Vlha žltá (Oriolus oriolus), známa aj ako vlha obyčajná, je jedným z najpôsobivejších vtákov, ktoré obohacujú európsku faunu. Jej prítomnosť je predzvesťou teplých mesiacov, pretože ide o sťahovavého vtáka, ktorý sa do našich končín vracia na jar. Jej výrazný spev, ktorý pripomína zvuk flauty, je charakteristickým znakom jej prítomnosti a robí ju ľahko rozpoznateľnou aj pre tých, ktorí sa vtáctvom nezaoberajú intenzívne.

Identifikácia a vzhľad

Vlha žltá je stredne veľký vták s výrazným pohlavným dimorfizmom. Samec je nápadne sfarbený – jeho perie je žiarivo žlté, s čiernymi krídlami a chvostom. Táto kombinácia farieb ho robí mimoriadne atraktívnym a ľahko rozpoznateľným v korunách stromov. Samica je na rozdiel od samca menej nápadná. Jej perie je olivovo-zelené na chrbte a žltkasté na bruchu, čo jej poskytuje efektívnejšie maskovanie v prostredí listnatých lesov. Mladé jedince sú podobné samici, ale ich farby sú menej intenzívne.

Veľkosť vlhy žltej sa pohybuje okolo 24 cm a rozpätie krídel dosahuje približne 45 cm. Jej silueta je elegantná a aerodynamická, čo jej umožňuje rýchly a obratný let. Zobák je silný a mierne zahnutý, prispôsobený na konzumáciu hmyzu a ovocia.

Spev vlhy žltej

Spev vlhy žltej je jedným z najvýraznejších a najpríjemnejších zvukov, ktoré môžeme v jarných a letných mesiacoch počuť v listnatých lesoch a hájoch. Jeho flautovitý charakter, zložený z čistých a melodických tónov, ho robí ľahko rozpoznateľným a často ho prirovnávajú k zvuku píšťalky. Spev samca je obzvlášť intenzívny počas obdobia párenia, kedy sa snaží prilákať pozornosť samice a ohraničiť svoje teritórium.

Okrem hlavného spevu, ktorý je charakteristický pre vlhu žltú, vydáva tento vták aj rôzne iné zvuky, vrátane varovných signálov a komunikačných zvukov medzi partnermi. Tieto zvuky sú menej melodické, ale rovnako dôležité pre prežitie a fungovanie v rámci ich sociálnej štruktúry.

Biotop a rozšírenie

Vlha žltá preferuje svetlé listnaté lesy, háje, parky a sady. Dôležitým faktorom pre jej výskyt je prítomnosť starých stromov, ktoré poskytujú vhodné miesta na hniezdenie. Obľubuje tiež oblasti s dostatkom ovocia a hmyzu, ktoré tvoria jej hlavnú potravu.

Vlha žltá je rozšírená v celej Európe, s výnimkou najsevernejších oblastí. Jej areál rozšírenia siaha až do západnej Ázie a severnej Afriky. Na Slovensku je pravidelne sa vyskytujúci vták v stredných až nižších polohách. Počas migrácie prekonáva dlhé vzdialenosti, pričom zimoviská európskych populácií sa nachádzajú v južnej a juhovýchodnej Afrike.

Hniezdenie a rozmnožovanie

Vlha žltá hniezdi raz ročne. Hniezdo si stavia vysoko v korunách stromov, zvyčajne na vodorovnej vetve, v blízkosti kmeňa. Hniezdo je zručne upletené z rastlinných vlákien, machu a pavučín, a má tvar hlbokého košíka. Stavbou hniezda sa zaoberá predovšetkým samica.

Samica znáša 4 až 5 vajec, ktoré sú biele s tmavými škvrnami. Inkubačná doba trvá približne 14 dní. O mláďatá sa starajú obaja rodičia, ktorí ich kŕmia hmyzom a ovocím. Mláďatá opúšťajú hniezdo po približne 2 týždňoch, ale ešte niekoľko dní sú závislé od starostlivosti rodičov.

Potrava

Vlha žltá je hmyzožravec a ovocožravec. Jej potrava sa skladá predovšetkým z hmyzu, ako sú chrobáky, motýle, muchy a larvy. Počas obdobia dozrievania ovocia sa jej potrava dopĺňa o rôzne druhy bobúľ a ovocia, ako sú čerešne, višne, ríbezle a maliny. Vlha žltá aktívne hľadá potravu v korunách stromov, pričom sa pohybuje medzi vetvami a listami s veľkou obratnosťou.

Zaujímavosťou je, že vlha žltá dokáže konzumovať aj jedovatý hmyz, ako sú chlpaté húsenice, bez toho, aby jej to spôsobilo zdravotné problémy. Túto schopnosť získala vďaka špeciálnym enzýmom v tráviacom trakte, ktoré neutralizujú toxické látky.

Ochrana a ohrozenie

Vlha žltá je chránený druh vtáka. Napriek tomu je ohrozená stratou vhodného biotopu, spôsobenou odlesňovaním a intenzívnym poľnohospodárstvom. Ďalším ohrozením je používanie pesticídov, ktoré znižujú dostupnosť potravy a priamo ovplyvňujú zdravie vtákov. Klimatické zmeny tiež môžu mať negatívny vplyv na populáciu vlhy žltej, najmä počas migrácie a na zimoviskách.

Na ochranu vlhy žltej je dôležité zachovávať a obnovovať listnaté lesy a háje, obmedzovať používanie pesticídov a podporovať ekologické poľnohospodárstvo. Tiež je dôležité monitorovať populáciu vlhy žltej a sledovať jej vývoj, aby sa mohli prijať účinné opatrenia na jej ochranu.

Vlha žltá v kultúre a symbolike

Vlha žltá je v mnohých kultúrach považovaná za symbol radosti, optimizmu a krásy. Jej žiarivé farby a melodický spev ju robia obľúbeným motívom v umení a literatúre. V niektorých krajinách sa verí, že vlha žltá prináša šťastie a prosperitu.

V ľudovej slovesnosti sa vlha žltá často spája s príchodom jari a teplých dní. Jej prítomnosť je vnímaná ako znamenie, že zima je preč a prichádza obdobie hojnosti a radosti. Tiež sa verí, že spev vlhy žltej má liečivé účinky a dokáže upokojiť myseľ a zlepšiť náladu.

Pozorovanie vlhy žltej

Pozorovanie vlhy žltej môže byť pre každého milovníka prírody nezabudnuteľným zážitkom. Najlepšie obdobie na pozorovanie je počas jarných a letných mesiacov, kedy sa vlha žltá vracia do našich končín a hniezdi. Na pozorovanie je vhodné vybrať si svetlé listnaté lesy, háje alebo parky.

Pri pozorovaní je dôležité byť trpezlivý a tichý. Vlha žltá je plachý vták a ľahko sa vyplaší. Preto je vhodné používať ďalekohľad a pozorovať ju z úkrytu. Tiež je dôležité rešpektovať jej životný priestor a nerušiť ju počas hniezdenia.

Rozpoznanie vlhy žltej je pomerne jednoduché, vďaka jej výraznému sfarbeniu a charakteristickému spevu. Samec je nezameniteľný, vďaka svojmu žiarivo žltému periu. Samica je menej nápadná, ale jej olivovo-zelené sfarbenie a typický spev ju tiež robia ľahko rozpoznateľnou.

Ak máte šťastie a podarí sa vám zahliadnuť vlhu žltú, určite si vychutnajte jej krásu a melodický spev. Je to jeden z najpôsobivejších vtákov, ktoré obohacujú našu prírodu a robia ju krajšou a pestrejšou.

tags: #Spev

Similar pages: