíreniu a popularizácii klasickej hudby po celom svete.
Okrem klasickej hudby majú Rakúsko a Nemecko bohaté tradície ľudovej hudby. V Rakúsku je to predovšetkýmAlpská ľudová hudba (Alpenländische Volksmusik), ktorá sa vyznačuje veselými melódiami, harmonikou, citarou a jodlovaním.Schuhplattler, tradičný alpský tanec, je tiež neoddeliteľnou súčasťou rakúskej kultúry. V Bavorsku a ďalších regiónoch Nemecka je populárnaBavorská ľudová hudba (Bayerische Volksmusik), ktorá zdieľa mnohé charakteristiky s rakúskou ľudovou hudbou.Volksmusik, ako sa ľudová hudba v Nemecku a Rakúsku všeobecne nazýva, je živá a stále populárna, najmä na festivaloch a tradičných podujatiach.
Ďalším dôležitým žánrom jeSchlager, populárna forma nemeckej a rakúskej populárnej hudby. Schlagerové piesne sú zvyčajne melodické, s jednoduchými textami a často s romantickou alebo sentimentálnou tematikou. Schlager je populárny medzi širokou verejnosťou a má dlhú históriu, siahajúcu až do 20. storočia. Významnými predstaviteľmi Schlageru sú napríkladUdo Jürgens,Helene Fischer,Andrea Berg a mnohí ďalší.
V 20. storočí sa v Rakúsku a Nemecku rozvinula aj popová a rocková hudobná scéna. V Rakúsku sa objavilAustropop, špecifický žáner rakúskej popovej hudby, ktorý kombinuje prvky popu, rocku a ľudovej hudby.Falco, s hitom "Rock Me Amadeus", sa stal medzinárodnou hviezdou Austropopu. Ďalšími významnými predstaviteľmi súRainhard Fendrich,Georg Danzer aWolfgang Ambros.
V Nemecku sa v 70. rokoch objavilaKrautrock (alebo kosmische Musik), experimentálna forma rockovej hudby, ktorá ovplyvnila vývoj elektronickej hudby a post-punku. Kapely akoKraftwerk,Can,Neu! aTangerine Dream boli priekopníkmi elektronickej hudby a ich inovatívne zvukové experimenty mali globálny vplyv. V 80. rokoch sa v Nemecku rozvinulaNeue Deutsche Welle (NDW), žáner new wave s nemeckými textami, ktorý bol populárny najmä v Nemecku a Rakúsku. Významnými predstaviteľmi NDW súNena,Falco (opäť),Ideal aExtrabreit.
V 90. rokoch sa v Nemecku objavujeRammstein, industriálna metalová kapela, ktorá sa stala medzinárodne úspešnou vďaka svojmu kontroverznému imidžu a energickej hudbe. Ďalšími úspešnými nemeckými rockovými a metalovými kapelami súDie Toten Hosen,Die Ärzte aScorpions (hoci Scorpions vznikli už v 60. rokoch).
Súčasná hudobná scéna v Rakúsku a Nemecku je mimoriadne rozmanitá a dynamická. V klasickej hudbe pokračuje tradícia kvalitného vzdelávania a interpretácie, s mnohými renomovanými orchestrami, opernými domami a festivalmi. Súčasní skladatelia sa venujú rôznym štýlom, od tradičných foriem po experimentálnu hudbu.
V popovej a rockovej hudbe je scéna veľmi živá a pestrá. V Nemecku dominujenemecký pop arock s umelcami akoAnnenMayKantereit,Kraftklub,Casper aMarteria.Nemecký hip-hop arap sú tiež veľmi populárne, s umelcami akoCro,Sido,Bushido aKollegah. V Rakúsku pokračuje tradícia Austropopu, ale objavujú sa aj nové žánre a štýly, s umelcami akoBilderbuch,Wanda aSeiler und Speer.
Elektronická hudba má v Nemecku a Rakúsku silnú základňu, s bohatou klubovou scénou a mnohými festivalmi elektronickej hudby.Techno,house,trance a ďalšie žánre elektronickej hudby sú veľmi populárne, s mnohými DJmi a producentmi, ktorí sú uznávaní po celom svete. Berlín je považovaný za jedno z hlavných centier elektronickej hudby na svete.
Jazzová scéna je tiež aktívna, s mnohými jazzovými klubmi a festivalmi v oboch krajinách. Nemeckí a rakúski jazzoví hudobníci sú známi svojou kreativitou a inováciou.
Rakúska a nemecká hudba mali a majú obrovský vplyv na svetovú hudobnú kultúru. Klasická hudba z Rakúska a Nemecka je považovaná za základný kameň západnej hudby a diela Bacha, Mozarta, Beethovena a ďalších sú súčasťou svetového kultúrneho dedičstva. Nemecká a rakúska hudobná tradícia formovala vývoj hudby v mnohých krajinách a inšpirovala generácie skladateľov a hudobníkov.
V 20. storočí prispeli nemecké a rakúske kapely a umelci k vývoju popovej, rockovej a elektronickej hudby. Krautrock, Neue Deutsche Welle, Austropop a nemecký techno mali významný vplyv na globálnu hudobnú scénu. Aj v súčasnosti sú nemeckí a rakúski umelci aktívni a úspešní v rôznych žánroch a štýloch, čím pokračujú v bohatej hudobnej tradícii svojich krajín.
tags: #Hudba