Divadelná hraVšade tá rieka je dielom, ktoré sa zaoberá životom a tvorbou Leopolda Laholu, významného slovenského spisovateľa a scenáristu. Hra sa snaží priblížiť jeho osobnosť a kontext doby, v ktorej žil a tvoril. Hra je inscenovaná komorným divadlom TICHO a spol., čo naznačuje intímny a možno i experimentálny prístup k téme.
Hoci presný dej predstavenia nie je v dostupných zdrojoch podrobne opísaný, je zrejmé, že sa sústreďuje na kľúčové momenty Laholovho života, jeho tvorbu a myšlienky. Zdôrazňuje sa najmä tragédia jeho rodiny počas vojny, konkrétne smrť jeho matky v preľudnenom vagóne. Táto udalosť mala na Laholu hlboký vplyv a odzrkadľuje sa v jeho diele. Hra pravdepodobne využíva parafrázy z jeho básní a textov, aby divákovi priblížila jeho vnútorný svet a názory. Zároveň sa hra dotýka témy prežitia v ťažkých časoch a otázky, prečo niekto prežije a iný nie. Motív rieky, obsiahnutý v názve, môže symbolizovať tok času, dejiny, alebo aj neustále prúdenie života, bez ohľadu na tragické udalosti.
V hreVšade tá rieka účinkujú Judita Hansman, Michal Ďuriš a Ivan Martinka. Obsadenie skúsenými hercami naznačuje dôraz na kvalitné herecké výkony. Réžiu má na starosti Viera Dubačová, ktorá je známa svojím citlivým prístupom k náročným témam. Režisérsky koncept sa pravdepodobne sústreďuje na komorné spracovanie a hlboký ponor do Laholovej psychiky.
Dostupné informácie naznačujú, že hraVšade tá rieka sa stretla s pozitívnymi ohlasmi. Zdôrazňuje sa jej aktuálnosť a schopnosť osloviť diváka. Hra sa zaoberá nadčasovými témami, ktoré sú relevantné aj v súčasnosti. Recenzie pravdepodobne vyzdvihujú herecké výkony, réžiu a celkový koncept predstavenia. Hra zrejme ponúka divákovi hlboký zážitok a podnet na zamyslenie sa nad životom a tvorbou Leopolda Laholu.
Uvedenie hry o Leopoldovi Laholovi v komornom divadle TICHO a spol. má hlbší význam. Lahola bol autor, ktorý sa vo svojej tvorbe často zaoberal témami identity, histórie a ľudskej existencie. Jeho dielo je dodnes aktuálne a podnetné. Inscenácia jeho života a tvorby prostredníctvom divadelnej hry je spôsobom, ako pripomenúť jeho odkaz a osloviť nové generácie divákov. Komorné divadlo TICHO a spol. sa zameriava na alternatívne a experimentálne divadelné formy, čo naznačuje, že hraVšade tá rieka môže byť inscenovaná netradičným spôsobom, ktorý kladie dôraz na emócie a myšlienky.
Hra sa zrejme opiera o kombináciu faktografických prvkov z Laholovho života s umeleckou interpretáciou jeho vnútorného sveta. Scénografia je pravdepodobne minimalistická, aby sa divácka pozornosť sústredila na herecké výkony a text. Hudba a zvukové efekty môžu hrať dôležitú úlohu pri vytváraní atmosféry a podpore emócií. Kostýmy pravdepodobne odrážajú dobu, v ktorej Lahola žil a tvoril. Celkovo hra pôsobí ako komplexné umelecké dielo, ktoré sa snaží priblížiť divákovi osobnosť Leopolda Laholu a jeho odkaz.
Leopold Lahola (1918-1968) bol slovenský spisovateľ, scenárista a režisér židovského pôvodu. Počas druhej svetovej vojny bol prenasledovaný a musel utiecť z rodného Slovenska. Po vojne sa vrátil a pracoval ako scenárista a režisér. Neskôr emigroval do Nemecka. Jeho tvorba sa vyznačuje hlbokým humanizmom a záujmom o osudy jednotlivca v kontexte dejinných udalostí. Medzi jeho najznámejšie diela patria filmyŽivý bič aSladký čas Kalimagdory.
Divadlo TICHO a spol. je komorné divadlo v Martine, ktoré sa zameriava na alternatívne a experimentálne divadelné formy. Divadlo sa snaží prinášať divákom inscenácie, ktoré sú podnetné, provokatívne a ktoré kladú dôraz na emócie a myšlienky. Divadlo TICHO a spol. spolupracuje s rôznymi umelcami a tvorcami, aby prinášalo divákom kvalitné a originálne divadelné zážitky.
Existujú aj ďalšie divadelné hry, ktoré sa zaoberajú podobnou tematikou akoVšade tá rieka. Medzi ne patrí napríklad hraZdanlivo slepá ulička od Viki Janouškovej, ktorá rozpráva príbeh dvoch postarších ľudí, ktorí sa náhodne stretnú v starom kine. Táto hra sa tiež zaoberá témami osamelosti, spomienok a hľadania zmyslu života. Ďalšou hrou s podobnou tematikou je divadelná adaptácia románu1984 od Georgea Orwella, ktorá poukazuje na nebezpečenstvo totalitných režimov a stratu slobody.
Divadelná hraVšade tá rieka má potenciál hlboko ovplyvniť diváka. Tým, že sa zaoberá životom a tvorbou Leopolda Laholu, pripomína divákovi dôležitosť histórie a kultúry. Hra tiež poukazuje na dôležitosť humanizmu a solidarity v ťažkých časoch. Okrem toho hra môže diváka podnietiť k zamysleniu sa nad vlastným životom a hodnotami.
tags: #Divadlo