Ukrajinské národné divadlo ako pojem môže znamenať viacero vecí. V širšom zmysle sa môže vzťahovať na divadlá, ktoré hrajú predstavenia v ukrajinskom jazyku, alebo ktoré sa zameriavajú na ukrajinskú kultúru a históriu. V užšom zmysle môže ísť o konkrétne divadlá, ktoré nesú tento názov, alebo ktoré v minulosti boli pod týmto názvom známe. Tento článok sa zameriava na divadlo v Prešove, ktoré vzniklo ako Ukrajinské národné divadlo, ale neskôr bolo premenované.
Divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove má korene siahajúce do obdobia po druhej svetovej vojne. Založené bolo 24. novembra 1945 na základe rozhodnutia Ukrajinskej národnej rady v Prešove. Pôvodne nieslo názov Ukrajinské národné divadlo a jeho hlavným cieľom bolo šírenie divadelného umenia medzi obyvateľmi východného a severovýchodného Slovenska, kde žila početná ukrajinská menšina.
Divadlo bolo zapísané do obchodného registra ako Ukrajinské národné divadlo, družstvo, s r.o. v Prešove. Medzi prvých členov družstva patrili významné osobnosti ako Mikuláš Simko, Anna Klecová, Mária Šteňková a Jozef Korba. Títo umelci a ďalší nadšenci položili základy pre inštitúciu, ktorá sa stala dôležitým kultúrnym centrom pre rusínsku a ukrajinskú komunitu na Slovensku.
Prvá premiéra divadla, ktoré okrem profesionálnych hercov angažovalo aj talentovaných amatérov, bola hudobná dráma Michaila Starického "Oj, nechoď, Hricko, na priadky" (Oj, ne chody Hrycju...) v ukrajinskom jazyku. Táto inscenácia symbolizovala zameranie divadla na ukrajinskú tematiku a jazyk.
Hoci divadlo pôvodne hralo v ruskom aj ukrajinskom jazyku, od roku 1954 sa repertoár obmedzil len na ukrajinčinu. Neskôr došlo k premenovaniu na Divadlo Alexandra Duchnoviča, a postupne sa divadlo preorientovalo na rusínsky jazyk. Dnes je Divadlo Alexandra Duchnoviča jediné divadlo na Slovensku, ktoré má repertoár výlučne v rusínskom jazyku, čo ho robí jedinečným a nenahraditeľným pre rusínsku menšinu.
Program Divadla Alexandra Duchnoviča sa zameriava predovšetkým na rusínsku kultúru a históriu, hoci v minulosti zahŕňal aj ukrajinské diela. Divadlo uvádza pôvodné rusínske hry, ale aj preklady svetových klasík do rusínskeho jazyka. Okrem toho organizuje rôzne kultúrne podujatia, ako sú koncerty, festivaly a výstavy.
Konkrétny program divadla je možné nájsť na jeho oficiálnej webovej stránke, alebo prostredníctvom iných kultúrnych portálov. Dôležité je sledovať aktuálnu ponuku podujatí, pretože sa pravidelne mení a dopĺňa.
Je dôležité vnímať kontext vojny na Ukrajine a jej vplyv na ukrajinské divadlo. Hoci sa tento článok primárne zameriava na divadlo v Prešove, ktoré dnes hrá v rusínskom jazyku, nemožno ignorovať prepojenie s ukrajinskou kultúrou a umením.
Vojna na Ukrajine má devastujúci dopad na kultúru a umenie. Mnoho divadiel bolo zničených, umelci boli nútení opustiť svoje domovy a tvorba sa stala oveľa náročnejšou. Napriek tomu sa ukrajinské divadlo snaží prežiť a naďalej tvoriť, často s cieľom dokumentovať vojnové udalosti a udržať národného ducha.
Preto je dôležité podporovať ukrajinské divadlo a umenie v akejkoľvek forme. To môže zahŕňať návštevu predstavení, nákup diel ukrajinských umelcov, alebo jednoducho šírenie informácií o ukrajinskej kultúre.
Od roku 2014, kedy začala ruská invázia na Ukrajinu, prešlo ukrajinské divadlo výraznou transformáciou. Vznikli nové autorské prístupy, ktoré sa snažia reflektovať aktuálnu spoločenskú a politickú situáciu. Divadlo sa stalo platformou pre diskusiu o národnej identite, histórii a budúcnosti Ukrajiny.
Je dôležité sledovať, ako sa ukrajinské divadlo bude vyvíjať v nasledujúcich rokoch. Bude zaujímavé sledovať, aké témy a formy budú dominovať, a ako sa divadlo bude vyrovnávať s traumou vojny.