Horehronský viachlasný spev, unikátny prejav slovenskej kultúry, bol v roku 2017 zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Toto prestížne uznanie potvrdzuje výnimočnú hodnotu a význam tohto speváckeho prejavu pre Slovensko aj pre svet.

Čo je Horehronský viachlasný spev?

Horehronský viachlasný spev predstavuje špecifickú formu mužského hromadného spevu, ktorá sa tradične praktizuje v regióne Horehronia. Charakteristický je svojou polyfóniou, teda viachlasnosťou, kde jednotlivé hlasy vytvárajú komplexnú harmóniu. Spev je často spojený s rôznymi príležitosťami, ako sú rodinné oslavy, cirkevné sviatky, ale aj bežné pracovné dni. Jeho texty odrážajú život na Horehroní, prácu v lese, pastierstvo, lásku aj náboženské motívy.

História a vývoj Horehronského spevu

História horehronského spevu siaha do hlbokej minulosti, pričom presný pôvod je ťažké určiť. Predpokladá sa, že sa vyvinul z pôvodných pastierskych a roľníckych piesní, ktoré sa postupne obohacovali o viachlasné prvky. V priebehu storočí sa spev odovzdával z generácie na generáciu, čím sa zachovala jeho autenticita a jedinečnosť. Dôležitú úlohu v jeho uchovaní zohrali miestne komunity, ktoré ho aktívne praktizovali a udržiavali pri živote.

Charakteristické znaky Horehronského spevu

Horehronský viachlasný spev má niekoľko špecifických znakov, ktoré ho odlišujú od iných foriem spevu. Medzi najdôležitejšie patria:

  • Viachlasnosť (polyfónia): Spev je spravidla štvorhlasný, pričom každý hlas má svoju vlastnú melódiu a rytmus. Vzájomné prepojenie hlasov vytvára bohatú a komplexnú zvukovú štruktúru.
  • Mužský hromadný spev: Tradične sa ho zúčastňujú iba muži, ktorí spievajú spoločne v skupine.
  • Špecifická intonácia a frázovanie: Horehronský spev má charakteristickú intonáciu a frázovanie, ktoré sú typické pre tento región.
  • Spojenie s miestnymi tradíciami a zvykmi: Spev je často spojený s rôznymi miestnymi tradíciami a zvykmi, čo mu dodáva osobitý význam.

UNESCO a Horehronský spev

Zápis Horehronského viachlasného spevu do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO v roku 2017 bol významným míľnikom v jeho histórii. Toto uznanie zdôraznilo jeho výnimočnú hodnotu a prispelo k jeho propagácii a ochrane. UNESCO vo svojej správe ocenilo najmä spoločenský aspekt tohto spevu, ktorý je aj dnes živým kultúrnym vyjadrením podielu všetkých vrstiev lokálnej populácie, od dospelých po deti.

Význam zápisu do UNESCO

Zápis Horehronského viachlasného spevu do UNESCO má niekoľko dôležitých významov:

  • Zviditeľnenie: Zápis do UNESCO zviditeľnil Horehronský spev na medzinárodnej úrovni a prispel k jeho propagácii.
  • Ochrana: Zápis do UNESCO zaväzuje Slovenskú republiku k ochrane a zachovávaniu tohto kultúrneho dedičstva.
  • Podpora: Zápis do UNESCO môže prispieť k získaniu finančnej podpory na projekty zamerané na ochranu a rozvoj Horehronského spevu.
  • Posilnenie identity: Zápis do UNESCO posilňuje identitu obyvateľov Horehronia a ich hrdosť na svoje kultúrne dedičstvo.

Súčasnosť a budúcnosť Horehronského spevu

Horehronský viachlasný spev je aj v súčasnosti živou súčasťou kultúry Horehronia. Existujú mnohé folklórne skupiny a jednotlivci, ktorí sa aktívne venujú jeho praktizovaniu a odovzdávaniu ďalším generáciám. Napriek tomu však čelí aj určitým výzvam, ako je úbytok obyvateľstva v regióne a zmena životného štýlu.

Výzvy a príležitosti

Medzi hlavné výzvy pre zachovanie Horehronského spevu patrí:

  • Úbytok obyvateľstva v regióne: Mladí ľudia odchádzajú z Horehronia za prácou a štúdiom do iných regiónov, čo vedie k úbytku obyvateľstva a ohrozeniu tradícií.
  • Zmena životného štýlu: Moderný životný štýl s dôrazom na individuálne aktivity a zábavu môže viesť k znižovaniu záujmu o tradičné formy kultúry.
  • Nedostatočná podpora: Nedostatočná finančná podpora a podpora zo strany štátu a samospráv môže sťažiť aktivity zamerané na ochranu a rozvoj Horehronského spevu.

Napriek týmto výzvam však existujú aj príležitosti na jeho zachovanie a rozvoj:

  • Záujem verejnosti: Rastúci záujem verejnosti o tradičnú kultúru a folklór môže prispieť k popularizácii Horehronského spevu.
  • Podpora UNESCO: Podpora zo strany UNESCO a ďalších medzinárodných organizácií môže pomôcť pri získavaní finančných prostriedkov a odborných znalostí.
  • Vzdelávanie: Vzdelávanie detí a mládeže o Horehronskom speve môže zabezpečiť jeho odovzdávanie ďalším generáciám.
  • Moderné technológie: Využitie moderných technológií, ako sú internet a sociálne siete, môže pomôcť pri propagácii a šírení Horehronského spevu.

Budúcnosť Horehronského spevu

Budúcnosť Horehronského spevu závisí od úsilia miestnych komunít, folklórnych skupín, jednotlivcov, štátu a samospráv. Je dôležité, aby sa aktívne podieľali na jeho ochrane a rozvoji, aby sa zachoval pre budúce generácie ako živý a hodnotný prejav slovenskej kultúry. Zachovanie autenticity, podpora mladých talentov a využívanie moderných technológií sú kľúčové pre zabezpečenie jeho prežitia a rozkvetu. Horehronský spev nie je len kultúrnym dedičstvom, ale aj živou súčasťou identity Horehronia, ktorá spája ľudí a posilňuje ich väzby s minulosťou.

Príklady obcí, kde sa Horehronský spev tradične praktizuje

Horehronský spev je typický pre viaceré obce v regióne Horehronia. Medzi najznámejšie patria:

  • Telgárt
  • Šumiac
  • Polomka
  • Pohorelá
  • Heľpa
  • Závadka nad Hronom
  • Braväčovo
  • Bacúch

V týchto obciach sa Horehronský spev dodnes aktívne praktizuje a je dôležitou súčasťou miestnych tradícií a zvykov.

Občianske združenie Opora Pohorelá

Iniciatíva zapísať Horehronský viachlasný spev do zoznamu UNESCO prišla od členov občianskeho združenia Opora Pohorelá. Toto združenie sa dlhodobo venuje ochrane a propagácii kultúrneho dedičstva Horehronia a zohralo kľúčovú úlohu pri získavaní uznania pre Horehronský spev.

Nehmotné kultúrne dedičstvo Slovenska

Horehronský viachlasný spev je jedným z prvkov zapísaných do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Okrem neho sú na tomto zozname zapísané aj ďalšie slovenské kultúrne tradície, ako napríklad fujara, terchovská muzika, modrotlač a gajdošská kultúra. Tieto zápisy svedčia o bohatstve a rozmanitosti slovenskej kultúry a prispievajú k jej ochrane a propagácii na medzinárodnej úrovni.

tags: #Spev

Similar pages: