Slovenské národné divadlo (SND) je popredná kultúrna inštitúcia na Slovensku. Jeho história je úzko spätá s formovaním slovenského národa a rozvojom dramatického, operného a baletného umenia. Tento článok sa zameriava na históriu budovy SND a na súčasné prehliadky, ktoré umožňujú verejnosti nahliadnuť do jej útrob.
História divadelníctva v Bratislave siaha oveľa hlbšie ako vznik samotného SND. Už v 18. storočí, konkrétne v roku 1776, dal gróf Juraj postaviť mestské divadlo. Táto budova, ktorá predchádzala súčasnej historickej budove SND, zohrala dôležitú úlohu v kultúrnom živote mesta. Poskytovala priestor pre rôzne divadelné predstavenia, vrátane operných produkcií, a prispela k rozvoju divadelnej kultúry v Bratislave.
Mestské divadlo slúžilo bratislavskej verejnosti viac ako sto rokov. Počas tohto obdobia prešlo rôznymi úpravami a rekonštrukciami, aby vyhovovalo meniacim sa požiadavkám divadelnej prevádzky. Vzhľadom na rastúci význam mesta a zvyšujúce sa nároky na reprezentatívne kultúrne priestory sa však v 80. rokoch 19. storočia rozhodlo o výstavbe novej, modernejšej budovy.
V rokoch 1884-1886 bola postavená nová budova Mestského divadla v neorenesančnom štýle. Architektmi boli viedenskí architekti Fellner a Helmer, ktorí sa špecializovali na stavbu divadiel v celej strednej Európe. Ich dielom sú aj divadlá v iných mestách, ako napríklad v Prahe, Budapešti a Záhrebe. Nová budova Mestského divadla bola moderná a priestranná, s kvalitnou akustikou a technickým vybavením, čo umožnilo produkciu náročnejších divadelných predstavení.
Neorenesančný štýl budovy je charakteristický svojou symetriou, klasickými prvkami a bohatou výzdobou. Fasáda budovy je zdobená reliéfmi, sochami a ornamentmi. Interiér divadla je rovnako impozantný, s luxusnými lustrami, štukatúrami a maľbami. Hlavná sála divadla má kapacitu niekoľko sto divákov a je vybavená modernou divadelnou technikou.
Po vzniku prvej Československej republiky v roku 1918 sa začali formovať slovenské kultúrne inštitúcie. V roku 1920 začalo svoju činnosť Slovenské národné divadlo v budove Mestského divadla. Prvou inscenáciou bola Smetanova opera Hubička, ktorá sa hrala v slovenčine. Tento moment bol kľúčový pre rozvoj slovenského divadelníctva a kultúry. V rokoch 1921-1922 sa hralo po slovensky a po...
SND sa stalo centrom slovenského divadelného, operného a baletného umenia. Divadlo uvádzalo diela slovenských aj svetových autorov a významne prispelo k rozvoju slovenskej dramatickej tvorby. SND tiež vychovalo generácie slovenských hercov, spevákov, tanečníkov a režisérov.
Historická budova SND na Hviezdoslavovom námestí je dodnes jednou zo sťažňových budov divadla. Pravidelne sa tu konajú operné, baletné a činoherné predstavenia. Budova je národnou kultúrnou pamiatkou a je súčasťou kultúrneho dedičstva Slovenska.
Počas svojej existencie prešla budova SND niekoľkými rekonštrukciami a modernizáciami. Cieľom týchto úprav bolo zachovať historickú hodnotu budovy a zároveň ju prispôsobiť moderným požiadavkám divadelnej prevádzky. Zrekonštruovali sa technické zariadenia, akustika a osvetlenie.
Od októbra 2023 sa konajú pravidelné víkendové prehliadky historickej budovy SND pre verejnosť. Tieto prehliadky umožňujú návštevníkom nahliadnuť do zákulisia divadla a dozvedieť sa viac o jeho histórii a architektúre. Prehliadky sú sprevádzané odborným výkladom, ktorý poskytuje informácie o histórii divadla, jeho architektúre a význame pre slovenskú kultúru.
V rámci prehliadky sa návštevníci dozvedia základné fakty o histórii divadla, jeho úlohe v dobovom Prešporku a súčasnej Bratislave. Oboznámia sa s premenami, ktorými divadelná budova prešla za vyše sto rokov. Uvidia priestory, ktoré bežne nie sú prístupné verejnosti, ako napríklad javiskové zázemie, kostymérne a skúšobne.
Prehliadky sa konajú raz do mesiaca, zvyčajne v sobotu, dvakrát denne – dopoludnia a vo večerných hodinách. Vstupenky na prehliadky je možné zakúpiť online alebo v pokladni divadla. Dĺžka prehliadky je približne 60-90 minút. Odporúča sa rezervovať si vstupenky vopred, pretože záujem o prehliadky je veľký.
Okrem historickej budovy má SND aj novú budovu, ktorá bola otvorená v roku 2007. Nová budova sa nachádza na Pribinovej ulici a je moderným divadelným komplexom. V novej budove sa nachádzajú tri sály: Opera, Činohra a Štúdio. Nová budova SND umožňuje produkciu náročnejších a rozsiahlejších divadelných predstavení. Spolu s historickou budovou tak SND disponuje dvoma kvalitnými divadelnými priestormi, ktoré slúžia slovenskej kultúre.