Ian Gillan, meno, ktoré rezonuje v ušiach rockových fanúšikov po celom svete, je neodmysliteľne spojené s legendárnou britskou kapelou Deep Purple. Jeho charakteristický, silný a zároveň melodický hlas sa stal jedným z poznávacích znakov tohto hudobného giganta a výrazne prispel k ich celosvetovému úspechu. Táto stránka sa ponorí do Gillanovej pozoruhodnej kariéry, skúma jeho hudobné začiatky, príchod do Deep Purple, vrcholné obdobie s kapelou, sólovú dráhu a vplyv, ktorý zanechal na rockovú hudbu.
Ian Gillan sa narodil 19. augusta 1945 v Hounslow, Middlesex, Anglicko. Jeho hudobné záujmy sa prejavili už v mladom veku, pričom bol ovplyvnený raným rock and rollom, predovšetkým Elvisom Presleym. V 60. rokoch začal spievať v rôznych lokálnych kapelách, kde si postupne formoval svoj spevácky štýl a získaval cenné skúsenosti.
Pred príchodom do Deep Purple pôsobil Gillan v kapele Episode Six. Táto kapela, hoci nedosiahla celosvetový úspech, mu poskytla dôležitú platformu na zdokonaľovanie svojho talentu a experimentovanie s rôznymi hudobnými štýlmi. V Episode Six sa stretol aj s basgitaristom Rogerom Gloverom, s ktorým neskôr vytvoril silné hudobné partnerstvo v Deep Purple. Ich spolupráca sa ukázala ako kľúčová pre budúci zvuk kapely.
V roku 1969 nastal pre Gillana zlomový moment. Deep Purple, po odchode pôvodného speváka Roda Evansa a basgitaristu Nicka Simpera, hľadali nových členov. Jon Lord a Ritchie Blackmore, kľúčové postavy Deep Purple, boli nespokojní s doterajším smerovaním kapely a chceli posunúť ich hudbu k tvrdšiemu a energickejšiemu zvuku. Underwood, manažér Deep Purple, navrhol Gillana a Glovera. Tým sa vlastne rozpadla kapela Episode Six. Nová zostava Deep Purple, známa ako Mark II, sa ukázala ako najúspešnejšia v histórii kapely. Gillanov príchod priniesol do Deep Purple nielen silný a výrazný hlas, ale aj charizmatickú pódiovú prítomnosť a schopnosť písať texty.
Éra Mark II je považovaná za zlatú éru Deep Purple. Kapela v tomto období vytvorila albumy, ktoré sa stali ikonickými v histórii rockovej hudby. Medzi ne patriaIn Rock (1970),Fireball (1971),Machine Head (1972) aWho Do We Think We Are (1973). Tieto albumy definovali hard rockový zvuk a obsahujú hity ako "Speed King", "Fireball", "Smoke on the Water", "Highway Star" a "Woman from Tokyo". Gillanov hlas bol neodmysliteľnou súčasťou týchto skladieb, pričom jeho vokálny rozsah a energia dodávali skladbám charakteristický punc. Jeho schopnosť improvizovať a vytvárať vokálne linky počas živých vystúpení bola legendárna.
AlbumMachine Head, nahrávaný vo Švajčiarsku, je považovaný za vrcholné dielo Deep Purple éry Mark II. Skladba "Smoke on the Water", inšpirovaná skutočnou udalosťou – požiarom kasína v Montreux počas vystúpenia Franka Zappu, sa stala jednou z najznámejších rockových skladieb všetkých čias. Gillanov text, ktorý opisuje túto udalosť, prispel k jej legendárnemu statusu.
Napriek obrovskému úspechu a popularite, vzťahy v kapele sa začali komplikovať. Najmä napätie medzi Gillanom a gitaristom Ritchiem Blackmorom narastalo. Rozdiely v hudobných názoroch a osobnostné konflikty viedli k Gillanovému odchodu z Deep Purple v roku 1973.
Po odchode z Deep Purple sa Gillan stiahol zo sveta hudby a pokúšal sa podnikať, no neúspešne. V roku 1975 založil Ian Gillan Band, s ktorým sa pokúsil o fúziu rocku, jazzu a funku. Táto formácia vydala niekoľko albumov, no nedosiahla komerčný úspech Deep Purple.
V roku 1983 Gillan prekvapil fanúšikov, keď sa pripojil k legendárnej heavy metalovej kapele Black Sabbath. S Black Sabbath nahral albumBorn Again. Gillanov štýl sa ukázal ako odlišný od tradičného zvuku Black Sabbath, čo vyvolalo zmiešané reakcie fanúšikov. Po krátkom pôsobení v Black Sabbath sa Gillan rozhodol opustiť kapelu a vrátiť sa k svojej sólovej kariére.
V roku 1984 došlo k prekvapivému, no vítanému návratu Gillana do Deep Purple. Zostava Mark II sa opäť spojila a kapela vydala albumPerfect Strangers, ktorý zaznamenal obrovský úspech. Následovali ďalšie albumy a turné, ktoré potvrdili status Deep Purple ako jednej z najvýznamnejších rockových kapiel všetkých čias.
Aj napriek občasným zmenám v zostave, Gillan zostal verný Deep Purple a pokračuje s kapelou v nahrávaní albumov a koncertovaní po celom svete. Jeho hlas, hoci s pribúdajúcim vekom prešiel zmenami, si stále zachováva svoju charakteristickú silu a výraz. Gillan je známy svojou energiou na pódiu a schopnosťou komunikovať s publikom.
Okrem pôsobenia v Deep Purple a Black Sabbath sa Gillan venoval aj sólovej kariére. Vydal niekoľko sólových albumov, ktoré prezentujú jeho hudobné záujmy a experimentovanie s rôznymi žánrami. Medzi ne patria rockové albumy, ale aj projekty s klasickou hudbou a jazzom.
Gillan sa tiež podieľal na rôznych projektoch s inými hudobníkmi. Spolupracoval s Lucianom Pavarottim na charitatívnom projekte a vystupoval s rôznymi orchestrami. Jeho hudobná všestrannosť a otvorenosť novým výzvam ho robia rešpektovanou osobnosťou v hudobnom svete.
Ian Gillan je považovaný za jedného z najvýznamnejších rockových spevákov všetkých čias. Jeho hlasový štýl a pódiová prítomnosť ovplyvnili generácie spevákov. Jeho práca s Deep Purple definovala hard rockový zvuk a prispela k popularizácii tohto žánru. Skladby ako "Smoke on the Water", "Highway Star" a "Child in Time" sa stali ikonickými a stále znejú v rádiách a na koncertoch po celom svete.
Gillanov odkaz spočíva nielen v jeho hudobných nahrávkach, ale aj v jeho vplyve na iných hudobníkov a v jeho oddanosti hudbe. Jeho kariéra, ktorá trvá už viac ako päť desaťročí, je dôkazom jeho talentu, pracovitosti a vášne pre hudbu. Ian Gillan zostáva aktívny a naďalej inšpiruje fanúšikov po celom svete. Jeho miesto v histórii rockovej hudby je neotrasiteľné.
Jeho schopnosť improvizovať a vytvárať vokálne linky počas živých vystúpení bola legendárna. Gillan už nemusí dosahovať najvyššie tóny, ale stále sa snaží spomínať na staré časy.