Štátne divadlo Košice (ŠDKE) sa v novej sezóne rozhodlo otvoriť svoje brány inscenáciou klasickej slovenskej komédieKocúrkovo od Jána Chalupku. Táto hra, s bohatou históriou, bola v roku 1924 prvým titulom Východoslovenského národného divadla (VND), čo pridáva na význame tohto uvedenia v rámci osláv 90. výročia VND. Vo februári bolo Kocúrkovo uvedené aj v Slovenskom národnom divadle a zožalo značnú pozornosť.
Kocúrkovo, alebo: Len aby sme v hanbe nezostali je satirická hra, ktorá zobrazuje malomestský život a spoločenské pomery v prvej polovici 19. storočia. Ján Chalupka, autor hry, majstrovsky vykreslil charaktery postáv a ich snahu o spoločenský postup, často na úkor morálnych hodnôt. Hra sa stala symbolom obmedzenosti, prospechárstva a karierizmu, a jej názov sa v slovenskom jazyku udomácnil ako metafora pre prostredie, kde prevládajú tieto negatívne javy.
InscenácieKocúrkova majú v slovenskom divadelníctve dlhú tradíciu. Hra bola spracovaná mnohými významnými režisérmi, ako napríklad Ján Borodáč, Karol L. Zachar či Ľubomír Vajdička. Každá inscenácia prináša vlastný pohľad na toto klasické dielo, prispôsobuje ho dobovým reáliám a snaží sa osloviť súčasného diváka.
Vzhľadom na bohatú históriu a rôzne interpretácieKocúrkova v minulosti, stojí režisér pred náročnou úlohou – ako priniesť hru divákom tak, aby bola relevantná a zároveň rešpektovala jej pôvodný odkaz. Mnohí diváci siKocúrkovo spájajú s filmovou adaptáciou Karola Zachara zo 70. rokov, a preto môžu mať určité očakávania. Avšak, divadelná inscenácia má potenciál ponúknuť hlbší a komplexnejší pohľad na túto satirickú komédiu. Slovenské národné divadlo uviedlo Kocúrkovo ako svoj príspevok k 30. výročiu samostatnej republiky.
Je dôležité si uvedomiť, žeKocúrkovo nie je len historickou hrou, ale aj zrkadlom, ktoré nastavuje spoločnosti. V súčasnej dobe, kedy sa často stretávame s prejavmi malomestskosti, korupcie a povrchnosti, môže byť táto hra mimoriadne aktuálna. Úspech inscenácie závisí od toho, ako sa režisérovi podarí preniesť Chalupkove satirické postrehy do súčasného kontextu a ako ich diváci dokážu vnímať a reflektovať.
Pri hodnotení inscenácieKocúrkova v Štátnom divadle Košice je potrebné zohľadniť niekoľko kľúčových aspektov:
Ako režisér uchopil hru? Aký je jeho pohľad na Chalupkovo dielo? Použil moderné prvky alebo sa držal tradičnej interpretácie? Ako sa mu podarilo preniesť satirický odkaz hry do súčasnosti?
Ako herci stvárnili jednotlivé postavy? Dokázali uveriteľne zobraziť ich charaktery a motivácie? Ako fungovala chémia medzi hercami na javisku?
Ako scéna a kostýmy dotvárajú atmosféru hry? Sú v súlade s režijnou koncepciou? Pomáhajú divákom lepšie pochopiť príbeh a postavy?
Akú úlohu zohráva hudba a zvuk v inscenácii? Podporujú dramatickosť situácií a emócie postáv? Sú v súlade s celkovým konceptom hry?
Aký je celkový dojem z inscenácie? Dokázala osloviť divákov a vyvolať v nich zamyslenie? Splnila očakávania? Bola inscenácia inovatívna a originálna, alebo sa len držala osvedčených postupov?
Štátne divadlo Košice je klasické divadlo s tromi súbormi: činoherným, operným a baletným. Operný súbor má v repertoári operu aj operetu. Divadlo sídli na Hlavnej ulici č. 58 v Košiciach a má dve scény. Hlavná scéna sa nachádza v historickej budove z roku 1899 a Malá Scéna ponúka alternatívnejšie a komornejšie inscenácie.
InscenáciaKocúrkova v Štátnom divadle Košice je významnou udalosťou, ktorá pripomína bohatú históriu slovenského divadelníctva a zároveň otvára priestor na diskusiu o aktuálnych spoločenských problémoch. Hodnotenie tejto inscenácie si vyžaduje komplexný pohľad na všetky jej aspekty, od réžie a hereckých výkonov až po scénu a hudbu. Dôležité je tiež zhodnotiť, ako sa inscenácia podarilo osloviť súčasného diváka a vyvolať v ňom zamyslenie nad satirickým odkazom Jána Chalupku.
tags: #Divadlo