Divadelná scéna v Spišskej Novej Vsi má bohatú a spletitú históriu, ktorá sa prelína s dejinami profesionálneho divadelníctva na východnom Slovensku. Hoci dnes už budova, ktorá kedysi niesla meno Jonáša Záborského, neplní svoju pôvodnú funkciu, jej príbeh je dôležitou súčasťou kultúrneho dedičstva mesta.
História divadelnej činnosti v Spišskej Novej Vsi siaha hlboko do minulosti, kedy sa v meste realizovali rôzne ochotnícke predstavenia a kočovné divadelné spoločnosti tu nachádzali svoje publikum. Avšak, vznik profesionálnej divadelnej scény je spojený až s druhou polovicou 20. storočia.
Kľúčovým momentom pre vznik profesionálneho divadla v Spišskej Novej Vsi bolo rozhodnutie Ministerstva kultúry SSR v roku 1979 o zriadeníSúboru pre deti a mládež ako pobočky Divadla Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove. Toto rozhodnutie dalo základ pre systematickú divadelnú činnosť v meste. Organizačne bol súbor začlenený pod prešovské DJZ a jeho hlavným cieľom bola tvorba pre mladého diváka – deti a mládež. Tým sa vyplnila medzera v kultúrnej ponuke regiónu a umožnilo sa prístup divadlu aj najmladšej generácii.
Oficiálne vznikolSúbor pre deti a mládež ako pobočná scéna DJZ dňa 1. januára 1980. Tento dátum sa považuje za začiatok profesionálnej divadelnej činnosti v Spišskej Novej Vsi. Súbor sa spočiatku zameriaval výlučne na tvorbu inscenácií pre detského a mládežníckeho diváka. Jeho repertoár bol prispôsobený veku a záujmom cieľovej skupiny, čím sa snažil vychovávať novú generáciu divadelných divákov.
Dôležitým medzníkom v histórii divadla bol 1. január 1992. V tento deň sa divadlo osamostatnilo od Divadla Jonáša Záborského v Prešove a prijalo nový názov –Spišské divadlo. Toto osamostatnenie znamenalo pre divadlo väčšiu autonómiu a možnosť formovať si vlastnú umeleckú identitu. Zároveň sa divadlo začalo postupne pretransformovávať na repertoárové divadlo mestského typu, ktoré sa snažilo osloviť širšie publikum.
Pre lepšie pochopenie kontextu je dôležité spomenúť aj Divadlo Jonáša Záborského v Prešove, ktoré zohralo kľúčovú úlohu pri vzniku a rozvoji divadelníctva v Spišskej Novej Vsi. DJZ je profesionálne činoherné divadlo, ktoré vzniklo v roku 1944 ako Slovenské divadlo v Prešove. Patrí medzi dve najväčšie divadlá na východnom Slovensku. Jeho dlhá história a umelecká úroveň z neho robia významnú kultúrnu inštitúciu v regióne. V súčasnosti pôsobí v Historickej budove a v Novej budove, dokopy na troch scénach.
V roku 1996 došlo k zlúčeniu Divadla Jonáša Záborského v Prešove a Divadla Janka Borodáča v Košiciach, čím vznikloVýchodoslovenské divadlo. Toto divadlo malo celkovo až štyri súbory: činoherný, operný, operetný a baletný. Toto zlúčenie však nemalo dlhé trvanie.
Po osamostatnení a premenovaní na Spišské divadlo sa inštitúcia snažila rozvíjať a upevňovať svoju pozíciu na kultúrnej mape Slovenska. Postupne rozširovala svoj repertoár a snažila sa osloviť rôzne divácke skupiny. Divadlo sa zameriavalo nielen na inscenácie pre deti a mládež, ale aj na hry pre dospelých, čím sa snažilo stať sa plnohodnotným mestským divadlom.
Repertoár Spišského divadla bol pestrý a odrážal snahu divadla osloviť široké spektrum divákov. Okrem inscenácií pre deti a mládež, ktoré boli stále dôležitou súčasťou repertoáru, divadlo uvádzalo aj klasické a moderné hry pre dospelých. Dramaturgia sa snažila reflektovať aktuálne spoločenské témy a prinášať divákom kvalitné umelecké zážitky.
Významnou udalosťou v histórii divadla bola výstava "Rozohrané v čase", ktorá sa venovala dejinám slovenského profesionálneho divadla v Spišskej Novej Vsi. Táto výstava bola druhou časťou triptychu, ktorý mapoval vývoj divadelníctva v meste. Sústredila sa na obdobie rokov 1980 – 1991, keď bolo divadlo organizačnou a umeleckou súčasťou Divadla Jonáša Záborského v Prešove.
V súčasnosti budova bývalého Divadla Jonáša Záborského (neskôr Spišského divadla) už neslúži svojmu pôvodnému účelu. Avšak, snahy o oživenie divadelnej činnosti v meste stále pretrvávajú. Rôzne kultúrne inštitúcie a občianske združenia sa snažia organizovať divadelné predstavenia a podujatia, ktoré by nadviazali na bohatú divadelnú tradíciu mesta. Ide o zložité hľadanie novej cesty, ktorá by zosúladila historické dedičstvo s aktuálnymi potrebami a možnosťami.
Budúcnosť divadelnej scény v Spišskej Novej Vsi je otvorená. Je potrebné nájsť nové formy a spôsoby, ako osloviť súčasného diváka a priniesť mu kvalitné a relevantné divadelné zážitky. Dôležitá je spolupráca medzi rôznymi aktérmi – mestom, kultúrnymi inštitúciami, umelcami a občianskymi združeniami. Len spoločnými silami je možné oživiť divadelnú tradíciu mesta a vytvoriť živú a prosperujúcu divadelnú scénu.
História bývalého Divadla Jonáša Záborského v Spišskej Novej Vsi je príbehom o vzniku, rozvoji a transformácii divadelnej scény v malom meste. Je to príbeh o snahe priniesť divadlo bližšie k ľuďom a vychovávať novú generáciu divákov. Hoci budova už neslúži svojmu pôvodnému účelu, spomienka na ňu a na všetkých, ktorí sa podieľali na jej tvorbe, zostáva živá. Budúcnosť ukáže, či sa podarí nadviazať na túto bohatú tradíciu a oživiť divadelnú scénu v Spišskej Novej Vsi.
tags: #Divadlo