Anton Pavlovič Čechov, nepochybne jeden z najvýznamnejších dramatikov svetovej literatúry, sa po takmer šiestich desaťročiach vrátil na javisko Štátneho divadla Košice s inscenáciouUjo Váňa. Táto hra, patriaca do štvorky jeho najvýznamnejších dramatických textov, opätovne otvára témy premárnených životov, krehkých medziľudských vzťahov a bolestivého rozplynutia ilúzií.

Návrat klasiky po 57 rokoch

Premiéra inscenácieUjo Váňa sa konala 17. novembra 2017 v Historickej budove Štátneho divadla Košice, po dlhých 57 rokoch od posledného uvedenia tejto hry v tomto divadle. Nové naštudovanie klasickej komédie, prepletenej iróniou a smiechom cez slzy, zverili mladému slovenskému režisérovi Lukášovi Brutovskému, ktorý sa ruskej klasike venuje s vášňou a osobitým prístupom.

Lukáš Brutovský, režisér s citom pre detail a hlbokým porozumením Čechovovho diela, sa pokúsil o moderné a zároveň autentické spracovanie textu. Jeho interpretácia sa snaží osloviť súčasného diváka a zároveň zachovať esenciu Čechovovho majstrovstva.

Dej a témy hry

Ujo Váňa rozpráva príbeh Ivana Petroviča Vojnického, známeho ako Ujo Váňa, ktorý spolu so svojou neterou Soňou vedie statok. Ich pokojný, no zároveň monotónny život naruší príchod profesor Serebriakova, Soňinho otca a Váňovho švagra, s jeho mladou a atraktívnou manželkou Jelenou Andrejevnou. Táto udalosť vyvolá v obyvateľoch statku silné emócie a prebudí dávno potlačené túžby.

Hra sa dotýka mnohých dôležitých tém, ako sú:

  • Premárnené životy: Ujo Váňa a Soňa obetovali svoj život pre zabezpečenie profesora Serebriakova, no cítia sa nenaplnení a nespokojní so svojím osudom.
  • Láska a túžba: Váňa je zamilovaný do Jeleny, ktorá však jeho city neopätuje. Doktor Astrov, priateľ rodiny, je zasa očarený Jelenou, ale jeho láska ostáva neúspešná.
  • Ilúzie a sklamania: Profesor Serebriakov sa javí ako uznávaný vedec, no v skutočnosti je len priemerný intelektuál. Jeho príchod na statok demaskuje ilúzie ostatných postáv.
  • Sociálna kritika: Hra nepriamo kritizuje spoločenské pomery a postavenie inteligencie v Rusku na konci 19. storočia.

Čechov majstrovsky zobrazuje vnútorné konflikty postáv, ich túžby, sklamania a neschopnosť naplniť svoje sny. Jeho hry sú plné jemných odtieňov, irónie a humoru, ktorý často prechádza do melanchólie a smútku.

Režisérsky prístup Lukáša Brutovského

Brutovského réžia sa snaží o moderné a dynamické spracovanie Čechovovho textu. Režisér sa zameral na psychologickú drobnokresbu postáv a ich vzájomné vzťahy. Dôraz kládol na herecké výkony a vizuálnu stránku inscenácie. Scéna a kostýmy boli navrhnuté tak, aby evokovali atmosféru ruského vidieka na konci 19. storočia, ale zároveň pôsobili súčasne a nadčasovo.

Brutovský sa nebál experimentovať a priniesol do inscenácie nové prvky, ktoré obohacujú pôvodný text. Jeho interpretácia je osobitá a provokatívna, ale zároveň rešpektuje Čechovov odkaz.

Herecké výkony

Herecký súbor Štátneho divadla Košice podal v inscenáciiUjo Váňa vynikajúce výkony. Herci sa s citom a presvedčivosťou stotožnili so svojimi postavami a dokázali verne zobraziť ich vnútorné konflikty a túžby.

Výkony jednotlivých hercov boli:

  • Ujo Váňa (Ivan Petrovič Vojnický): Herec stvárnil postavu uja Váňu s hlbokým pochopením jeho frustrácie a nespokojnosti so životom. Jeho herecký prejav bol plný emócií a presvedčivosti.
  • Jelena Andrejevna: Herečka stvárnila postavu Jeleny ako krásnu a zvodnú ženu, ktorá je však zároveň nešťastná a osamelá. Jej herecký výkon bol subtílny a plný nuáns.
  • Doktor Astrov: Herec stvárnil postavu doktora Astrova ako idealistického a citlivého muža, ktorý je sklamaný zo svojho života a hľadá únik v práci a prírode. Jeho herecký výkon bol energický a presvedčivý.
  • Soňa: Herečka stvárnila postavu Soni ako pracovitú a obetavú mladú ženu, ktorá je zamilovaná do doktora Astrova. Jej herecký výkon bol dojímavý a presvedčivý.
  • Profesor Serebriakov: Herec stvárnil postavu profesora Serebriakova ako sebeckého a narcistického muža, ktorý si neváži prácu a obetu ostatných. Jeho herecký výkon bol karikatúrny a presvedčivý.

Scéna a kostýmy

Scéna a kostýmy boli navrhnuté tak, aby verne evokovali atmosféru ruského vidieka na konci 19. storočia. Scéna bola realistická a detailná, zobrazovala interiér vidieckeho domu a exteriér statku. Kostýmy boli dobové a autentické, odrážali charakter a postavenie jednotlivých postáv.

Hudba

Hudba v inscenáciiUjo Váňa bola jemná a melancholická, dotvárala atmosféru hry a podčiarkovala emócie postáv. Hudba bola komponovaná špeciálne pre túto inscenáciu a jej autorom bol talentovaný slovenský skladateľ.

Celkový dojem z inscenácie

InscenáciaUjo Váňa v Štátnom divadle Košice je kvalitné a podnetné spracovanie klasického Čechovovho textu. Režisér Lukáš Brutovský priniesol do inscenácie nový pohľad a moderný prístup, ktorý osloví aj súčasného diváka. Herecké výkony sú vynikajúce, scéna a kostýmy autentické a hudba dotvára atmosféru hry. Túto inscenáciu vrelo odporúčam všetkým milovníkom kvalitného divadla.

Dostupnosť vstupeniek

Vstupenky na predstavenia Štátneho divadla Košice, vrátane inscenácieUjo Váňa, si môžete zakúpiť online na oficiálnej webovej stránke divadla alebo v pokladni divadla. Odporúčame zakúpiť si vstupenky vopred, pretože predstavenia sú často vypredané.

Štátne divadlo Košice pravidelne ponúka zľavy pre študentov, seniorov a držiteľov rôznych zľavových kariet. Informácie o aktuálnych zľavách nájdete na webovej stránke divadla.

Záver

Ujo Váňa v Štátnom divadle Košice je inscenácia, ktorá stojí za pozornosť. Ponúka hlboký a emocionálny zážitok, ktorý vás prinúti zamyslieť sa nad životom, láskou a premárnenými príležitosťami. Nenechajte si ju ujsť!

tags: #Divadlo

Similar pages: