Folklórny súbor Vranovčan, pochádzajúci z Vranova nad Topľou, sa v roku 2025 stal výraznou súčasťou obľúbenej televíznej šou RTVS,Zem spieva. Táto šou, s hlbokými koreňmi v slovenskej kultúre, si kladie za cieľ oživiť a prezentovať tradičný slovenský folklór v jeho autentickej podobe. Účasť Vranovčana vZem spieva bola nielen príležitosťou pre súbor ukázať svoje umenie, ale aj pre divákov, aby sa opäť spojili s bohatstvom a krásou slovenských tradícií.

Zem spieva: Viac než len televízna šou

Zem spieva nie je len televízna súťaž. Je to platforma, ktorá otvára dvere do sveta slovenského folklóru pre široké publikum. Šou, vysielaná na Jednotke RTVS, sa stala fenoménom, ktorý spája generácie a pripomína dôležitosť uchovávania kultúrneho dedičstva. Prvý celovečerný slovenský dokumentZem spieva od Karola Plicku z roku 1933 zachytáva etnografické reálie Slovenska tridsiatych rokov a zaznamenáva dôležitý kolobeh života.

Od Plicku po súčasnosť: Evolúcia vnímania folklóru

Zaujímavé je, že názovZem spieva nie je nový. Už v roku 1933 nakrútil Karel Plicka rovnomenný dokumentárny film, ktorý zachytával život na slovenskej dedine. Tento film sa stal dôležitým etnografickým záznamom a predzvesťou toho, ako môže byť folklór prezentovaný a uchovávaný pre budúce generácie. Súčasná šouZem spieva tak nadväzuje na túto tradíciu, pričom ju obohacuje o moderné prvky a dynamiku televízneho formátu.

Vranovčan: Reprezentant východného Slovenska

Vranovčan, ako folklórny súbor z východného Slovenska, priniesol do šouZem spieva autentické prvky tohto regiónu. Východoslovenský folklór je známy svojou bohatosťou, temperamentom a jedinečnými hudobnými a tanečnými tradíciami. Účasť Vranovčana bola príležitosťou predstaviť túto rozmanitosť celému Slovensku. Lokálpatriotizmus zohral významnú úlohu, keď Marcel Merčiak, známa osobnosť RTVS, uviedol Vranovčan v šou, čím zdôraznil ich význam pre región.

Semifinále a emócie: Cesta Vranovčana v Zem spieva

Vranovčan sa v šouZem spieva prebojoval až do semifinále, čo svedčí o ich kvalite a popularite u divákov. Ich vystúpenia boli plné energie, precíznosti a autentického prejavu. Jedným z najemotívnejších momentov bolo vystúpenie Soni Metyľovej, členky Vranovčana, ktorá svojou interpretáciou balady "Ej, lučka, lučka" dojala publikum v štúdiu aj pred televíznymi obrazovkami. Tento moment ukázal silu folklóru a jeho schopnosť spájať ľudí prostredníctvom emócií.

Folklór v modernom svete: Inovácia a tradícia

Zem spieva ukazuje, že folklór nie je len prežitok minulosti, ale živá a dynamická súčasť súčasnej kultúry. Podobne ako IMT Smile a Lúčnica, ktorí boli priekopníkmi v hľadaní moderného jazyka pre folklór, ajZem spieva hľadá spôsoby, ako osloviť mladšiu generáciu a ukázať im krásu a hodnotu slovenských tradícií. Šou dokazuje, že folklór môže byť moderný, atraktívny a relevantný aj v 21. storočí. Príkladom je aj mladý heligonkár Martin Repáň z Terchovej, ktorý získal najviac hlasov od divákov a pokračuje v hudobných šľapajach svojho otca.

Detský folklór: Cifroško a budúcnosť tradícií

Okrem Vranovčana sa v šouZem spieva predstavil aj detský folklórny súbor Cifroško. Účasť detských súborov je dôležitá, pretože zabezpečuje prenos tradícií na budúce generácie. Deti, ktoré sa venujú folklóru, si budujú vzťah k svojmu kultúrnemu dedičstvu a stávajú sa jeho aktívnymi nositeľmi. Cifroško tak reprezentuje nádej a budúcnosť slovenského folklóru.

Dopad Zem spieva: Oživenie záujmu o folklór

Zem spieva mala významný dopad na oživenie záujmu o folklór na Slovensku. Šou ukázala, že folklór nie je len pre úzky kruh odborníkov a nadšencov, ale pre všetkých, ktorí majú radi slovenskú kultúru a tradície. VďakaZem spieva sa folklór dostal do povedomia širokej verejnosti a stal sa témou diskusií v rodinách, školách a komunitách. Šou motivovala mnohých ľudí, aby sa aktívnejšie zapojili do folklórnych aktivít, či už ako diváci, tanečníci, speváci alebo hudobníci.

tags: #Spieva

Similar pages: