Rezofonická gitara, často označovaná aj ako "Dobro" (hoci Dobro je registrovaná značka), je jedinečný strunový nástroj, ktorý sa odlišuje od tradičných akustických gitár svojím systémom zosilnenia zvuku. Namiesto spoliehania sa výlučne na drevenú rezonančnú dosku, používa jeden alebo viac kovových rezonátorov (kužeľov), ktoré zosilňujú a menia zvuk strún, čím vytvárajú charakteristický kovový, zvonivý tón.
Hoci sa rezofonické gitary preslávili najmä v Spojených štátoch, ich príbeh má aj zaujímavé prepojenie s českou, respektíve československou históriou. Tento článok sa zameriava na históriu rezofonickej gitary s dôrazom na prípadné väzby na české územia, výrobcov a špecifický zvuk, ktorý tento nástroj ponúka.
História rezofonickej gitary sa začala písať v 20. rokoch 20. storočia v Spojených štátoch amerických. Kľúčovou postavou je John Dopyera, slovenský prisťahovalec do USA. Dopyera, pôvodom z Dolnej Krupej, bol zručný husliar a vynálezca, ktorý sa zaoberal problémom nedostatočnej hlasitosti gitár v orchestroch a tanečných kapelách tej doby. Elektronické zosilňovače ešte neboli bežne dostupné, a tak sa Dopyera zameral na mechanické zosilnenie zvuku.
Jeho prvý pokus spočíval v použití kovových rezonátorov v husliach, ale neskôr sa zameral na gitaru. V roku 1927 si nechal patentovať gitaru s tromi hliníkovými rezonátormi umiestnenými pod kobylkou. Tento nástroj, známy ako "tri-cone" gitara, bol oveľa hlasnejší ako bežné akustické gitary a mal charakteristický, jasný a zvonivý zvuk.
Dopyera a jeho bratia založili spoločnosť National String Instrument Corporation na výrobu a predaj týchto gitár. Neskôr, po nezhodách s vedením spoločnosti, John Dopyera opustil National a založil novú spoločnosť s názvom Dobro Manufacturing Corporation. Názov "Dobro" bol skratkou pre "Dopyera Brothers" a zároveň slovom znamenajúcim "dobrý" v slovenčine a iných slovanských jazykoch, čo bolo marketingovo výhodné.
Dobro gitary sa líšili od National gitár. Namiesto troch malých rezonátorov, Dobro gitary používali jeden veľký rezonátor s pavúkovou kobylkou (spider bridge), ktorá rozdeľovala vibrácie strún na okraj rezonátora. Tento dizajn produkoval iný tón – teplejší, plnší a s dlhším dozvukom, ktorý sa hodil najmä pre country a bluegrass hudbu.
Hoci sa rezofonická gitara vyvinula a preslávila v USA, je dôležité zdôrazniť slovenský pôvod jej vynálezcu, Johna Dopyeru. Jeho pôvod a kultúrne dedičstvo nepochybne ovplyvnili jeho prístup k remeslu a inovatívnemu mysleniu. Fakt, že si zvolil názov "Dobro" pre svoju spoločnosť, je jasným dôkazom jeho spojenia s rodnou krajinou.
Je ťažké priamo preukázať, že by existovali priame väzby na výrobu rezofonických gitár v Čechách (alebo Československu) v raných dobách ich existencie. Väčšina produkcie bola sústredená v USA. Avšak, existuje možnosť, že niektorí českí remeselníci a hudobníci boli inšpirovaní Dopyerovým vynálezom a experimentovali s podobnými konštrukciami. Dôkaz o tom je však ťažké nájsť v historických záznamoch.
Počas rokov sa objavilo mnoho výrobcov rezofonických gitár, pričom niektorí z nich sa špecializujú na repliky historických modelov, zatiaľ čo iní prichádzajú s inovatívnymi dizajnmi.
V súčasnosti existujú aj menší výrobcovia a lutnieri v Českej republike a na Slovensku, ktorí sa zaoberajú výrobou rezofonických gitár. Často ide o ručnú výrobu s dôrazom na kvalitu materiálov a precíznosť spracovania. Títo výrobcovia sa často zameriavajú na repliky historických modelov alebo na výrobu gitár podľa špecifických požiadaviek zákazníka. Ich práca prispieva k udržiavaniu a rozvoju tradície rezofonických gitár v regióne.
Zvuk rezofonickej gitary je jedinečný a ľahko rozpoznateľný. Je ovplyvnený mnohými faktormi, vrátane typu rezonátora, materiálu tela gitary (drevo, kov), typu kobylky a strún.
Tri-cone gitary majú zvyčajne jasnejší, zvonivejší a rezonantnejší zvuk, ktorý sa hodí pre blues, jazz a havajskú hudbu.
Single-cone gitary s pavúkovou kobylkou majú teplejší, plnší a s dlhším dozvukom, ktorý sa hodí pre country, bluegrass, gospel a slide gitaru.
Kovové telo gitary zvyčajne produkuje jasnejší a rezonantnejší zvuk ako telo z dreva.
Rezofonické gitary sa často používajú v otvorených ladeniach (open tunings), ktoré umožňujú jednoduchšie hranie slide gitarou. Hráči často používajú slide (oceľový alebo sklenený valček) na hranie glissandov a vibrát na strunách, čo vytvára charakteristický "kvílivý" zvuk, ktorý je typický pre blues a country hudbu.
Rezofonická gitara si našla svoje miesto v rôznych hudobných žánroch, pričom najvýraznejšie sa presadila v:
Medzi známych hudobníkov, ktorí hrali na rezofonické gitary, patria napríklad: Blind Willie McTell, Son House, Bukka White, Jerry Douglas, Josh Graves, Mike Auldridge, David Lindley, Mark Knopfler a mnohí ďalší.
Rezofonická gitara je fascinujúci nástroj s bohatou históriou a jedinečným zvukom. Hoci sa vyvinula v Spojených štátoch, jej spojenie so slovenským vynálezcom Johnom Dopyerom jej pridáva zaujímavý stredoeurópsky rozmer. Od svojho vzniku si rezofonická gitara našla svoje miesto v rôznych hudobných žánroch a naďalej inšpiruje hudobníkov po celom svete. Či už ide o klasické blues, country alebo experimentálnu hudbu, zvuk rezofonickej gitary je vždy rozpoznateľný a nezameniteľný.
tags: #Gitara