Dejvické divadlo už roky patrí k špičke českej divadelnej scény, a to nielen vďaka hereckej kvalite, ale aj odvážnym a aktuálnym inscenáciám. Jednou z takýchto inscenácií, ktorá si získala značnú pozornosť a vyvolala množstvo diskusií, je "Upchatý Systém". Táto recenzia sa pokúsi preniknúť hlbšie do jej podstaty, analyzovať jej silné a slabé stránky, a zhodnotiť jej vplyv na diváka.
Inscenácia "Upchatý Systém" vychádza z tvorby škótskeho spisovateľa Irvina Welsha, konkrétne z knihy poviedok "Acid House" a rovnomenného filmového scenára. Welsh je známy svojím drsným, no zároveň autentickým zobrazením okrajových spoločenských skupín a problémov. Jeho diela často obsahujú vulgarizmy, čierny humor a naturalistické scény. Adaptácia pre Dejvické divadlo si zachováva tieto prvky, no zároveň ich pretavuje do divadelnej formy, ktorá je príznačná pre tento súbor.
Výber Irvina Welsha ako autora pre adaptáciu nie je náhodný. Jeho tvorba rezonuje s témami, ktoré Dejvické divadlo dlhodobo skúma – spoločenská marginalizácia, hľadanie identity, dopad konzumného spôsobu života a absencia morálnych hodnôt. Welshov štýl písania, plný expresívnych dialógov a kontroverzných situácií, poskytuje hereckému súboru priestor pre výrazné herecké výkony a provokatívne stvárnenie postáv.
"Upchatý Systém" sa zaoberá širokou škálou tém, ktoré sú relevantné pre súčasnú spoločnosť. Medzi najvýraznejšie patria:
Názov "Upchatý Systém" sám o sebe naznačuje, že ide o kritiku spoločenského systému, ktorý je nefunkčný a neumožňuje ľuďom plnohodnotne žiť. Inscenácia je plná symbolických obrazov a metafor, ktoré divákovi umožňujú hlbšie preniknúť do jej významu. Napríklad, časté používanie vulgarizmov nie je samoúčelné, ale slúži na vykreslenie autenticity postáv a na šokovanie diváka, aby sa zamyslel nad svojimi vlastnými hodnotami.
Réžia inscenácie "Upchatý Systém" je dynamická a odvážna. Režisér sa nebojí experimentovať s vizuálnymi efektmi, hudbou a hereckou interpretáciou. Scénografia je minimalistická, no zároveň funkčná a efektívna. Využíva sa najmä na vytvorenie atmosféry a na zdôraznenie jednotlivých tém. Dôležitú úlohu zohráva aj hudba, ktorá často dopĺňa a umocňuje emocionálny dopad inscenácie.
Svetelný dizajn a zvuk sú neoddeliteľnou súčasťou inscenácie. Svetlo sa používa na vytváranie rôznych nálad a atmosfér, od klaustrofobických a depresívnych až po surrealistické a snové. Zvuk, na druhej strane, dotvára celkový dojem a umocňuje emocionálny dopad inscenácie. Používanie rôznych zvukových efektov a hudby umožňuje divákovi hlbšie sa ponoriť do sveta inscenácie.
Herecké výkony v inscenácii "Upchatý Systém" sú vynikajúce. Dejvické divadlo je známe svojím silným hereckým súborom, a táto inscenácia to len potvrdzuje. Herci a herečky sa s vervou a presvedčivosťou stotožňujú so svojimi postavami a odovzdávajú autentický a emocionálne silný výkon. Obzvlášť treba vyzdvihnúť herecké výkony Václava Neužila, Davida Novotného, Martina Myšičku, Jaroslava Plesla, Ivana Trojana, Lenky Krobotovej, Kláry Melíškovej a Jany Holcovej. Ich herecká súhra je mimoriadna a prispieva k celkovej kvalite inscenácie.
Herci a herečky Dejvického divadla majú v súbore pevné postavenie a často si nachádzajú svoj typus, s ktorým pravidelne pracujú. Napríklad, Václav Neužil je často obsadzovaný do úloh "hejska", David Novotný do úloh "dobráka" a Martin Myšička do úloh "inteligenta". Táto typológia postáv umožňuje hercom hlbšie preniknúť do svojich rolí a odovzdať autentický a presvedčivý výkon.
Inscenácia "Upchatý Systém" vyvolala medzi divákmi a kritikmi zmiešané reakcie. Niektorí ju považujú za geniálnu a provokatívnu reflexiu súčasnej spoločnosti, zatiaľ čo iní ju kritizujú za vulgarizmy, násilie a pesimistický pohľad na svet. Napriek kontroverzii sa inscenácia tešila veľkej popularite a bola dlhodobo beznádejne vypredaná. To svedčí o tom, že inscenácia dokázala osloviť široké publikum a vyvolať diskusiu o dôležitých spoločenských témach.
Po rokoch úspešného uvádzania mala inscenácia "Upchatý Systém" derniéru 19. apríla. Aby si však mohli inscenáciu pozrieť aj tí, na ktorých sa vstupenky dodnes nedostali, bolo predstavenie v priamom prenose premietané v 119 českých kinách. Toto rozhodnutie svedčí o popularite inscenácie a o snahe Dejvického divadla sprístupniť ju čo najširšiemu publiku.
Inscenácia "Upchatý Systém" zanechala v Dejvickom divadle a v českom divadelníctve výraznú stopu. Otvorila diskusiu o dôležitých spoločenských témach, inšpirovala ďalších tvorcov a ukázala, že divadlo môže byť provokatívne, aktuálne a zároveň zábavné. "Upchatý Systém" tak patrí k najvýznamnejším inscenáciám Dejvického divadla a bude si ho pamätať ako inscenáciu, ktorá sa nebála ísť proti prúdu a klásť nepríjemné otázky.
Inscenácia "Upchatý Systém" môže slúžiť ako inšpirácia pre budúce generácie divadelných tvorcov. Ukazuje, že je možné adaptovať náročnú literatúru do divadelnej podoby, že je možné hovoriť o ťažkých témach s humorom a nadsázkou, a že je možné vytvárať inscenácie, ktoré oslovujú široké publikum a vyvolávajú diskusiu.
Inscenácia "Upchatý Systém" Dejvického divadla je komplexné a mnohovrstevné dielo, ktoré si zaslúži pozornosť a analýzu. Hoci obsahuje vulgarizmy a násilie, nie sú samoúčelné, ale slúžia na vykreslenie autenticity postáv a na šokovanie diváka, aby sa zamyslel nad svojimi vlastnými hodnotami. Inscenácia je nielen zábavná, ale aj poučná a inšpiratívna. Preto si zaslúži vysoké hodnotenie a odporúčanie pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o kvalitné a aktuálne divadlo.
tags: #Divadlo