Titul "Zaslúžilý umelec" predstavuje významné ocenenie, ktoré bolo v minulosti udeľované za mimoriadny prínos v oblasti kultúry a umenia. Hoci sa už v súčasnosti neudeľuje, jeho história a význam v kontexte kultúrnej politiky bývalého Československa (a aj Sovietskeho zväzu) sú stále relevantné pre pochopenie vývoja umeleckej scény a oceňovania tvorcov. Pozrime sa bližšie na jeho vznik, vývoj, kritériá udeľovania a jeho dopad na umelcov a spoločnosť ako celok.

Vznik a právny základ titulu

Titul "Zaslúžilý umelec" bol prvýkrát zavedený v Československu zákonom č. 130/1948 Zb. zo 6. mája 1948. Tento zákon bol súčasťou širšieho úsilia o usmerňovanie umeleckého života v povojnovej spoločnosti. Neskôr, v roku 1953, bol vládnym nariadením č. 55/1953 Zb. zo dňa 3. júna 1953 definovaný ako predstupeň k vyššiemu titulu, "Národný umelec". Zákon č. 56/1963 Zb. o národných umelcoch a zákon č. 55/1963 Zb. o jednotnej sústave vedeckovýskumných a vývojových pracovísk ďalej upravovali udeľovanie týchto titulov.

Úloha a postavenie titulu

Ako už bolo spomenuté, titul "Zaslúžilý umelec" slúžil ako akýsi "odrazový mostík" k získaniu titulu "Národný umelec". Udelenie titulu "Zaslúžilý umelec" bolo vnímané ako potvrdenie umeleckej kvality a spoločenského prínosu umelca. Pre umelca to znamenalo nielen prestíž a uznanie, ale aj určité materiálne výhody.

Proces udeľovania a kritériá

Titul "Zaslúžilý umelec" udeľoval prezident republiky. Kritériá pre udelenie titulu neboli vždy explicitne definované a často sa menili v závislosti od aktuálnej politickej situácie a kultúrnej politiky štátu. Vo všeobecnosti však platilo, že umelec musel dosiahnuť významné úspechy vo svojom odbore, jeho tvorba musela byť uznávaná odbornou verejnosťou a mala mať pozitívny vplyv na spoločnosť. Dôležitým faktorom bola aj ideologická "správnosť" umelca a jeho tvorby, teda súlad s vtedajšou oficiálnou ideológiou.

Výhody spojené s titulom

Umelci, ktorým bol udelený titul "Zaslúžilý umelec", mali právo nosiť čestný odznak, ktorý symbolizoval ich postavenie a ocenenie. Okrem toho mali nárok na doživotný čestný dôchodok, ktorého výška sa mohla rovnať platu. Tieto materiálne výhody im mali zabezpečiť lepšie podmienky pre tvorbu a prispieť k ich spoločenskému zabezpečeniu.

Kritika a kontroverzie

Udeľovanie titulov "Zaslúžilý umelec" a "Národný umelec" nebolo vždy bez kontroverzií. Často sa objavovala kritika, že tieto tituly sú udeľované na základe politických kritérií a že uprednostňujú umelcov, ktorí sú lojálni k režimu, na úkor umelcov s vyššou umeleckou kvalitou, ale s menej vyhovujúcim politickým profilom. Po páde komunistického režimu v roku 1989 sa preto od udeľovania týchto titulov upustilo.

Príklad umelca oceneného titulom "Zaslúžilý umelec"

Príkladom umelca, ktorému bol udelený titul "Zaslúžilý umelec", je košický výtvarník, ktorému bol tento titul udelený v roku 1980. Neskôr, v roku 1988, získal aj titul "Národný umelec". Jeho tvorba bola venovaná obyvateľom východného Slovenska a naplnená úctou k ľuďom. Tento príklad ilustruje, že titul "Zaslúžilý umelec" bol udeľovaný umelcom, ktorí sa významne zaslúžili o rozvoj kultúry a umenia v rôznych regiónoch Slovenska.

Dopad na umeleckú scénu

Udeľovanie titulov "Zaslúžilý umelec" a "Národný umelec" malo nepochybne vplyv na umeleckú scénu v Československu. Na jednej strane tieto tituly motivovali umelcov k tvorbe a prispievali k rozvoju kultúry. Na druhej strane však mohli viesť k deformácii umeleckého prostredia a k uprednostňovaniu umelcov, ktorí boli lojálni k režimu. Po páde komunistického režimu sa preto spoločnosť snažila o vytvorenie spravodlivejšieho a otvorenejšieho systému oceňovania umelcov.

Súčasný stav

V súčasnosti sa tituly "Zaslúžilý umelec" a "Národný umelec" neudeľujú. Slovenská republika má iné formy oceňovania umelcov, ktoré sú založené na objektívnych kritériách a rešpektujú slobodu umeleckej tvorby. Medzi tieto ocenenia patria napríklad štátne ceny, ceny ministra kultúry a ďalšie ocenenia udeľované odbornými organizáciami a umeleckými združeniami.

Dedičstvo a odkaz

Hoci sa tituly "Zaslúžilý umelec" a "Národný umelec" už neudeľujú, ich história a význam sú stále relevantné pre pochopenie vývoja kultúrnej politiky na Slovensku. Tieto tituly pripomínajú obdobie, keď štát aktívne zasahoval do umeleckého života a snažil sa ho usmerňovať v súlade s ideologickými cieľmi. Zároveň však pripomínajú aj významné osobnosti slovenskej kultúry, ktoré sa zaslúžili o rozvoj umenia a kultúry v minulosti.

Zaslúžilý umelec v Sovietskom Zväze

Je dôležité spomenúť, že titul "Zaslúžilý umelec" existoval aj v Sovietskom zväze (Заслуженный артист РСФСР, Заслуженный деятель искусств РСФСР). Podobne ako v Československu, aj v Sovietskom zväze bol tento titul udeľovaný za významné úspechy v oblasti umenia a kultúry. Systém udeľovania titulov v Sovietskom zväze bol však ešte rozsiahlejší a mal prísnejšie ideologické kritériá. Rozdiely a podobnosti medzi systémami oceňovania v Československu a Sovietskom zväze by si zaslúžili samostatnú štúdiu.

Záver

Titul "Zaslúžilý umelec" predstavuje komplexný fenomén, ktorý je prepojený s históriou kultúrnej politiky a umeleckého vývoja v Československu. Hoci sa už neudeľuje, jeho odkaz je stále prítomný v slovenskej kultúre a pripomína nám dôležitosť oceňovania umelcov a podpory umeleckej tvorby. Je však dôležité, aby systém oceňovania bol spravodlivý, transparentný a rešpektoval slobodu umeleckej tvorby.

tags: #Umelec

Similar pages: