Štátne Malé divadlo, známe aj ako Malyj teatr (rus. Малый театр), je jedným z najstarších a najvýznamnejších divadiel v Rusku. Jeho história je úzko spätá s rozvojom ruského divadelníctva a kultúry. Divadlo zohráva kľúčovú úlohu v uchovávaní a propagácii ruského dramatického dedičstva.
Počiatky Malého divadla siahajú do druhej polovice 18. storočia. V roku 1756 založila Alžbeta Petrovna, dcéra Petra Veľkého, prvý stály ruský divadelný súbor v Petrohrade. Časť tohto súboru sa neskôr presunula do Moskvy, kde v roku 1824 vzniklo Malé divadlo ako samostatná inštitúcia. Oficiálny názov "Malé" si divadlo ponechalo, aby ho odlíšilo od susedného a väčšieho Boľšoj teatra (Veľkého divadla).
Divadlo sa rýchlo stalo centrom ruskej dramatickej tvorby. V 19. storočí na jeho javisku pôsobili významní herci a dramatikovia, ktorí formovali národnú identitu a divadelnú estetiku. Medzi najvýznamnejšie osobnosti patrí Michail Ščepkin, ktorého herecké umenie výrazne ovplyvnilo ruský herecký štýl. Alexander Ostrovskij, významný dramatik, ktorého hry sa stali základom ruského realistického divadla, úzko spolupracoval s Malým divadlom. Jeho diela ako "Búrka" (rus. Гроза) a "Venom" (rus. Бесприданница) sa stali neoddeliteľnou súčasťou repertoáru divadla.
Repertoár divadla bol vždy založený na klasických dielach ruských a svetových autorov. Popri hrách Ostrovského sa na javisku uvádzali diela Gogoľa, Tolstého, Čechova a ďalších. Divadlo sa snažilo reflektovať spoločenské problémy a morálne dilemy, čím si získalo široké publikum a vplyv na verejnú mienku.
Budova Malého divadla, nachádzajúca sa na Teatrálnom námestí v Moskve, je architektonickým skvostom. Pôvodná budova bola postavená v 20. rokoch 19. storočia a prešla niekoľkými rekonštrukciami. Interiér divadla je zdobený v klasickom štýle, s bohatou štukovou výzdobou, krištáľovými lustrami a elegantným nábytkom. Hľadisko má kapacitu približne 1000 divákov a vytvára intímnu atmosféru pre divadelné predstavenia.
V súčasnosti Malé divadlo pokračuje v uvádzaní klasických diel ruských a svetových autorov. Repertoár zahŕňa hry Ostrovského, Gogoľa, Čechova, Shakespeara, Molièra a ďalších. Divadlo sa tiež snaží podporovať súčasnú dramatickú tvorbu a uvádza hry súčasných autorov, ktoré reflektujú aktuálne spoločenské problémy. V sezóne 2009-2010 dominovali v programe diela ruských autorov, ako Michail Bulgakov, Anton Čechov, Denis Fonvizin, Nikolaj Gogoľ, Alexander Gribojedov a Piotr Karatygin.
Okrem klasických hier uvádza divadlo aj moderné interpretácie známych diel a experimentálne inscenácie. Malé divadlo sa snaží osloviť široké publikum a ponúka program pre rôzne vekové kategórie a záujmy.
Malé divadlo je spojené s menami mnohých významných osobností ruskej kultúry. Medzi najvýznamnejšie patria:
Tieto a mnohé ďalšie osobnosti prispeli k vytvoreniu jedinečnej atmosféry a umeleckej úrovne Malého divadla.
Malé divadlo zohralo významnú úlohu v rozvoji ruskej kultúry a divadelníctva. Jeho vplyv je viditeľný v nasledujúcich oblastiach:
Štátne Malé divadlo v Moskve je významnou kultúrnou inštitúciou s bohatou históriou a silným vplyvom na ruskú kultúru. Jeho repertoár, ktorý zahŕňa klasické diela ruských a svetových autorov, oslovuje široké publikum a prispieva k rozvoju divadelného umenia. Divadlo si zachováva tradície ruského divadelníctva a zároveň podporuje súčasnú dramatickú tvorbu, čím zohráva dôležitú úlohu v kultúrnom živote Ruska.
tags: #Divadlo