Divadlo Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove uviedlo v roku 2013 inscenáciuTučné prasa, súčasnú americkú komédiu, ktorá vyvolala rôznorodé reakcie. Hra, režírovaná Jakubom Nvotom, sa dotýka citlivých tém ako sú predsudky spoločnosti voči obezite, povrchnosť vzťahov a vnútorný konflikt medzi túžbou po šťastí a tlakom okolia.
Tučné prasa (v origináliFat Pig) je hra amerického dramatika Neila LaButa. Premiéra v DJZ sa konala 1. marca 2013 na Malej scéne. Hra sa zameriava na Toma, úspešného manažéra, ktorý sa zamiluje do Heleny, plnoštíhlej knihovníčky. Tom sa však hanbí za svoj vzťah a snaží sa ho utajiť pred svojimi priateľmi a bývalou priateľkou. Komédia tak otvára otázky o tom, ako spoločnosť vníma obezitu a ako to ovplyvňuje medziľudské vzťahy.
Na príprave inscenácie sa podieľal tím profesionálov:
V hlavných úlohách sa predstavili:
Dej hry sa točí okolo Toma, ktorý je atraktívny a úspešný, ale v hľadaní lásky naráža na povrchnosť svojho okolia. Stretáva Helenu, inteligentnú a charizmatickú ženu, ktorá je však "nadrozmerná". Ich vzťah sa vyvíja, ale Tom sa nedokáže ubrániť tlaku spoločnosti a názorom svojich priateľov, najmä Jeannie a Cartera, ktorí sú posadnutí vzhľadom a povrchnými hodnotami. Hra skúma Tomov vnútorný boj medzi jeho citmi k Helene a jeho obavami z toho, čo si o ňom pomyslia ostatní.
Hlavné témy hry:
Tučné prasa vyvolalo rôznorodé reakcie. Niektorí diváci ocenili otvorenosť a provokatívnosť hry, ktorá sa dotýka tabuizovaných tém. Iní kritizovali expresívne výrazy a kontroverzný humor. Hra bola označená za nevhodnú pre divákov mladších ako 18 rokov, čo ešte viac zvýšilo záujem o ňu. Dôležitým aspektom je, že hra nepodporuje obezitu, ale snaží sa poukázať na problémy spojené s predsudkami a diskrimináciou.
Kontroverznosť hry spočíva aj v jej názve, ktorý môže byť vnímaný ako urážlivý. LaBute však používa názov s iróniou, aby poukázal na to, ako spoločnosť vníma obéznych ľudí a ako ich dehumanizuje.
Helena je inteligentná, vtipná a sebavedomá žena, ktorá si je vedomá svojho vzhľadu, ale nenechá sa ním obmedzovať. Je nezávislá a má svoje vlastné hodnoty. Jej postava je protikladom k povrchnosti a falošnosti, ktorú reprezentujú Jeannie a Carter.
Tom je úspešný a atraktívny muž, ktorý však nie je taký sebavedomý, ako sa zdá. Je ovplyvnený názormi svojho okolia a nedokáže sa postaviť za svoje city. Jeho vnútorný konflikt je ústredným motívom hry.
Jeannie je Tomova bývalá priateľka, ktorá je posadnutá vzhľadom a povrchnými hodnotami. Reprezentuje stereotypnú predstavu o "dokonalej žene". Je závistlivá a snaží sa sabotovať Tomov vzťah s Helenou.
Carter je Tomov najlepší priateľ, ktorý je rovnako povrchný ako Jeannie. Používa hrubý humor a zosmiešňuje Helenu. Reprezentuje toxickú maskulinitu a nedostatok empatie.
Jakub Nvota sa v réžii zameral na vykreslenie kontrastu medzi vnútorným svetom postáv a tlakom spoločnosti. Scéna a kostýmy Toma Cillera podčiarkovali jednoduchosť a prirodzenosť Heleny, v kontraste s prehnanou eleganciou a povrchnosťou Jeannie.
Výber hudby Jakuba Nvotu dotváral atmosféru hry a podčiarkoval emócie postáv. Použitie expresívnych výrazov, hoci kontroverzné, prispievalo k autenticite a realizmu dialógov.
Tučné prasa je hra, ktorá núti diváka zamyslieť sa nad svojimi vlastnými predsudkami a hodnotami. Otvorene hovorí o témach, ktoré sú často tabuizované, a poukazuje na problémy spojené s diskrimináciou a povrchnosťou. Aj keď hra vyvolala kontroverzie, prispela k diskusii o tom, ako vnímame telo a ako to ovplyvňuje naše vzťahy.
Divadlo Jonáša Záborského v Prešove patrí k významným divadlám na Slovensku. Okrem uvádzania klasických diel sa zameriava aj na súčasnú dramatiku a experimentálne projekty.Tučné prasa je príkladom hry, ktorá svojou témou a spracovaním prispieva k rozmanitosti slovenskej divadelnej scény.
DJZ sa snaží oslovovať rôzne cieľové skupiny divákov a ponúka im inscenácie, ktoré sú aktuálne a relevantné.Tučné prasa je hra, ktorá rezonuje s mladšou generáciou, ktorá sa stretáva s tlakom spoločnosti a hľadá svoju vlastnú identitu.
HraTučné prasa ponúka viacero možných interpretácií. Môžeme ju vnímať ako kritiku spoločnosti, ktorá je posadnutá vzhľadom a povrchnými hodnotami. Môžeme ju tiež vnímať ako príbeh o hľadaní identity a sebaprijatia. V neposlednom rade je to príbeh o láske a o tom, ako ťažké je byť verný sám sebe v svete, ktorý nás neustále súdi.
Je dôležité si uvedomiť, že hra nepodporuje obezitu, ale snaží sa poukázať na problémy spojené s predsudkami a diskrimináciou. LaBute používa kontroverzný humor a expresívne výrazy, aby otriasol divákom a prinútil ho zamyslieť sa nad svojimi vlastnými postojmi.
Hra nás núti položiť si otázky:
Tučné prasa je provokatívna a kontroverzná hra, ktorá sa dotýka dôležitých tém. Aj keď vyvolala rôznorodé reakcie, prispela k diskusii o tom, ako vnímame telo a ako to ovplyvňuje naše vzťahy. Inscenácia Divadla Jonáša Záborského v Prešove je príkladom toho, ako môže divadlo reflektovať súčasné problémy a oslovovať rôzne cieľové skupiny divákov.
tags: #Divadlo